Како да направите подлога за терапија со микробранова печка

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Термичката терапија има неколку придобивки, меѓу кои најпозната е намалувањето на болката. Може да се примени за болки во мускулите, болки во вратот и грбот, како и за ублажување на болки од артритис и менструални грчеви. Традиционално, нанесувањето топлина за болка вклучува натопување на крпа во топла вода, нејзино истиснување и ставање на погодената област. Меѓутоа, со текот на времето, и електричните и микробрановите грејни подлоги се здобија со популарност.

Исто така види: Најдобар пепелник сам

Од двете, подлогите за греење со микробранова печка се побезбедни и без проблеми. И не мора да купувате, можете да направите рачно изработена микробранова рампа за греење со ткаенина исполнета со зрна или семиња како пченица, ориз, хељда и ленено семе. Додавањето ароми како зачини и билки создава подлога за загревање со вкус и го подобрува нејзиниот ефект со блага арома што ги релаксира мускулите.

Овој туторијал ќе ви покаже како да направите перниче за микробранова терапија со ориз, зачини, билки и памук ткаенина. Направив мала подлога за греење во микробранова печка, но ако сакате, можете да направите поголема.

Видете исто така: Како да направите рачно изработен сапун

Чекор 1: Соберете ги материјалите

За да ја направите подлогата за греење со микробранова печка, ќе ви треба парче памучна ткаенина, неварен ориз, зачини и билки и комплет за шиење. Наместо зачини и билкиароматични или покрај нив, можете да користите и етерични масла. Соберете ги сите материјали пред да започнете.

Чекор 2: Како да направите подлога за греење со микробранова печка - полнење

Пред да започнете, направете го полнењето за вашата подлога за греење со вкус. Измешајте суров ориз со зачини, билки и есенцијално масло. Идеално е да ги измешате во тавче и да го чувате затворено два дена за да се измешаат аромите со состојките.

Чекор 3: Исечете две парчиња ткаенина

Користете ножиците за да ја исечете памучната ткаенина на две парчиња со иста форма и големина. Јас користев памучна ткаенина, но можете да користите и фланелен ако сакате.

Исто така види: Направете сам рустикално дрво светилка

Чекор 4: Сошијте ги рабовите

Свртете ја ткаенината внатре и зашијте три од четирите рабови. Можете да користите машина за шиење или да шиете рачно.

Чекор 5: Оставете еден раб отворен

Ќе треба да ја оставите едната страна отворена за да можете да ја свртите чантата на десно Извадете го и ставете го филот.

Чекор 6: Ставете го оризот во кесичката

Откако ќе ги чувате оризот и билките два дена, ставете го оризот со зачините, билките и етерично масло во кесата долж отворената страна.

Чекор 7: Зашијте го отворениот раб

Зашијте го четвртиот раб откако ќе го наполните за да се осигурате дека оризот не се излее. За подобра завршница, можете да ги шиете сите други рабови одозгора.исто така.

Како да се користи грејната рампа во микробранова печка?

Откако вашата подлога е подготвена, ставете ја во микробранова печка и загрејте ја две до три минути со чаша вода така што подлогата ја апсорбира влагата. Потоа ставете го на погодениот дел од телото за да ја ублажите болката. Можете исто така да го ставите на задниот дел од вратот за да се ослободите од стресот.

Дали може да се замрзне подлогата за греење со вкус?

Микробрановата подлога направена со ориз и ароматични производи, исто така, може да биде замрзнати се ставаат во замрзнувач. Ладните пакувања се лек за ублажување на мигрена и исчашување.

Често поставувани прашања за домашните грејни влошки:

Кои полнила најдобро функционираат кај влошките за микробранова терапија?

При изборот на полнење за подлогата за греење со микробранова печка, главната работа што треба да се земе предвид е дека полнењето мора да биде безбедно за микробранова печка, што значи дека не смее да има метални компоненти. Опсегот на материјали што може да се користат вклучува егзотични опции како зрнца од силика, до органски опции како зрна и семиња.

Други критериуми вклучуваат способност на материјалот да ја задржува топлината долго време, да биде без мирис или пријатен мирис по загревањето и се чувствува добро на кожата. Состојки кои се лесно достапни дома кои одговараат на овие критериуми се ориз, пченица, пченка иленено семе.

Забелешка: Додека лененото семе се загрева до највисока температура и ја задржува топлината долго време, повеќето луѓе претпочитаат да користат ориз бидејќи ја апсорбира влагата и ја ослободува откако ќе се загрее.

Која е најдобрата ткаенина за да се направи подлога за греење со микробранова печка?

Памукот, волната и фланелот се најдобрите ткаенини за правење подлога за греење со микробранова печка. Памукот се загрева и добро ја задржува топлината. Сепак, може да биде многу жешко на кожата бидејќи е релативно тенок. Истото важи и за фланелот. Волната е релативно подебел материјал и се чувствува мека на кожата. Една опција е да имате двоен слој ткаенина во перницата, со памук одвнатре за да се задржи високата температура и руно однадвор за да се обезбеди поудобно чувство против кожата.

Видете исто така : Како да направите миризлива свеќа со пчелин восок

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.