Како да се засади од семиња

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
'ртат. Некои од нив вклучуваат зелена салата и билки како босилек. Второ, семињата на кои им треба долго време да 'ртат и созреваат секогаш треба да се садат во затворени простории за да им се даде почеток на сезоната на растење. Размислете за модар патлиџан, домат и бибер. Ова значи дека ќе го добиете плодот порано отколку што би го добиле доколку не почнете да сеете во затворен простор. Значи, што да не се засади во затворен простор? Семињата што ртат и растат многу брзо не треба да се садат во затворен простор. Не им треба време, простор и љубов во затворен простор, како што би сакале другите. Брокулата, зелката, карфиолот, целерот, модар патлиџан, пиперките, зелената салата и доматите може лесно да се стартуваат во затворени простории и да имаат голема корист од процесот.

Дали сакате да ја подобрите вашата градина? Проверете ги овие проекти за градинарство сам, како што се: Како да одгледувате цилантро: 7 одлични совети за тоа како да се грижите за цилантро и како да одгледувате власец дома

Опис

Како да засадите семиња и како да се грижите за сопствената градина може да изгледа како прилично застрашувачки проект што треба да го преземете сами. Но, кога ќе размислиме, зарем не замислуваме во одреден момент да береме свежи, сочни домати од нашата сопствена градина, зелен лиснат зеленчук кој расте во нашите дворови или сите расцутени цвеќиња што ги негуваме и одгледуваме од семиња од ден на ден? Па, учењето како да 'ртат семиња вклучува долгорочна посветеност и посветеност, но освен тоа, процесот е прилично едноставен и резултатите се неверојатно задоволувачки. И, ако ги погледнете долгорочните придобивки, откако работата вроди со плод, нема враќање назад. Така, овој пат ќе видиме како да засадиме од семе во затворен простор со овој целосен водич за сам да се направи сам во 9 чекори за да ве води низ целиот процес на правење корпа за семиња дома и како да сеете во шолја за јогурт.

Најважното и прелиминарно прашање што треба да се реши кога се разбира како да се засади семе во затворен простор е да се знае кои семиња може да се одгледуваат во затворен простор. Еден начин е да се погледне големината на семето, а другиот начин е да се погледне времето потребно за да никне и да порасне семето. Екстремно малите семиња може да се изгубат кога се сеат директно во земјата, а исто така може да биде тешко да се одвојат од плевелот когапретходно користен сад кој има дренажни дупки и го поддржува вашиот медиум за растење. Можете да се одлучите за ажурираните верзии, избирајќи од користените контејнери што ги имате дома. Постојат и биоразградливи опции достапни во продавниците кои не треба да ги пресадувате и едноставно можете да ги ставите во почвата за да растат откако семето ќе никне, како што се блокови од земја и саксии за тресет.

Чекор 3. Наполнете го садот со вистинскиот медиум за растење

Откако ќе ги дупчите саксиите, наполнете ги со земја за саксии.

Сепак, погрижете се почвата во саксијата да не е премногу тешка или леплива или може да има шанси за оштетување на корените за време на пресадувањето. Најдобро е да изберете стерилен медиум за саксии. Овие се лесни и меки и ги поништуваат шансите за болест или засипување.

Исто така види: Држач за алат: Фиксен организатор на клуч

Чекор 4. Подгответе ги вашите семиња

Подгответе ги семињата за садење. Отворете ја кесата со семиња и ставете ги на листот хартија.

Чекор 5. Засади ги семињата

Нема многу потешкотии во овој чекор за тоа како да се засади семето. Користете стегач за да ги соберете семињата едно по едно. Ставете ги 3 см во почвата. Можете да засадите околу 3-5 семиња по саксија. Не повеќе од тоа.

Различни семиња имаат барања кога станува збор за тоа колку длабоко треба да бидат засадени во почвата. Најдобро е да ги погледнете упатствата на задната страна на пакувањето со семе. На некои им треба повеќе светлина, на другибр. Ако нема информации за пакетчето со семиња, посејте ги 2-3 пати подлабоко отколку што се широки.

Исто така, ако се прашувате кога да започнете да садите семиња, дознајте кога бил последниот мраз (ако живеете во ладен регион). Пакетите со семиња може да содржат и некои информации за тоа кога да се започне со семиња во затворен простор во однос на тоа колку недели пред последниот мраз.

Чекор 6. Наредете ги саксиите на послужавник

Не заборавајте да ги идентификувате саксиите ако садите различни видови семиња. Најпаметната работа што треба да направите е да ги означите саксиите. Земете стапчиња од лепче и именувајте ги семињата заедно со датумот кога се засадени со помош на маркер. Ова ќе ви помогне да знаете кога да ги пресадите садниците на отворено и секако да помогнете при општа идентификација.

Чекор 7. Вода

Прскајте со вода 2 пати на ден, внимавајте да не се натопува почвата. Внимавајте кога семето ртат. Тие ќе ви дадат добра идеја дали и кога треба повторно да наводнуваат.

Совет : ако се борите да ја одржите почвата влажна, покријте ги контејнерите со пластична фолија додека семето не 'ртат. Ова ќе ја задржи влажноста на почвата создавајќи мини-стаклена градина. Не заборавајте да направите неколку дупки со молив или пенкало во пластиката за вентилација. Отстранете го пластичното капаче откако семето ќе никне.

Чекор 8. Оставете ја почвата да прима сончева светлина и воздух

Погрижете се семињата да добијат соодветно осветлување и циркулација на воздухот во затворен простор. Директното сонце е секогаш подобро од вештачката светлина.

Ако има помалку светлина отколку што би било потребно за семето да расте и созрее, можете да се одлучите и за вештачко осветлување. Постојат многу опции достапни на пазарот, но можете да се одлучите за нешто домашно. Чувајте ги светлата блиску до садниците за максимален ефект.

Чекор 9. Ртење

Растението ќе почне да покажува мали лисја на 6-тиот ден, како што можете да видите на сликата. Целосниот циклус на ртење трае од 10 до 15 дена.

Не брзајте да ги пресадувате садниците на отворено. Дајте им малку време на новоизникнатите семиња да се стврднат. Тоа значи дека е време да се развие способноста да се издржи надворешното време. Кога вашите семиња се доволно зрели за да се засадат, подгответе ги за транзиција така што ќе ги ставите контејнерите некое време и постепено ќе го зголемувате времетраењето. На крајот тие ќе бидат подготвени за трансплантација.

Исто така види: Најдобри начини за нега на водни растенија за аквариум Кажете ни што посадивте во вашите семиња!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.