2-те најдобри рецепти за отфрлање на моча кај кучиња што треба да се направат дома

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Додека ги сакаме нашите крзнени придружници и уживаме да ги гледаме како растат, овде во овој сам проект ќе зборуваме за два типа на средства за мокрење од кучиња кои вреди да се пробаат. Колку и да им посветуваме внимание, вештини или трикови што ги учиме додека се кученца, многу е можно во одреден момент да направиме грешки. Кога се уште се кученца, сакаме да растат во средина каде што се чувствуваат безбедно и сакано.

Едноставен и безбеден природен лек за кучиња што нема да им наштети на нашите кучиња или животната средина е исклучително лесен за правење. Постојат неколку начини да ги научиме нашите кучиња да претпочитаат да бидат „креативни“ надвор од куќата наместо внатре. Употребата на домашен репелент за кучиња ни дава дополнително олеснување кога сме подготвени да ги оставиме сами дома. Кучињата имаат многу сложен начин на учење нови навики, но тие имаат тенденција да бидат попослушни кога ние, како сопственици, ги учиме како што мислиме дека е вистинскиот начин да се прават работите.

Кога кучињата живеат во куќа, или можеби во стан, има многу внатрешни и надворешни области со кои сакаат да си играат, без разлика дали се работи за мебел, декор, постелнина, растенија или било што друго. Овие методи се начин да ви помогнат да тренирате и подобро да ги разберете навиките на однесување на вашето куче.куче, наместо да ги контролира или ограничува.

Ако се борите да пронајдете средство против мочање за градини или цветни леи, прочитајте ја оваа статија за тоа како да направите средство против мочање за кучиња за да го направите дома.

Идеја 1: DIY репелент за кучиња, само за внатрешна употреба

Првата идеја или метод е посоодветна за внатрешна употреба. Овој репелент е безбеден за кучиња и луѓе и може да се испрска или да се нанесе на мебел (погрижете се репелентот да не остави дамки на ткаенините), ѕидовите, подот или која било друга област каде што вашето куче веќе ја „завршило својата работа“ .

Овој метод користи неколку едноставни состојки кои лесно можете да ги купите во кој било локален супермаркет, или можеби веќе ги имате во оставата, чајната кујна.

Потребни ви се состојки:

1 голем портокал

500 ml топла вода

1 лажица сода бикарбона натриум

Стаклено или пластично шише

Чекор по чекор:

Исто така види: Како да се засади еукалиптус насекаде

Чекор 1. Исечете го и исцедете го

Портокалот исечете го на половина и исцедете го целиот сок во чаша.

Чекор 2. Истурете и додадете

Истурете го целиот сок од портокал во стаклено шише и додадете ја топлата вода.

Чекор 3. Измерете и додадете

Потоа можете да ја додадете и лажицата сода бикарбона.

Чекор 4. Затворете и заминетеодмори

Правилно затворете ја стаклената или пластичната тегла со капак и оставете ја да отстои 3 часа.

Чекор 5. Истурете и испрскајте

Откако смесата ќе отстои 3 часа, можете да ја истурите во шише со распрскувач.

Сега можете да прскате на теписи, ѕидови, агли, плакари или тротоари

Забелешка: За поцврста смеса, можете да го удвоите бројот на состојки , со помалку разредување на вода. Во секој случај, овој домашен лек за кучиња најдобро функционира за внатрешна употреба. Погрижете се да не го користите овој лек за кучиња на растенија, цвеќиња, домашни растенија или која било друга флора. Овој метод е само за внатрешна употреба.

Обидете се да останете што е можно поблиску до оригиналниот рецепт. Ова ќе помогне да се обезбеди ефективност и можете да го користите како пробна работа на почетокот за да видите дали треба да се подобрите. Секогаш тестирајте ги овие методи пред да ги користите трајно. Не прскајте директно на вашето куче. Некои од овие домашни лекови не се секогаш најдобро погодни за вашите кучиња и можете да направите прилагодувања по потреба.

Идеја 2: Домашен лек за мочање за кучиња, само за надворешна употреба

Втората идеја, која функционира слично како претходната, но со неколку измени, е средство за отстранување на мочање на кучиња. совршено куче за градини и растенија. Овој метод е природен, безбеден за кучиња илуѓе, и можете да го испрскате директно на вашите цвеќиња или растенија.

Постојат слични производи на пазарот, но тие имаат тенденција да бидат релативно скапи.

Потребни состојки:

Лимони

Оцет

Исто така види: Како да се отстрани шкрипењето на прозорецот

Стаклено шише

Нож

Чаша

Мала чинија

Чекор по чекор:

Чекор 1. Излупете и резервирајте

Излупете го два лимони и резервирајте ги корите;

Чекор 2. Истурете и додадете

Истурете околу 500 ml оцет во шишето или стаклениот сад;

Чекор 3. Додадете ги лушпите

Додадете ги лушпите во теглата со оцетот;

Чекор 4. Оставете го да отстои 6 часа

Оставете го репелентот да одмори околу 6 часа;

Чекор 5. Истурете во шише со распрскувач

Откако репелентот ќе одмори, можете да ја истурите течноста во шише со распрскувач.

Користете го домашното средство за заштита од кучиња во цветните леи и во градината

Откако ќе го ставите репелентот во шишето со спреј, можете да го испрскате на креветите, постелнината, софите и повеќето најважно, на сите растенија. Некои растенија може различно да реагираат на домашниот лек за кучиња, но сепак е безбеден за употреба.

Додека втората идеја за природен лек за кучиња може да потрае повеќе време и напор, откривме дека цедењето малку дополнително свеж сок од лимон вомешањето и оставањето да отстои 6 часа навистина прави голема разлика. Природен домашен лек кој сега може да ги заштити вашите растенија во затворен простор, како и вашите цветни леи на отворено.

Кога правите природен лек за кучиња, размислувате и за здравјето на вашиот крзнен придружник. Овие две домашни идеи за одбивање кучиња може да потрае некое време за да се изработат бидејќи им треба време за одмор и ферментација, но тие навистина ја прават разликата во однос на просторот во вашиот дом и како вашето кученце може да научи каде и каде не. направи ги твоите потреби.

Едноставно домашно средство против мочање за во градината

Да, како што споменавме, постојат неколку средства и трикови кои можете да ги користите или да ги научите вашите кучиња. Иако не секогаш делуваат или се скапи - овие домашни репеленти за кучиња се попогодни за правење и практично никогаш нема да ви останат без нив. Слободно можете да направите некои мали прилагодувања на рецептите, но секогаш трудете се да останете што е можно поблиску до оригиналниот рецепт. Овие репеленти се нешто што вие и вашите кучиња ќе го сакате, без да мора да ѝ наштетувате на околината, вашиот мебел, градината и секако вашите кучиња.

Прочитајте ги и овие проекти за чистење и домаќинство сами: Начини да го отпуштите тоалетот без клип: 3 лесни и достапни опцииКако да го отстраните мирисот на мувлоста од облеката, плакарите и просториите [3 чекори].

Дали користевте некој од овие рецепти? Споделете како беше вашето искуство!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.