Како да се засади и да се грижи за кумкват на дрвото Ксинксим

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
генерално држете ги подалеку. Хортикултурните масла кои се нанесуваат во почетокот на сезоната можат да помогнат, а доколку е потребно, можете да го третирате дрвото со инсектициден сапун (точно следете ги упатствата на етикетата). Чувајте го неискористениот инсектицид во оригиналниот сад и подалеку од дофат на деца.

Како да се засади маргаритка

Опис

Дали се прашувате што е кумкват? Сакате да научите како да го засадите киселиот портокал? Значи, време е да го научиме сето ова. Кумкватот е зимзелена грмушка која дава мало портокалово овошје кое може да се јаде целосно или во делови. Во Бразил, овој мал кисело портокал е познат како xinxim, quinca, kumquat или Citrus japonica (роден во Кина, воведен е во Јапонија, каде што е особено популарен).

Плодовите имаат тенка, слатка кора што обвива кисело овошје - така што јадењето цел кумкват може да произведе излив на вкус!

Кумкватите се одгледуваат и за украсни и за производство на храна. Овошјето може да остане на дрвото без да се бере долго време, што ги прави кумкват дрвјата привлечни во градината. Сортите на џуџести кумквати се одлични за одгледување во саксии или контејнери за поладна клима и затворени градини.

Дрвото кумкват е многу издржливо, толерантно на суша, студ и болести. Тие навистина се идеални овошни дрвја за одгледување дома.

Како да се грижите за растението Монгуда во 6 чекори

Чекор 1: Кумкват Како да се засади: најдете место со многу светлина

Најдете позиција во градината каде што дрвото кумкват добива целосно сонце 6-8 часа или повеќе на ден. Исто така, препорачливо е да го поставите вашето дрво со заштита од ветер.

Кога вашето растение е во затворен простор, дајте му максимална светлинаможно. Можете да го ставите во сончев прозорец (иако внимавајте премногу директно сонце да не го изгори вашето растение), или да го ставите под светла за одгледување или продавници опремени со ладна и топла сијалица. Вашиот кумкват исто така ќе преживее ако му дадете светло, индиректно сонце.

Чекор 2: Изберете ја вашата почва

Дрвјата кумкват растат во многу почвени услови, но претпочитаат неутрална pH вредност или малку кисела почва. Ако одберете да ги одгледувате директно во земја, додадете висококвалитетна почва за да ја збогатите и подобрите дренажата.

Добрата дренажа на почвата е важна за да се осигура дека корените не изгниеат. Значи, додека многу почвени услови се погодни, тешката глинена почва ќе биде проблематична. Размислете за подигнат кревет или големо тенџере со добри дренажни дупки.

Можете да додадете и слој од камчиња или чакал во садот (или дупка во земјата) за да обезбедите соодветна дренажа. Почвата за саксии наменета за кактуси или цитрус е идеална за одгледување кумквати во саксии, но секоја почва за општа намена ќе работи.

Почвата за саксии наменета за кактуси или цитрус е идеална за одгледување кумквати во саксии, но секоја општа намена почвата ќе работи.

Научете како да направите водена градина сам во 9 чекори

Чекор 3: Наводнување на дрвото Кумкват

Правилното наводнување е еден од клучевитеза одгледување на било кое цитрусно растение, но особено на оние кои се одгледуваат во саксии. Целта е почвата да се одржува влажна, но не и влажна.

Нурнете го прстот во почвата, барем до вториот зглоб. Ако чувствувате влага на врвот на прстот, почекајте да се напои. Ако е суво, полевајте го растението додека не го видите како бега од дното на садот. Исто така, добра идеја е да користите стапала од саксии за вашето растение да не седи во вода.

Имајте предвид дека на ново засадено дрво кумкват му треба поредовно наводнување, така што наводнување секој втор или трет ден е добра идеја. добро правило на палецот. Откако растението е цврсто воспоставено, можете да го намалите распоредот за наводнување со кумкват на двапати неделно во лето, еднаш неделно во зима. Секако, дождовите ќе ја одземат секоја грижа за наводнување.

Чекор 4: Подгответе дебел слој прекривка

На отворено, дебел слој прекривка како што се лисјата се убодува над коренската зона ќе ја одржува почвата влажна.

Исто така види: Како да се засади Дејзи

Првите неколку години од растот се особено важни за одржување на влажноста на корените на растението. Слој на прекривка над зоната на коренот ќе помогне да се зачува влажноста на почвата, но чувајте ја прекривката неколку инчи од стеблото за да избегнете проблеми со габите. Во зима, напрекривката, исто така, ќе ги задржи корените топли.

Чекор 5: Одржувајте ја соодветната температура

Бидејќи ова не е растение отпорно на мраз, кумкватите не треба да се изложуваат на услови под – 7 степени . Донесете ги растенијата во саксии во затворен простор за зимата. Во пролетта, можете да го изнесете вашето дрво надвор и да го поставите на сончево, заштитено место кога ноќните температури се постојано над нулата. Сепак, погрижете се постепено да го зацврстувате со сè подолги посети на отворено неколку недели пред да го преместите на неговата постојана летна локација.

На другиот крај на спектарот, не треба да се грижите (обично). Кумкват дрвјата можат среќно да растат на температури до 38 степени.

Оптималните нивоа на влажност за кумкват се од 50 до 60 проценти. Ако вашето растение е во затворен простор, особено во лето, замаглувањето на листовите со вода може да ви помогне да го одржите вашето дрво кумкват во добро здравје.

Чекор 6: Редовно ѓубрејте

Како со сите цитруси дрвјата, кумкватите бараат редовно ѓубрење за да продолжат да цветаат.

Во пролет, нахранете го вашиот кумкват со бавно ослободување, сенаменско или цитрусно ѓубриво. Во текот на сезоната на растење, дајте му на вашето дрво редовни апликации на разредено течно ѓубриво како на пртечни алги, емулзија од риба или комбинација од алги и емулзија од риба.

Вода добро пред и по нанесувањето на ѓубриво за да избегнете согорување на растението. Престанете со ѓубрење во мртва зима.

Компостот и прекривката исто така ќе помогнат да се нахрани растението кумкват и да се заштити почвата. Запомнете да ја спречите прекривката директно да го допира стеблото на дрвото.

Чекор 7: Кастрирање дрвја од кумкват

Најдобро време за кастрење на дрвото кумкват е по бербата на плодот, но ова може да се прави во секое време, освен во зима.

Исто така види: Како да исчистите ѕид што не може да се пере

Кога дрвото е многу мало, кубењето на врвовите на пупките ќе го поттикне да се разгранува. Треба да проверите дали има мртви гранки и да ги отстраните, да ги исечете сите цицачи што растат во основата и да ги отстраните сите вкрстени или заплеткани гранки. Можете исто така да исечете некои гранки на врвот за да пропуштите повеќе светлина.

Чекор 8: Спречете штетници и болести

Иако кумкватите се извонредно издржливи и отпорни на штетници и болести, кондензиран кумкватите сè уште можат да станат плен на наезда на мешунки и болести на гниење на корените. Борете се со ова со избегнување на вишокот на влага и проверете дали почвата добро се исцеди пред садењето.

Исто така, избегнувајте натрупување слама околу основата на дрвото. Вошките вошки, исто така, можат да бидат проблематични, иако природни предатори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.