Градинарство сам

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаете за сочни растенија? Оние зелените во облик на цвет со буцкасти ливчиња? Сигурно веќе ги знаете, бидејќи последниве години станаа бес. Сочните растенија се одлични за градинари/почетници кои се загрижени дали ќе ги убијат или умрат растенијата што им се грижат. Сепак, иако сукулентите се издржливи и релативно лесни за грижа, треба да знаете што сакаат растенијата и што треба да растат здраво, како и што не сакаат и што да избегнуваат. Знаејќи како да размножувате сукуленти, ќе бидете сигурни дека ќе можете да одгледувате многу нови растенија од постоечките, да ја зголемите вашата колекција сочни производи или да создадете повеќе за да ги подарите вашите пријатели и семејството.

Исто така види: Како да се истури Боа Боа во вода

Постојат повеќе од сто видови сочни растенија, кои потекнуваат од речиси сите континенти, со исклучок на Антарктикот. Но, речиси апсолутниот тоталитет на овие растенија е роден во топли и песочни места, како што се пустини или други суви или полусуви региони. Тие растат во услови слични на кактусите и, како и кактусите, имаат дебели, месести лисја и стебла во кои складираат вода за да преживеат топлина и суша. И бидејќи се родени во пустини и други полусуви региони, сочните растенија можат да преживеат долги периоди без вода, што ги прависовршен за оние кои ги прават своите први чекори во градинарството дома.

Во овој туторијал за градинарство сами, ќе научите сè што треба да знаете за успешно одгледување и грижа за сочните растенија во вашата градина или дури и во затворен простор. Постојат 6 едноставни и многу лесни за следење совети. Ајде да одиме?

Совет 1 – Кои се идеалните услови за одгледување сукуленти?

Бидејќи се родени во суви и пустински региони, сочните растенија ја сакаат сончевата светлина, па затоа се развиваат многу добро во градина на отворено. Сега, ако сакате да одгледувате сукуленти во затворен простор, поставете ги растенијата на место каде што има многу сончева светлина наутро.

Совет 2 – Која е идеалната почва за одгледување сукуленти?

За одгледување сукуленти најдобро одговара песочна почва или почва со добра дренажа. Тие не успеваат, па дури и може да умрат ако се засадени во влажна почва или почва што ја задржува водата.

Совет 3 – Како треба да се наводнуваат сочните растенија?

Кога станува збор за наводнување на сочни растенија, помалку вода е секогаш подобро. Веројатно ќе им нанесете поголема штета на вашите сукуленти ако ги полевате премногу отколку ако ги полевате премалку. Поради оваа причина, идеална работа е сукулентите да се полеваат ретко, секогаш внимавајќи почвата да е доволно сува за да се наводнува. За да знаете точно кога е време да ги полевате сукулентите, залепете го врвот на прстотвнатре во почвата и, ако веќе е сува во првите неколку сантиметри. Но, наводнувајте ги сукулентите само ако нивната почва е во овие услови.

Совет 4 – Како да ги оплодите сочните растенија

Можете да ги оплодите вашите сочни растенија еднаш на секои три месеци, користејќи вода -растворливо ѓубриво. Разредете го ѓубривото според упатството на пакувањето и нанесете го директно на почвата.

Совет 5 – Изберете најпогодна саксија за одгледување сочни растенија

Да се ​​допаѓа добрата вест Одводнување е главниот фактор на успех во одгледувањето сочни растенија, задолжително изберете тенџере со дренажна дупка на дното. Ова е многу важно бидејќи ако водата се акумулира на дното на садот, може да влијае на корените на растението, трајно да ги оштети.

Совет 6 – Како да размножувате сочни растенија

Најчестиот начин на размножување на сукулентите е преку нивните полни лисја. Исечете еден од овие лисја што е можно поблиску до стеблото на растението. Ставете го во земја или во послужавник со земја и оставете го неколку недели без наводнување. За неколку недели ќе забележите дека листот почнал да пушти корени. Откако корените се добро воспоставени, новото растение е подготвено да се префрли во сопственото саксија.

Исто така види: Како да се исчисти изгорената тава

Постои уште еден начин за размножување на сочните растенија, од лисја кои се откачуваат од стеблото илисадници кои се појавуваат на мајчиното растение. Исечете го листот од стеблото на растението и ставете го во сува почва или чакал додека на исечениот дел не се формира пупка. Во овој период избегнувајте да го наводнувате. Откако ќе се формира калусот, никулецот може да се засади во саксија со почва погодна за кактуси и сукуленти.

Како да растете и да се грижите за сукулентите во затворени простории

На сукулентите во затворен простор им требаат најмалку шест часа сончева светлина секој ден. Затоа, треба да ги поставите на светло место, како што е прозорецот, каде што ќе добијат неколку часа сончева светлина наутро. Не заборавајте да го ротирате садот често за да спречите растението да се навалува на едната страна додека расте. Наводнувајте директно во почвата на растението додека не видите дека водата истекува од дупките на дното на садот. Не го полевајте повторно додека не се исуши еден сантиметар земја под површината. За време на фазата на раст на растението, ќе треба почесто да го наводнувате во пролет и лето и поретко во есен и зима. Користете влажна крпа за да ја избришете секоја наталожена прашина на листовите на вашиот сукулент.

Како да се грижите за сукулентите на отворено

Ставете ги вашите сукуленти на отворено на светла, сончева локација , каде што се добиваат неколку часа на директна сончева светлина дневно. Ако вашата градина не добива директна сончева светлина, поставете ги вашите растенијасукуленти на локација со директно и индиректно природно осветлување, за да се осигура дека почвата има добра дренажа. Ако живеете во поумерена клима, изберете издржлива сочна сорта која може да го преживее зимскиот студ.

Како да се грижите за сукулентите во зима

Можеби мислите дека сукулентите кои се одгледуваат на отворено не поднесуваат зими, бидејќи се пустински растенија. Но, вистината е дека некои поотпорни сорти добро минуваат низ зимата и, во одредени случаи, ниските температури дури можат да ги поттикнат да се развијат. Но, имајте на ум дека повеќето сукуленти навистина не се отпорни на ладно.

Како да се грижите за сочните растенија во затворен простор во зима

Сокулентните растенија поминуваат низ фазата на мирување во зима, па затоа треба да ја намалите зачестеноста на наводнување во зимските месеци. Исто така, внимавајте на нивото на влажност во садот за да не се издигне премногу и да не го убие растението. Бидејќи сукулентите во затворен простор не се изложени на отворено или директно сонце, многу е тешко да се испари вишокот вода.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.