Поставување на хоризонтални ролетни од бамбус

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за декорација, бамбусот е апсолутно лесно парче за прилагодување на секоја потреба. Бидејќи е безвременски и одговара на секој декоративен стил, бамбусот покажува одлична разновидност на луѓето кои сакаат да создаваат сопствен декор.

Имајќи го тоа на ум, денес ви донесов краток туторијал за тоа како да поставите ролетни од бамбус. Идејата е едноставна и апсолутно функционална. Може да се прилагоди на секаков вид и големина на прозорец, само изберете ја вистинската големина на бамбус.

Со некои детали кои вклучуваат мерења и неколку дупки, ќе видите колку е лесно да се донесе рустикалниот и природен шарм на бамбусот во вашата домашна средина.

Бамбусовата ролетна носи бројни предности: издржлива е, лесна, создава леснотија на околината, овозможува користење на природно осветлување, е многу поевтина од купување на готови ролетни и, пред сè, е целосно еколошка .

Па, сега без понатамошно одложување, следете ме низ овој туторијал за тоа како да поставите ролетни од бамбус и инспирирајте се од уште еден сам проект за украсување на вашиот дом!

Исто така види: Упатство во 5 чекори: Како да направите корпа за компост

Чекор 1: Измерете го растојанието помеѓу висечките точки

Како да инсталирате ролетни од бамбус? Еве што треба да направите. Но, пред да преминете на процесот на поставување на завесата, соберете ги вашите материјали.

Откако ги имате сите материјали со вас, треба да започнете со мерење наРастојание помеѓу слепите точки на потпирање. Користете лента за поголема точност.

Чекор 2: Измерете го истото растојание на рамката на прозорецот

По мерењето на растојанието помеѓу висечките точки на ролетните од бамбус, треба да го измерите истото растојание на прозорецот на рамката на прозорецот . Ова ќе ви даде јасна идеја за тоа каде точно треба да ги дупчите дупките за да ја закачите завесата.

Чекор 3: Обележете ја рамката на прозорецот

Откако ќе измерите точно, користете молив или пенкало и внимателно означете го ова растојание.

Означувањето на точките на рамката ќе ви го олесни дупчењето на ѕидот.

Чекор 4: Дупчете ги дупките

Земете ја дупчалката и издупчете го дупки на локациите означени од вас. Преземете ги сите мерки на претпазливост кога ја користите вежбата за да избегнете каква било повреда. Во сомнеж, следете го примерот на сликата.

  • Погледнете и како да направите светилка за облак за дополнително да ја декорирате вашата соба!

Чекор 5: Ставете ги куките во дупките

Сега кога сте ги издупчиле дупките, време е да ги ставите куките во дупките. Внимателно проверете дали куките се правилно монтирани. Во спротивно, нема да можат да ја држат завесата на место.

Чекор 6: Закачете ги држачите

Штом ќе завршите со прицврстувањето на закачалките, време е да ги закачите загради. Ова е едноставен чекор, но важно е тие да бидат добро фиксирани.

Чекор7: вашата завеса ќе изгледа вака!

Вака изгледа завесата откако ќе се закачи на закачалките. Можете да ја превртите ролетната нагоре и надолу и да проверите дали работи добро.

Чекор 8: Вака изгледа кога е затворена

Тестирајте ја така што ќе ја спуштите ролетната за да видите како ќе остане. Ќе забележите дека овој тип на завеса овозможува одлично природно осветлување, без да се загрози приватноста на оние во собата.

Ја забележавте големата разновидност на ролетната од бамбус, нели? Ќе изгледа одлично во која било просторија што ќе ја одберете. И кога се сомневате, инсталирајте ролетна од бамбус во секој простор во куќата. Резултатот ќе биде прекрасен!

Исто така види: Како да направите полица со стари фиоки

Па, дали ви се допаднаа советите? Уживајте во вашето пристигнување овде, а исто така видете како да направите ѕиден часовник со тапи и дознајте многу повеќе!

А вие, дали веќе сте го знаеле овој тип на бамбусова завеса?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.