Поправете го истекувањето на вода во 10 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Минатиот петок, кога се вратив дома после работа, крајно среќна што конечно беше викенд и можев да се опуштам, влегов во мојата соба и најдов вода на подот што излегуваше од бањата . Истрчав внатре да видам дали сум оставил да работат славини, но сигурно не бев толку невнимателен.

По внимателно истражување на локацијата кога поголемиот дел од водата се собираше и стоеше, бев прилично сигурен дека тоа е едно од оние досадни истекувања на цевки под мијалникот што сега морав да го поправам - со оглед на тоа што беше многу доцна во текот на ноќта и би било тешко да се добие водоводџија во овој момент за да го поправи истекувањето на мијалникот и дека сето тоа би било многу скапо за мене. Имам многу алатки и сакам да испробувам разни проекти дома. Но, како да се поправи истекувањето на вода? Цевката што протекува беше нешто што никогаш порано не сум го поправила.

Кога живеев со моите родители, обично татко ми ги работеше оние работи што беа поврзани со истекување на вода, како поправка на цевка што истекува под мијалникот, исто така без помош од водоводџии. Единствената помош што ја доби беше јас како асистент за чистење. Затоа решив, тоа е знак, морам да си го земам клучот, селотејп и партал за чистење - да научам нов.вештина: како да го поправите истекувањето на вода во ѕид

Значи, еве 10 од наједноставните чекори што можете да ги направите сами за да го поправите истекувањето вода.

Исто така види: Како да ги исчистите дамките од крв од тепих

Чекор 1. Најдете го истекувањето на раскрсницата на цевката и мијалникот

На крајот на краиштата, поправка на истекување како да го направите тоа? Вашата прва индикација за истекување е обично плакарот или подот натопен со вода, или може да биде локва со стоечка вода. Треба да дознаете точно каде е истекувањето. Затоа, пред сè, треба да ја процените ситуацијата.

Забележете каде се собрала поголемиот дел од водата, а потоа погледнете веднаш над неа. Повеќето истекувања се случуваат таму каде што цевката се сретнува со мијалникот. Откако ќе идентификувате каде е истекувањето, можете да се подготвите да го решите проблемот. Откривањето истекување е најважниот чекор во целиот процес.

Чекор 2. Исчистете го кабинетот под мијалникот за да ви ја олесни работата

Подготовката за отстранување на истекувањето вклучува празнење и чистење областа околу истекувањето. На пример, бидејќи истекувањето во мојот мијалник беше на спојот на цевката и мијалникот, морав да го исчистам целиот шкаф под мијалникот. Прво го испразнив плакарот. Ако го направите ова, ќе ви ја олесни работата за поправање на истекувањето бидејќи ќе има помалку за чистење потоа.

Чекор 3. Поправка на истекување вода: Затворете го вентилот за вода

Првиот чекор што треба да го направитего исклучува доводот на вода до вашиот мијалник. Ова е нормално под мијалникот. Ако ниту ова не може да се направи, можете да се обидете да го исклучите главниот довод на вода во вашиот дом. Проверете дали славината навистина нема вода.

Ако не знаете каде е главниот довод на вода, обидете се да го лоцирате во вашиот подрум. Свртете го копчето на вентилот во насока на стрелките на часовникот за да го исклучите доводот на вода. Со тоа веднаш ќе се запре истекувањето. Но, исто така ќе спречи целата вода да влезе во вашиот дом. Така, откако успешно ќе го спречите течењето на водата низ цевката што протекува и ќе спречите понатамошно оштетување, следниот чекор е да се обидете да го решите проблемот.

Најлошото сценарио, ако дури и не можете да ја лоцирате водата снабдување главно, побарајте помош од вашите соседи. Девет од десет од нив ќе знаат каде се наоѓа главната цевка во куќата.

Чекор 4. Отстранете го поврзувањето на цревото со цевката

Сега можете да го отстраните поврзувањето на цевката со помош на шрафцигер, како што е прикажано на сликата.

Чекор 5. Проверете дали заптивниот прстен е во добра состојба. Ако не, заменете го

О-прстенот е мало парче во облик на крофна што можете да го видите поставено во цевката. Ако заптивниот прстен во цевката не е во добра состојба, веројатно тоа е причината за истекувањето на цевката.

Заптивните прстени сесе користат за запечатување во течност или гас и се едни од најсигурните и најцврстите заптивки кои се вградени во цевките. Тоа е затоа што го блокира патот на течност или гас за да го спречи да избега. Се става во жлеб за да се држи на место, а потоа се стега меѓу две површини.

Чекор 6. Ставете заптивна лента со навој на цевката

Потоа можете да го нанесете заптивањето со навој лента на цевката. Лента за заптивање најчесто се користи за водоводни работи и конкретно за запечатување на навои на цевки. Помага за запечатување на зглобот без да го прави крут или потешко затегнување.

Наместо тоа, лентите го олеснуваат затегнувањето на зглобовите. Исто така, ги заштитува навоите на двете парчиња цевка од директен контакт еден со друг и затоа го намалува физичкото абење и помага да се запечати и спречи протекување од фитингот.

Чекор 7. Повторно поврзете ја водата на системот за монтирање

Со повеќето преземени мерки на претпазливост и поправени работи, сега е време повторно да се поврзе системот за вода. Поврзете ја цевката назад.

Чекор 8. Проверете да нема повеќе протекување

Внимателно проверете дали нема повеќе протекување.

Чекор 9. Избришете ја преостанатата вода и повторно отворете го вентилот

Мора да има преостаната вода што истекла дури и по исклучувањето на вентилот. Исчисти го.

Исто така види: Растение селагинела

Чекор 10. Потврдете дека системот за вода е вклучен

Проверете дали системот за вода е вклучен. Вклучете го доводот на вода и вклучете ја славината за да видите како работи сега. Со сè што е поправено, сега не треба да има никакви проблеми со протекување.

Ако ви беше корисно ова „Направи сами“, би препорачал да ги проверите другите проекти за одржување и поправка на домот „направи сами“: упатство како да сечете стиропор дома во 6 чекори и како да го смените цревото за гас .

Кажете ни за вашето искуство!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.