Начини за чистење на лепилото од стаклото на прозорецот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Значи, штотуку ги сменивте вратите во вашата куќа или го заменивте скршеното стакло во прозорецот. Стаклото изгледа ново и сјајно, освен налепницата со името на компанијата на неа.

Ги отстранувате лепливите етикети само за да сфатите дека оставиле лепак на вашите нови прозорци! Да, ова ни се случило на сите. Ако не со нов прозорец, можеби тоа беше кога користевме селотејп за прицврстување украси за забава или роденден на стаклените прозорци.

Кога се обидувате да го избришете лепилото со влажна крпа за чистење или средство за чистење прозорци, остатоците се шират низ целата површина на прозорецот, оставајќи дамки кои се предизвик за отстранување бидејќи остатоците од лепливиот лепак продолжуваат да се шират додека се обидувате да го исчистите. Сè уште не губете надеж! По многу обиди и грешки, наидов на овој непромислен процес на чистење. Наместо да барате совети на интернет за тоа како да го исчистите лепилото од стаклото на прозорецот, особено оние ознаки што ги оставаат налепниците и лентата за маскирање, можете да ги следите чекорите наведени во ова упатство.

Подолу, проверете како да го отстраните лепилото од стакло:

Чекор 1 - Методи за чистење на лепак од стаклото на прозорецот: Користете средство за одмастување

Прскајте го одмастувачот на површината на прозорецот со ознаката за лепак. Оставете го да отстои неколку минути за да му дадете време на одмастувачот да работи.

Чекор 2- Отстранете го слојот од лепилото

Користете пластичен предмет за да го изгребете лепилото од стаклото.

За таа цел можете да користите шпатула или дури и пластичен линијар. Обидете се да извадите колку што е можно повеќе слој од лепак од површината.

Чекор 3 - Исчистете го преостанатиот лепак

Откако ќе отстраните што е можно повеќе од слојот за лепило со шпатулата или линијарот, користете сунѓер за нежно да ги исчистите и олабавите преостанатите остатоци од лепак. Проверете дали сунѓерот е сув. Немојте да се мокри со вода.

Чекор 4 - Исчистете го стаклото

Потоа користете мека памучна крпа за чистење за да го избришете одмастувачот од стаклото, користејќи хоризонтални движења додека ја бришете површината .

Чекор 5 - Не заборавајте да го полирате стаклото

Почекајте стаклото целосно да се исуши. Потоа користете мек фланелен за полирање, триејќи го стаклото со кружни движења.

Резултатот

Овде, можете да видите колку стаклото изгледа чисто и сјајно. Едноставно, нели?

Некои други совети за отстранување на лепак од стакло:

Не треба секогаш да користите средство за одмастување за чистење на лепак од стаклени површини . Некои типови на обичен бел лепак може да се отстранат со топла вода. За да го направите ова, натопете крпа во топла вода и притиснете ја на лепилото неколку секунди. Топлината од водата ќе го стопи лепилото, ќе го олабави и ќе го олесни гребењето.или исчистете го стаклото. Тријте со мека крпа за да го отстраните остатокот од остатоците.

Понекогаш мразот делува подобро од топлата вода. Ако гребењето на слојот од лепилото е предизвик дури и по употреба на топла вода, обидете се да нанесете мраз за да го зацврстите лепилото и да го повлечете од површината. Потоа изгребете го со пластична шпатула.

Ако топлата вода или мразот не функционираат, можете да се обидете да користите растворувач за да го отстраните лепилото од стаклото. Можете да изберете помеѓу отстранување на лепак за прозорско стакло со ацетон, оцет, алкохол за триење, течност за запалка и лубрикант за прскање. Нанесете на местото со лепак со крпа. Оставете да отстои неколку минути. Потоа тријте со крпата за да го отстраните лепилото.

За да го отстраните исушениот лепак од стаклото, можете да ги користите истите растворувачи. Само неколку пати намокрете го стврднатиот лепак со растворувачот и оставете го да се стегне. Потоа избришете и тријте.

Како да го отстраните суперлепак од стакло:

Понекогаш остатоците од лепак може да останат на стаклените површини кога користите суперлепак. Проблемот со суперлепакот е што брзо се суши, а штом ќе се исуши, обидот да се изгребе може да остави гребнатини на стаклото. Првиот чекор во отстранувањето на суперлепак од стаклото е да го омекнете, а за тоа, ацетонот е вашата најдобра опција. Намачкајте крпа со малку ацетон и со неа навлажнете го лепилото. Повторете неколку пати, доколку е потребно, додека лепилото не се навлажни. нека дејствуванеколку минути за да се дозволи лепилото да омекне и да се повлече од површината. Користете жилет за да се обидете да го отстраните лепилото од стаклото. Ставете го на работ на лепилото и турнете го нагоре за да го ослободите. Ќе можете да го проверите лепилото што излегува во слоеви. Во тој случај, повторете ја постапката неколку пати за да отстраните што е можно повеќе остатоци. Откако ќе извадите што е можно повеќе лепак со сечилото за бричење, користете влажна крпа за да го исчистите стаклото и да ги отстраните сите останати остатоци.

Исто така види: Како да засадите камилица Научете како да засадите камилица во саксија

Ако сакате да го отстраните лепилото од ѕидот или ви требаат совети како да го исчистите стаклото со домашни производи, можете да ги погледнете овие упатства за да научите.

Исто така види: Како да го извадите мирисот на рибата од вашата кујна во 5 чекориДали сте користеле некоја од овие техники за да го отстраните лепилото од стаклото?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.