Како да се наслика синтетичка кожа

Albert Evans 02-10-2023
Albert Evans
крем или лак за чевли за да ја нахрани и кондиционира кожата откако ќе заврши проектот. Ќе ја омекне кожата, правејќи ги чевлите поудобни.

Исто така, ако ја користите оваа техника за да насликате кожен тросед на внатрешен двор или тераса, запомнете дека бојадисаната кожа може да биде изложена на дожд. Во овој случај, мора да ја заштитите бојата за кожа од абење и кинење. Можете да користите водоотпорна завршница. Outdoor Modge Podge и Scotchgard се некои од брендовите на водоотпорни завршни материјали што можете да ги користите за да го заштитите вашиот кожен мебел од елементите.

Прочитајте и други занаетчиски проекти сами: Како да направите корпа за садење школки од кокос

Опис

Дали знаевте дека можете да обоите кожа за да му дадете нов изглед на старата софа, чевли или чанта наместо да ја отфрлите? Кожата е несомнено елегантна, но по некое време користење на софа или стол, ја губи својата завршница и почнува да се валка, расипувајќи го изгледот на вашиот дом. Учењето начини за бојадисување кожа е полесно отколку што мислите се додека знаете што да правите и следите одреден процес.

Повеќето кожни производи веќе имаат дамка или боја. Затоа, треба да знаете како да ја отстраните бојата од кожа или да ја отстраните оригиналната завршница пред да нанесете нов слој на боја. Откако ќе се отстрани сјајот, можете да ја обоите кожата со акрилна боја или со боја за прскање, но не заборавајте да користите кожна боја или може да ја оштетите кожата. Одлучете помеѓу акрилна или спреј боја во зависност од површината и моделот. Бојата со спреј може да биде најдобрата опција за големи површини како кожени софи и фотелји, додека четката натопена во акрилна боја за кожа најдобро ќе работи за модел кој бара детали или бојадисување во линиите.

Дополнително, треба да нанесете финишер за да ја заштитите бојата и завршницата на свежо обоената кожа. За да ве научам како да сликате вештачка кожа и да ја ажурирате старата кожа, го составив ова упатство. Ако сакате да знаете како да боите кожни седишта, софи, чевли или чанти, следете ги чекорите за тоа како да бојадисате кожаСинтетички со боја.

Исто така види: Како да се грижите за растението Красула

Што ви е потребно за бојадисување кожа

Првото нешто што треба да научите како да сликате кожа е бојата за кожа. Редовното мастило нема да направи. Можете да купите шише акрилна боја за кожа или дури и спреј за кожа. Која боја и да ја изберете, проверете дали е погодна за кожа. Покрај бојата за кожа, ќе ви треба и кожна деглазура за да ја отстраните постојната завршница од површината на кожата (можете да го замените алкохолот ако немате деглазура), четки и мека крпа или памук за да ја нанесете одглазурата и финишот .

Чекор 1. Нанесете ја одглазурата

Започнете со нанесување на одглазурата на кожниот предмет, нежно триејќи ја со мека крпа за да ја раширите деглазурата по целата површина. Можете да користите изопропил алкохол ако немате деглазура. По нанесувањето, оставете го да се исуши околу 10 до 15 минути.

Чекор 2. Како да насликате кожен тросед, фотелја, перниче или кој било друг предмет

Одлучете за типот на четка или сунѓер што ќе го користите во зависност од дизајнот што сакате да го насликате на кожата. Ако планирате да ја обоите целата површина во една боја, можеби е полесно да ја нанесете бојата за кожа со четка за пена или боја за прскање. Рамните четки се најдобри за цртање дизајни. Изберете ја четката по ваш избор и нанесете ја бојата на кожниот предмет.

Исто така види: Како да се исчисти изгореното дно на тенџерето

Чекор 3. Оставете да се исуши

По бојадисувањето, ставете го кожниот предмет настрана за целосно да се исуши пред да продолжите со следниот чекор. Треба да потрае околу 15 минути за да се исуши.

Чекор 4. Нанесете втор слој

Откако првиот слој ќе се исуши, нанесете втор слој и оставете го да се исуши 24 часа пред да го нанесете финишерот.

Чекор 5. Нанесете финишер

Треба да одлучите каква завршница сакате да има вашата кожа - мат, сатен или сјајна - пред да изберете соодветна завршница. Откако ќе се исуши бојата за кожа, нанесете го финишерот на целата површина за да ја заштитите бојата и да ја одржувате свежината долго време.

Чекор 6. Оставете го да се исуши

Откако ќе го нанесете завршниот слој, оставете го кожниот предмет настрана повеќе од 24 часа пред да го користите.

Насликана кожа

Еве го моето обоено парче кожа по завршувањето на проектот. Направив ѕидна уметност, која планирам да ја врамам пред да ја закачам на ѕид. Без разлика дали сакате да насликате стара кожна софа или пар чизми, можете да ги следите чекорите споменати погоре и ќе го добиете посакуваниот резултат. Забавувајте се со него и кажете ми како помина.

Забелешка: Ако обоите кожни чевли или чанти, процесот на нанесување одглазура може малку да ја исуши кожата, што ќе ја направи поцврста. Еден начин да се поправи ова е со примена

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.