Како да исчистите софа од микрофибер во 9 чекори

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans
микрофибер.

· Измешајте топла вода и раствор за чистење со пареа во кофа. Не заборавајте да ги прочитате упатствата дадени од производителот во врска со решението.

· Отстранете го резервоарот за чистач на пареа. Истурете го растворот во корпа за филтрирање и вратете го резервоарот на своето место.

Забелешка: Веднаш штом ќе забележите дека чистачот на пареа се загреал, пуштете го додатокот за тапацир. Ќе се појави реакција помеѓу микрофиберот и хемикалијата.

· Поставете го чистачот на пареа во режим на тапацир.

· Поминете го цревото преку софата.

Прочитајте и други проекти за чистење и домашна употреба сам: Како да го исчистите ТВ екранот чекор по чекор

Опис

Кога станува збор за убавината и привлечноста, изгледот на некој предмет има тенденција да го привлече вниманието на гледачот пред што било друго. Никој не сака да купува грди и непривлечни софи, особено кога софата ќе биде поставена во просторијата каде што ќе се примаат гостите. Можеби штотуку сте се вселиле во вашиот нов стан и купувате нов тросед кој совршено би се вклопил во вашиот дом и ќе му го даде бујниот изглед што толку го посакувате. Едно нешто што треба да знаете е кога одите на шопинг бидејќи сигурно ќе видите многу опции за софи од микрофибер.

Што е микрофибер

Микровлакна генерално се однесува на дебелината на влакната што се користат за создавање на нишки кои се вткаени во ткаенина и сите микровлакна кои моментално се на пазарот се направена специјално од човек. Ткаенината е популарна поради нејзината сличност во допирот и чувството со велурската кожа, издржливиот опсег на избор на бои за жена и нејзината пристапна цена кога ќе одлучите да ја споредите со други видови ткаенини.

Забелешка: Микрофиберот има блиска сличност со велурската кожа, но и двете се различни. Велурот се добива од животинска кожа и е природна ткаенина, додека микрофиберот е направен од исклучително фини полиестерски и најлонски влакна, ткаени и исечени за да се создаде меко, кадифено чувство.

Тросед извалкан од микрофибер

Послеза купување на троседот од микрофибер во продавница, иако мора да бидете многу внимателни да не го извалкате софата, може да се случат грешки и да се појават прскања. Учењето како да се чисти троседот од микрофибер е полесно во споредба со другите ткаенини бидејќи ткаењето е многу цврсто и влакната може да предизвикаат капење течност на површината. Иако кога има дамка на вашиот тросед од микрофибер, нечистотијата на крајот ќе потоне и потоа чистењето на софата може да биде малку предизвик, едноставно затоа што микрофиберот е склон кон водени жигови, дамката сепак може целосно да се отстрани.

Постојат неколку начини и совети за чистење на софата и производи што можете да ги користите за чистење на троседот од микрофибер штом ќе забележите дамка на софата. Некои начини вклучуваат:

Исто така види: Осветлување: Како да ги поправите изгорените трепкачи

· Чистење троседот од микрофибер со оцет

· Чистење тросед од микрофибер со пареа

· Чистење тросед од микрофибер со сапун за садови

· Чистење на тросед од микрофибер со шампон за теписи

Совет: Не сакате да чекате додека софата не се извалка за да ја исчистите.

Исто така види: Како да организирате перење

Совет: Не сакате да чекате додека софата не се извалка за да ја исчистите. Редовното чистење и одржување на вашиот софа од микрофибер ќе направи да изгледа чисто, привлечно и да мириса свежо. Можете да изберете да го вакумирате софата неделно за да ја отстраните нечистотијата и прашината на површинатадека е заземјен во влакната. Подолу е нашиот чекор по чекор упатство за чистење троседот DIY што можете да го следите за да го исчистите вашиот размачкан софа од микрофибер.

Чекор 1. Исчистете го троседот со правосмукалка

Секогаш започнувајте ја сесијата за чистење со вакуумирање на сите површини на тапацирот. Обрнете посебно внимание на шевовите и шевовите, а не заборавајте да ја исчистите и долната страна на перницата со правосмукалка.

Чекор 2. Измешајте го растворот за чистење

Истурете четири чаши топла вода во кофа од голем сад, додадете ¼ шолја течен сапун и користете жица за да добиете многу од пена. Потоа земете втора кофа и наполнете ја со обична вода.

Чекор 3. Потопете и исчистете со сапун пена

Внимателно натопете ја четката или сунѓерот во сапунот (не во водата). Започнете од врвот на перницата или од задниот дел на троседот од микрофибер или потпирачите за раце, а потоа рамномерно распоредете ја пената и нежно тријте, но погрижете се добро да се исчистите. Почнувајќи од врвот спречува валканата пена да капе на веќе исчистените места. Често плакнете ја четката или сунѓерот во чиста вода и проверете дали е колку што е можно сув додека ги повторувате чекорите со свежа пена од сапун.

Чекор 4. Исплакнете и издувате

Откако ќе ја исчистите областа, лесно натопете крпа за чистење со микрофибер со вода и избришете ја областа. оставете го ткивотоцелосно сушење на воздухот. Можете да користите четка за правосмукалка или четка за тапацир за да ги размачкате заплетканите влакна.

Чекор 5. Како да отстраните маснотии

Кога сакате да ги отстраните дамките од маснотии од софата со микрофибер, посипете ги дамките од маснотии со пченкарен скроб и нанесете стара четка за заби. Оставете го да отстои барем еден час пред да го исчистите со правосмукалка. Повторете ако е потребно. Пченкарниот скроб ќе го впие маслото. Можете да ги намачкате исчистените места со пена од сапун или со алкохол со триење.

Чекор 6. Како да ги отстраните мирисите

Пред спиење, посипете го целиот тросед со чиста сода бикарбона. Користете четка со меки влакна за лесно да работите. Следниот ден исчистете ја сода бикарбоната и мирисот со правосмукалка.

Чекор 7. Како да го исчистите троседот од микрофибер со оцет

Оцетот може да се користи како средство за чистење за чистење на софата од микрофибер и целосно ослободување од дамката. Прво комбинирајте ¼ чаша бел оцет, 1 чаша топла вода и можеби 2 до 3 капки природно миење на телото. Целата смеса ставете ја во шише со распрскувач и енергично протресете го шишето за да се измешаат состојките.

Чекор 8. Испрскајте ја смесата со оцет

Испрскајте ја смесата со оцет, топла вода и миење тело на погодената или обоена област. Нежно тријте ја оваа област со кружни движења.со мека четка. Лесно испрскајте ја целата подлога и користете сунѓер за да ја исчистите целата подлога, бришејќи ја подлогата во иста насока за да се исуши рамномерно.

Совет: Користењето оцет за чистење на софата од микрофибер ќе остави софата да мириса прекрасно околу еден час.

Чекор 9. Краен резултат

Вашиот тросед од микрофибер треба да изгледа вака, чист и многу попривлечен.

Како да го исчистите вашиот софа од микрофибер со пареа

Чистењето со пареа е еден од добрите начини за отстранување на нечистотијата и дамките од софата. Следете ги процедурите подолу за чистење со пареа на вашиот софа од микрофибер.

· Пред да започнете со чистење со пареа, проверете дали софата е веќе чиста. Отстранете ги сите предмети од софата, а тоа ги вклучува и перничињата за седиштата.

· Користете црево за правосмукалка и вакуумирајте под подлогата (целта е да ги отстраните остатоците).

Забелешка: Кога вшмукувате, одвојте време да го направите тоа правилно.

· Користете средство за отстранување дамки за претходно третирање на дамки и дамки. Откако ќе го испрскате отстранувачот на дамки, оставете го да отстои минимум 40 секунди пред да користите четка или парче крпа за месо за да ја отстраните дамката.

Забелешка: ако добро исчистите, растворот ќе делува на влакната и ова е еден од најважните чекори во чистењето на софата.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.