Направете сами Како да направите снежен глобус за 10 минути

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Можеби е само мала стаклена тегла со фигурина и исполнета со сјај, но има нешто магично во снежниот глобус, дури и за возрасни.

Го буди вашето внатрешно дете кога го тресете снежниот глобус и гледате како оживува сцената. Декоративниот глобус може да има мали сложени градови, ликови од суперхерои или структура на LEGO, но ефектот на гледање лажен снег или сјај што полека се движат над пејзажот долу е мирен, па дури и маѓепсан (како светилка од лава).

Споделете го искуството за правење снежни глобуси за деца со вашите сопствени деца, за помалку пари, со ова упатство за снежни глобуси сами. Забавна активност е да ги држите децата зафатени за време на училишниот одмор, а украсните глобуси за деца се многу лесно да се направат. Тие се исто така совршени за подарување или поминување попладне работејќи со децата. Децата од сите возрасти ги сакаат снежните глобуси сами!

За да го направите вашиот дом уште позимски, како да направите вештачки снег? Иако овој снег не може да се користи во украсниот глобус, супер е забавно да се игра со децата.

Чекор 1: Упатство за снежен глобус - исчистете го стаклото

Можете да направите свој снежен глобус за кратко време со само неколку состојки. но првиотчекор на овој снежен глобус „Направи сами“ е да ги исчистите теглите и погрижете се да ги отстраните сите налепници и лепила од вашата стаклена тегла. Исто така, користете масло по ваш избор или средство за чистење прозорци и крпа без влакненца за да ги отстраните дамките или отпечатоците од прстите од внатрешноста на вијалите.

Исто така, извадете ги капаците од теглите за конзервирање и свртете ги наопаку. Орнаментите што сакате да ги поставите внимателно ставете ги на дното на снежната топка, на внатрешната страна на капакот, но уште не лепете го.

Погрижете се вашите украси да се вклопат повторно во теглата кога ќе го ставите капакот. На орнаментите често им излегуваат делови - и можеби нема да се вклопат низ отворот на шишето. Можете да го избегнете овој проблем само со ставање на вашите предмети и потоа ставање на теглата над нив за да го проверите ова (пред да ја извадите теглата и да ги залепите на место).

Запомнете дека водата делува како огледало - предметите исто така изгледаат поголеми во вода, така што помалите украси ќе изгледаат добро.

Исто така види: Како да користите пила за клупа

Чекор 2: Запечатете го капакот

Ако користите стаклена тегла, можете да намачкате малку топол лепак на внатрешната страна на капакот за да го запечатите, спречувајќи го вашиот глобус од украсно истурање вода откако ќе се подготви. Или можете да ставите некоја електрична лента околу работ на стаклото.

Ако вашата стаклена тегла има добар систем за затворање, можете да го прескокнете овојчекор, со што е полесно да се отвори за да се смени водата доколку е потребно.

Може да ги насликате и кориците со прскање (можеби бела, зелена, црвена или златна) ако сакате да ги отстраните сите етикети или отпечатоци од нив. Можете исто така да ги покриете капаците со забавна шема на селотејп или да ја декорирате со ткаенина или убава хартија.

Чекор 3: Инсталирајте играчка

Небото е граница за она што можете да го соберете во вашиот украсен глобус. Можете да користите играчка, сувенири од специјални патувања, фигурини од животни, па дури и фотографија.

Исто така види: Како да направите подлоги со жици или сисали во 7 едноставни чекори

Залепете ја играчката на внатрешната страна на капакот и оставете ја целосно да се исуши. Осигурајте се дека сте безбедни.

Ако сакате да користите фотографија, можете да ја ламинирате за да ја заштитите од течност. Добар квалитет на ламинат може да трае долго време.

Во зависност од сцената што сакате да ја создадете, можеби ќе сакате нешто како мали карпи (ако имате аквариум, на пример) да ви помогне да ги одржувате работите на свое место.

Ако користите новогодишни украси, извадете ја врвката. (Можете да ја оставите куката на место или да ја отстраните ако сакате.)

Чекор 4: Додадете вода и глицерин во теглата за ѕидање

Наполнете ја теглата со ¾ чаша вода и три лажици глицерин. Можете исто така да користите бебешко масло наместо мешавина од вода и глицерин за да се осигурате дека сјајот паѓа побавно.Не ја преполнувајте теглата бидејќи фигурината ќе помести малку вода и потребен ви е мал воздушен џеб за да го затресе снежниот глобус.

Во ова упатство за снежните глобуси ги избравме овие пропорции на вода и глицерин, но можете да експериментирате со други количини за да создадете различни ефекти. На пример, ако додадете повеќе глицерин, сјајот ќе падне побавно. Количината на сјајот, исто така, многу влијае на конечниот резултат на вашиот украсен глобус.

Глицеринот прави две работи - помага да се спречи испарувањето на водата и исто така помага да се забави сјајот да паѓа од едниот крај на теглата до другиот, давајќи му го хипнотизирачкиот ефект на брановидност.

Течниот глицерин ја зголемува вискозноста на водата, дозволувајќи му на сјајот да тоне побавно. Но, понекогаш е тешко да се најде глицерин во продавниците или можеби едноставно не сакате да ја напуштите куќата. За да направите снежен глобус без глицерин, само користете проѕирен лепак. Познат е и како проѕирен течен училишен лепак, занаетчиски лепак или силиконски лепак.

Чекор 5: Додадете го сјајот

Додадете две лажички сјај. Можете да користите една боја или да измешате колку што сакате. Имајте на ум дека премногу сјајот ќе го отежне гледањето на она што е внатре во снежниот глобус.

Некои луѓе сметаат дека сјајниот гел со сјај, кој има поголеми честички, работинајдобро е за правење сам/направи снежни глобуси бидејќи повеќе личи на снег кога ќе падне во вода.

Ако не сакате да користите сјај од еколошки причини, обидете се да користите мали бели мониста. Монистрата може да се отстранат од земјината топка и повторно да се користат за изработка на накит и други занаети. Меѓутоа, во овој случај, ќе треба сериозно да го прилагодите односот на вода и глицерин.

Чекор 6: Ставете го капакот на стаклената тегла

Свртете го капакот наопаку и цврсто зашрафете го на теглата. За да спречите излевање на водата на масата, добро е да поставите сад или чинија под него пред да го направите ова, па ако се прелее, водата ќе биде содржана.

Ако сакате да бидете сигурни дека вашите деца не можат да го отворат снежниот глобус, залепете го капакот на теглата.

Чекор 7: Тресете се и забавувајте се

Овој сам „Сноу глобус“ ќе им даде на вашите деца - а можеби и вие - часови задоволство и забава.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.