Како да направите велигденско дрво во 17 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога мислиме на празнични дрвја, елката е првата што ни паѓа на ум. Сепак, велигденските дрвја можат да бидат исто толку убави. Но, што е значењето на велигденското дрво во секој случај? Традицијата за правење велигденско јајце доаѓа од Европа, каде што се нарекува Остербаум. Тоа е симпатична идеја што можете да ја искористите за да го замените традиционалниот лов на велигденски јајца, користејќи бојадисани јајца како украс на велигденското дрво.

Значи, ако барате идеи за да ги одржувате вашите деца среќни и вашиот дом празничен, ова супер лесно за правење сам велигденско дрво можеби е совршен одговор. Можеби веќе ги имате сите материјали потребни за изработка на дрвото, а можеби дури и украсите за велигденското дрво дома. Затоа, запишете го и проверете како да го направите Велигденското дрво со чекор по чекор подолу.

Чекор 1. Набавете соодветна сува гранка и вазна

Првото нешто што треба да направите е да изберете гранка од дрво што ќе стане вашето Велигденско дрво. Ќе ви треба и вазна или тенџере доволно големо за да ја држите гранката, слично како дрво. Ако не можете да најдете голема гранка, можете да импровизирате и да користите некои помали гранки.

Чекор 2. Наполнете ја вазната со камења

Потоа наполнете ја вазната со камења или кој било друг материјал за да ја држите гранката на дрвотоцврсто да не се преврти и да стои цврсто откако ќе го украсите.

Чекор 3. Украсете ги камењата

За да му дадете на велигденското дрво подобар финиш и попразничен и поубав изглед, можете да ги завиткате камењата со марамче или која било друга обоена хартија по ваш избор.

Исто така види: Како да исчистите ѕид од креда во 7 многу лесни чекори

> 8 неверојатно лесни совети за одгледување Мореј

Чекор 4. Поправете неколку стапчиња на плоча од стиропор

Сега, треба да започнете со подготовка на украсните велигденски јајца, но пред да го направите ова, направете подлога каде што можете да ги поставите откако ќе ги премачкате. Земете ја плочата од стиропор и додадете неколку чепкалки за да ги поддржите украсените јајца.

Чекор 5. Мермерно фарбање за велигденски јајца

За бојадисување на пластични лушпи од јајца, започнете со полнење на голем сад со вода.

Чекор 6. Додајте лак во вода

Земете две или три различни бои на лакови и додајте неколку капки од секоја боја во водата.

> ; Вашиот водич од 7 чекори за грижа за растението Ixora Chinensis (кинеска Ixora)

Чекор 7. Како да ги насликате лушпите од јајцата

Држете ги лушпите од јајцата со вметнување на прстите во поголемата дупка. Потоа целосно потопете ги лушпите од јајцата во садот со вода.

Чекор 8. Отстранете го јајцето од водата на врвот

Завртете ги лушпите во водата и отстранете ги, уверувајќи се дека врвот на лушпатапрво излезете од водата.

Чекор 9. Оставете ја лушпата да се исуши

Ставете ги лушпите на чепкалките што ги ставивте во плочата од стиропор и оставете ги да се исушат.

Чекор 10. Наполнете ги лушпите од јајцата

Внесете кикиритки, чоколадни чипсови или кои било други мали бонбони во лушпите од јајцата.

Исто така види: Занаети сами - Како да направите миризлив рачно изработен сапун во 13 лесни чекори

Чекор 11. Покријте со хартиени чаши

Залепете хартиена чашка за бонбони на дното на секоја лушпа од јајце за да ја покриете дупката и да спречите бонбоните да испаднат.

Чекор 12. Украсете ги јајцата со панделки

Поставете го горниот дел од лушпата од јајцето во средината на лентата како што е прикажано на фотографијата. Држете ја лентата по двете страни на јајцето кон дното.

Чекор 13. Преминете ја лентата назад кон врвот

Кога двете страни на лентата ќе се сретнат на дното, прекрстете ги како што е прикажано на фотографијата и повлечете ги назад кон врвот на јајцето.

Чекор 14. Заврзете јазол на врвот

Врзете ја лентата преку лушпата од јајцето за да ја прицврстите.

Чекор 15. Направете јамка за закачување на јајцето

Врзете уште еден јазол над претходниот, оставајќи мала јамка од која јајцето ќе виси од дрвото.

Чекор 16. Исечете ја лентата

Исечете ги дополнителните парчиња лента преку јазолот за да му дадете на јајцето подобар финиш.

Чекор 17. Закачете ги украсените јајца на дрвото

Сега можете да го украсите дрвото со закачување на велигденските јајца на гранките.Дали ти се допадна?

Дали некогаш сте направиле различни украси за Велигден? Кои?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.