Како да направите свинче банка за монети (чекор по чекор)

Albert Evans 05-08-2023
Albert Evans

Опис

Да ги учиме децата да штедат пари е важно, но многу пати забораваме на тоа. Решив да создадам свинче банка со едноставни материјали што ги имам дома: балон, остатоци од весници и домашен лепак. Процесот траеше неколку дена, но ми се допадна крајниот резултат! Во продолжение погледнете го чекор по чекор како да направите свинче дома!

Чекор 1: Надујте го балонот

Првиот чекор е да го надувате балонот за да ја создадете вашата свинче банка свинче.

Чекор 2: Исечете го весникот

Исечете го со ножици или кинете мали парчиња весник со рацете. Ќе ви требаат многу, имајќи предвид дека вашата свинче треба да биде крут и отпорен, па треба да има неколку слоеви!

Чекор 3: Подгответе го домашниот лепак

Првиот чекор што треба да го направите е домашниот лепак. Многу е едноставно, само треба да направите мешавина од вода и брашно.

Чекор 4: Залепете го весникот на балонот

Сега, откако ќе го надувате балонот до големината што ја сакате сакате да ја имате вашата свинче банка, нанесете ги остатоците од весникот на балонот минувајќи го домашниот лепак преку него. Не грижете се ако додадете премногу лепак, во реалноста овој лепак, по сушењето, ќе ја создаде вкочанетоста што ни треба. Начинот на кој ги лепиш парчињата весник е исто така неважен.

Чекор 5: Исечете го балонот

Откако ќе направите неколку слоеви со истата техника и секогаш ќе го оставите да се исуши преку ноќнив, проверете дали вашиот балон е веќе тврд и доволно тврд. Ако е така, сега пресечете го горниот дел од балонот што беше видлив.

Чекор 6: Обликувајте го балонот

Сега е време да креирате некои специфични форми за вашиот кружен балон да изгледа како свинче.

Исечете ги ушите, носот, очите, опашот...и залепете ги на балонот!

Исто така види: Како да ги исчистите дамките од емајл од тепих во 4 чекори

Чекор 7: Нацртајте ги и исечете ги деловите од прасето

Сега мора да ги нацртате продолжетоците на телото на свинчето и да го исечете секое.

Исто така види: Како да го отстраните мирисот на пржење од кујната

Чекор 8: Ставете ги ушите, устата, нозете и опашката залепени на главното тело

Закачете ги исечените уши, уста, нозе и опашка за телото.

Чекор 9: Ставете го весникот во увото, устата, стапалото и опашката

Поставете ги сите делови од свинчевата банка со весник.

Чекор 10: Креирајте дупката за вметнување монети

Квинче не е сеф без пари. Со помош на секач за кутии или ножици со најсовремена раб, исечете ја дупката на врвот на свињата. Погрижете се да биде доволно голем за да собере големи монети и банкноти.

Чекор 11: Насликајте го сефот

Поставете ја бојата на телото на свињата. Овој пат ја обоив бојата со боја со спреј.

Чекор 12: Подготвен е безбедносен за свињи!

Сефот за свињи е подготвен.

Чекор 13: Започнете зачувајте

Откако целосно ќе се исуши, рачно изработената свинче банка е завршена.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.