Есенска декорација

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Есенските држачи за свеќи се насекаде на интернет и на таблите на Pinterest. Покрај тоа што имаат лице на есен, тие се секогаш рустични, убави, пријатни и стилски.

Иако лесно е да се купи свеќник направен со дрвени стапчиња за јадење готов во продавница за украсување, дали ќе ни верувате ако ви кажевме дека можете и вие? научете како да направите свеќник со дрвени стапчиња користејќи гранки од вашиот двор, свеќи и вообичаени чаши што ги имате дома?

Да, ова сам, освен што е супер кул занает за украсување на куќата, исто така е многу лесен, ефтин и, како бонус, вклучува прошетка низ градината или дворот! Па, собирањето гранчиња е исто така забавна активност што можете сами да ја правите или, доколку имате деца дома, можете да ги замолите да го направат тоа наместо вас. На овој начин, овој држач за свеќници направен со дрвени стапчиња може да го изработат деца и возрасни, во група или сами, што сакате.

Една од најпопуларните идеи како да направите украсни свеќи за есен се свеќите од стапчиња цимет, кои исто така ќе објасниме како да ги правиме на крајот од оваа статија.

Но, сега, да се фокусираме на свеќникот направен со дрвени стапчиња. Можете да научите како да го направите овој супер лесен занает, кој може да го искористите за украсување на вашиот дом или за подарок на вашите најблиски, во 11 едноставни чекори и со материјали достапни дома.

Топлиот и пријатна привлечностЉубовта кон свеќата ја прави многу популарен и внимателен подарок за сите прилики, од загревање на куќата, есенски вечери до родендени.

Значи, ајде да започнеме!

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Започнете со собирање на сите материјали потребни за да го направите овој занает со држач за свеќници од дрвен стап .

Исто така види: како да направите таванска светилка

Можете да користите стара свеќа и чаша виски што веќе ги имате дома. Зголемете ги количините на материјали ако сакате да направите повеќе од еден, што изгледа одлично кога ќе се стави во агол.

Што се однесува до гранките, како што споменавме погоре, можете да ги соберете во вашиот сопствен двор, градина или парк . Не заборавајте да ги соберете паднатите гранки. Ако не ви се шета или немате време, можете да купите и гранчиња во продавница за занаети. Можете исто така да купите нови свеќи и чаши ако ги немате дома.

Ако сакате сам украси направени со едноставни дрвени предмети, веројатно ќе ви се допадне и овој чекор по чекор кој ве учи како да направете украсно огледало со стапчиња!

Чекор 2: Користете линијар за да ја измерите висината на чашата

За да ги подготвите гранките за сечење и ставање во чашата, измерете висината на чашата со помош на линијар. Можете да означите иста висина на една од гранките и да ја користите како референтна големина за вашиот проект.

Чекор 3: Одредете ја големината на гранките

Сега кога имате референтната висинаод чашата на гранка, земете неколку гранки и означете големина малку поголема од висината на чашата. Исечете ги во различни големини.

За повикување, ако правите 3 од овие држачи за свеќи од дрвени гранки, направете 3 купчиња со најмалку 25 гранки во секој куп. Може да биде повеќе во зависност од обемот на чашата што ја користите.

Чекор 4: Исечете ги гранките на дрвјата со ножици

Исечете ги гранките каде што сте ги обележале со ножици или остро пенкало, кое и да работи најдобро за вас. Ќе биде добра идеја да ја покриете вашата работна област со стар весник за да не трошите премногу време на собирање на остатоците од гранките по завршувањето на проектот.

Ако сакате вашите свеќници да бидат специфична боја, сега е време да се обојат гранките. Можете да користите било која боја - златна, сребрена или и двете. Може да имате и мешавина од насликани и необоени гранки. Ако сакате класичен рустикален изглед на дрво, не треба да сликате. Ако одлучите да фарбате, нанесете два слоја за долготраен резултат. Оставете ја бојата да се исуши помеѓу слоевите и откако ќе завршите со бојадисувањето.

Чекор 5: Соберете доволно гранчиња за да го завиткате околу целото стакло

Едно купче гранчиња треба да биде доволно за да ја покрие целата обемот на чашата. Додадете уште ако не мислите дека е доволно.

Чекор 6: Нанесете топол лепак на гранките и залепете ги настакло

Добро загрејте го пиштолот за лепило за да го олесните нанесувањето. Нанесете топол лепак на гранките.

Чекор 7: Погрижете се да ја израмните основата на гранките до дното на чашата

Пред да започнете со лепење на гранките, не заборавајте да започнете на дното на чашата. Потоа израмнете ја основата на гранките до дното на чашата.

Чекор 8: Залепете гранки низ целата чаша

Почнете со лепење на гранките сега. Работете околу чашата, израмнувајќи ги во основата. Нанесете малку притисок додека ја лепите секоја гранка, а потоа преминете на следната. Внимавајте да не го допирате врелиот лепак.

Исто така види: рапис екселса

Ако не сте ги обоиле гранките, можеби ќе сакате да нанесете слој од лак за дрво на залепените стапчиња. Ова ќе им даде на гранките сјаен изглед, а исто така ќе го заштити дрвото.

Чекор 9: Користете сисално јаже за украсување

Јажето за сисал не треба да биде дебело. Изберете тенко јаже што ја надополнува големината на стаклената чаша. Ние користиме сисално јаже кое е во бела боја.

Чекор 10: Вашиот држач за свеќи е подготвен

Чекор 10: Вашиот држач за свеќи е подготвен

Вашиот сопствениот есенски држач за свеќи рачно изработен од дрвени гранки конечно е готов. Вашата верзија треба да изгледа вака на фотографијата.

Вашиот држач за свеќи од дрвен стап ќе оди одлично со оваа светилка со стапче со лепак, која можете да научите да ја правите во 17 едноставни чекори!

Чекор 11 :Искористете го!

Додајте ги свеќите во чашата и искористете ги!

Можете да го користите вашиот држач за свеќи за декорација на домот. Можете специјално да го составите на есенските вечери и да ги импресионирате вашето семејство и пријателите. Можете исто така да им го подарите на вашите најблиски како нешто што тие можат да го користат за украсување на нивните домови и секогаш ќе го ценат.

Друга опција за овој есенски држач за свеќи со гранчиња е верзијата со стапчиња цимет. Ако сакате да знаете како да направите свеќник од стапче цимет, процесот е буквално ист како кај дрвените гранки.

Во случај на стапчиња цимет, само заменете ги дрвените гранки со стапчиња цимет.цимет. Не користете топол лепак за прицврстување на циметот. Наместо тоа, прицврстете ги чепкалките околу стаклото со гумена лента. Откако тоа е готово, скријте го ластикот зад сисалското јаже завиткано околу држачот за свеќа. И тоа е тоа!

Дали обично користите свеќи за украсување на вашиот дом?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.