Што да правите со кора од портокал

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Колку помалку ѓубре фрлате надвор од вашиот дом, толку подобро е за околината. Ако веќе го компостирате вашиот кујнски отпад, тогаш можеби веќе знаете дека на кората од портокал им треба долго време за да се распадне во споредба со другите работи. Исто така, некои експерти за домашно компостирање препорачуваат да не додавате кора од портокал во купот компост. Но, не е сосема точно дека кората од портокал е лоша за вашиот куп компост. Кора од портокал има корист за компостот со додавање на калиум, фосфор и азот. Така, кората од лимон или портокал нема да ви наштети, но ако цедите пет до шест портокали дневно, најдобро е да не го преоптоварувате компостот со нивните лушпи.

Не е сосема точно дека кората од портокал е лоша за вашиот куп компост. Има корист од составот на компостот со додавање на калиум, фосфор и азот.

Овде ќе споделам три идеи за тоа што да правите со кора од портокал за да научите како повторно да ги користите кората од портокал во вашиот дом! . Ги направив овие два проекта и резултатите беа одлични!

Што ви е потребно за нашите проекти за повторно користење на кора од портокал

Ќепокажете како да направите средство за дезинфекција, да запалите кора од портокал и домашна свеќа со кора од портокал. Пред да започнете, соберете оцет, јаглен или дрво, запалка, свеќа и врвка, како и кори од портокал.

Како да излупите портокал за сам проекти

Најдобро е да го излупите портокалот пред да го исцедите. Кожата во оваа фаза е поцврста и затоа полесно се сече. Земете нож и нежно излупете ја кожата. Обидете се да го исечете во спирала за да остане недопрена (видете слика). Се сече на помали парчиња по потреба. Не грижете се ако користите традиционален соковник од цитрус откако ќе го исечете портокалот на половина. Отстранете го „месото“ одвнатре. Можете да ги користите за да направите миризлива свеќа од кора од портокал (Идеја 3).

Идеја 1: Како да користите кора од портокал за да направите домашно средство за дезинфекција

Додајте мали парчиња кора од портокал во тенџере или сад.

Додадете оцет

Истурете го оцетот да ги покрие корите од портокал.

Исто така види: Како да направите украсно велигденско јајце направено со конец во 16 чекори

Оставете ја смесата да отстои еден ден

Оставете ја тавата настрана барем еден ден за да дозволите кората од портокал да се маринира во оцет и за да влее прекрасна арома .

Дезинфекцијата е подготвена за употреба

Вашето средство за дезинфекција на кора од портокал е подготвено! Можете да потопите крпа во растворот и да ја користите за чистење на вашите работни површини. додадете малкусредство за дезинфекција на кофа со вода и искористете го за чистење на подот. Ќе остави многу пријатен мирис на портокал.

Бонус совет: кората од портокал е исто така одличен отвратителен на штетници. Ставете дел од растворот во област со мравки или други инсекти што ќе ги најдете во вашиот дом и гледајте како си заминуваат.

Идеја 2: Како да направите изгореници од кора од портокал за оган со кора од портокал

Оваа идеја е одлична за додавање арома на вашиот оган. Можете да го користите за камин или дури и на скара на јаглен. Започнете со распоредување на парчињата јаглен или дрво за да го направите огнот.

Додадете кора од портокал

Ставете кора од портокал во средината на јаглен или дрво.

Запалете го огнот

Користете запалка за да ја запалите кората од портокал.

Гледајте како расте огнот

Наскоро ќе забележите како јаглен или дрво се запалиле од запалената кора од портокал. Во меѓувреме, можете да уживате во мирисот на чад наполнет со портокал во воздухот.

Идеја 3: Како да направите домашна свеќа од кора од портокал

Исечете ја восочната свеќа на мали парчиња. Ставете ги парчињата во тава на тивок оган на шпорет за да се растопи восокот.

Земете половина кора од портокал

За ова можете да употребите половина сок од портокал кој останал. Исчистете ја внатрешноста за да ги отстраните сите трагипреостанатите плодови.

Исечете парче врвка

Направете фитил за свеќата со сечење на парче врвка. Ако сакате, можете да го натопите крајот на конецот во стопен восок и да го обликувате така што ќе стане шилест.

Пополнете го калапот за портокалова свеќа со восок

Држете ја врвката вертикално во центарот на портокалот и истурете го стопениот восок за да ја наполните шуплината во кората од портокал.

Почекајте восокот да се стврдне

Полнетата кора од портокал тргнете ја настрана додека восокот целосно не се стврдне.

Свеќата од кора од портокал е подготвена

Кога восокот ќе се стврдне, вашата миризлива свеќа од кора од портокал е подготвена за употреба. Оваа свеќа можете да ја користите додека кората од портокал не се исуши и не ја промени бојата. Додадете неколку капки есенцијално масло од портокал во стопен восок за да направите миризлива свеќа.

Свеќа од кора од портокал за сезонски декор

Оваа ароматична свеќа од кора од портокал е одличен додаток на вашиот декор оваа сезона. Прекрасните ноти од цитрус се совршени за божиќната тема.

Покрај овие идеи, ќе најдете многу други начини за користење на кора од портокал, вклучувајќи ја и сувата кора од портокал. Никогаш не отфрлам кора од портокал! Мојата омилена идеја е лушпите да се пренаменат за правење мармалад кога портокалите се во сезона. Кората од портокал има и неколку намени во готвењето.и во готвењето.

Исто така види: Како да направите темјан дома во 8 лесни чекори

Зачувајте ја кората од портокал за да ја додадете во прелив за салата или колачи.

· Зачувајте ја кората од портокал за да ја додадете во прелив за салата или колачи.

· Додадете сушена кора од портокал во вашиот чај за да му дадете прекрасна арома и вкус.

· Во кафениот шеќер ставете кора од портокал за да не се залепи.

· Направете захаросана кора од портокал за да ја користите како гарнир во десерти.

· Ставете ја кората од портокал во шише масло и искористете ја за да ги зачините маринадите или преливот за салата.

Дали знаете друг начин за повторна употреба на кора од портокал? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.