како да се направи розова

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Кои се 2-те бои што ја сочинуваат розовата боја?

Па, тоа е навистина незгодно прашање.

Жешката розова е „невообичаена“ боја “ затоа што ретко се гледа во природата.

Покрај тоа, розовата, во нијанси како розова роза, уште од 17 век (кога првпат била спомната како боја) е оптоварена со културно значење.

Розовата вообичаено се гледала како машка боја во 1920-тите, меѓутоа, бојата се појавила во помека верзија, изведена од црвената и наликувала на нијанса на лосос розова.

Не Сепак, продавниците се пронајдени дека клиентите постепено ја фаворизираат розовата за девојчињата и сината за момчињата, сè до 1940-тите, кога овој тренд стана прифатен. Затоа, розовата стана позната како женска боја помеѓу 1930-тите и 1940-тите.

На Запад, оваа перцепција дополнително се зајакна кога сопругата на американскиот претседател, Меми Ајзенхауер, носеше розов фустан за сопственост на нејзиниот сопруг. Очигледно, ова беше многу повеќе важно во 1953 година отколку денес.

Денес, поврзувањето на боите со одредени полови е сè помалку популарно. За среќа! На крајот на краиштата, розовата е прекрасна боја, која многумина ја сакаат и може да ја користат сите.

Таа е многу популарна боја во облеката, украсите и цвеќињата, секако.

Иако може да се најде во живи и весели тонови, постоирозова нијанса која дава спротивен ефект. Розата позната како Бејкер-Милер роза (исто така наречена Drunk Tank Pink) има смирувачки ефект научно докажано во студиите. Оваа боја се користи дури и во некои затвори за да ги смири затворениците!

За сето ова, вообичаено е да сакате да ја додадете оваа боја во вашиот секојдневен живот и да се прашувате: како да ги мешате боите за да направите розова? Ајде да се фатиме за работа!

Па, како да го направите розово?

Исто така види: Како да одгледувате грозје дома

Лесно е да се најде широк спектар на обоени бои, боички, маркери и други уметнички материјали во денешно време, но без разлика колку бои ќе смислат компаниите, тие никогаш нема да бидат доволни. Ова се должи на фактот дека комбинациите на бои произведуваат речиси бесконечен број нијанси.

Затоа, во ова упатство, ќе ви покажам како да направите розова со мешање и усогласување на различни нијанси за да го добиете посакуваниот резултат . Ќе научите како да правите светли, живописни нијанси на розова и понеобични и различни нијанси кои можеби ќе ве натераат да ја носите оваа боја почесто.

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

Бидејќи повеќето комплети за бои се продаваат со ограничени опции за боја, многу е корисно да знаете како да ги мешате боите за да постигнете други уникатни тонови и бои. Ова ќе ви овозможи пристап до поширок опсег на бои што ќе ги користите во вашите дизајни и уметнички дела, што ќе ви овозможи да бидетепокреативни.

Ако сакате да насликате нешто розово, но не сте нашле боја што е токму она што го сакате, на пример, овој водич чекор-по-чекор многу ќе ви помогне. Овде, ќе научите како да правите своја розова боја како што сакате!

Тоа рече, ајде да погледнеме како да започнеме „експерименти“ со боите и материјалите што сте ги собрале.

Чекор 2: Одделни основни бои за да направите розова

За да направите розова боја, треба да користите две основни бои: црвена и бела. Секоја различна нијанса на црвено ќе произведе специфична нијанса на розова, затоа изберете црвена боја која најдобро одговара на вашите потреби.

На пример, глинеста црвена нијанса (кон портокалова) ќе произведе поземјена розова ; длабоко црвено ќе произведе повеќе магента розова.

Додека експериментирате, играјте со различни нијанси додека не ја најдете онаа што ви се допаѓа.

Чекор 3: Започнете со мешање бои

Со четка или чепкалка за заби измешајте црвена боја со неколку капки бела боја. Додадете бела боја малку по малку за да ја добиете саканата нијанса.

Оваа црвена боја ќе стане розова, затоа чувајте ја црвената боја одделно. На крајот на краиштата, пред мешањето немате начин да знаете каква розова боја ќе добиете и колку боја ќе ви треба.

За да заштедите боја и да одредите која нијанса на розоваполесно, внимателно и малку по малку измешајте ги боите. Можете да додадете повеќе бело за да добиете посветла и посветла нијанса, но секое црвено има свој интензитет, па ќе дојде момент кога на крајот ќе ја достигнете границата на розовата нијанса што може да ја постигне црвеното што сте го избрале.

Колку е потемна црвената боја што ја користите, толку повеќе бела боја ќе ви треба за да ја осветлите розовата.

Можете да се обидете да ја осветлите и вашата розова со користење на нијанси на жолта за да ја доближите до бојата на праска или лосос .

Ако сакате фуксија или магента розови тонови, советот е да додадете сина или виолетова.

Чекор 4: Продолжете со осветлување на бојата

Ако сакате за да знаете како да го направите тоа посветло и посветло розево, продолжете да додавате повеќе бела боја и да ја осветлите бојата.

Но, како што е објаснето погоре, се зависи од оригиналните црвено-бели основи што сте ги избрале да ги користите.

Ако сте многу љубопитни и заинтересирани, можете да започнете со 2 или 3 парчиња бела хартија (или дури и платно) за да се обидете да експериментирате со боите.

Чекор 5: Светло и светло розево!

Тука имате светло и светло розево. Сега нашето мешање и совпаѓање може да оди со полна пареа.

На пример, додајте неколку капки црна боја за да ја направите розовата поземјена.

Но запомнете: а) да задржите дел од резервни основни боискладирана и подготвена за употреба и б) секогаш мијте ја четката во чиста вода кога користите боја. Ако не го правите тоа, сè уште можете да се забавувате, но нема да имате точно чувство за тоа како се формираат вашите бои (што може да ви пречи ако сакате да ја рекреирате бојата подоцна).

Исто така види: Како да направите вештачки снег дома

Чекор 6: Продолжете со мешање додека не ја пронајдете совршената розова

Сега можете да експериментирате со различни нијанси со менување на количините на секоја боја во смесата. Како што објаснивме погоре, неколку капки сино мастило ќе создадат магента, додека додавањето жолта ќе резултира со мешавина на боја на лосос, на пример.

Во овие тестови, исто така измешав мали количини зелена и жолта во веќе измешано розево. Сакав! Што би сакале да го пробате исто така?

Се надевам дека ќе ја сфатите поентата сега: тоа е многу забавно и комбинациите на бои продолжуваат и продолжуваат.

И ако сте заинтересирани да знаете некои повеќе совети за тоа како да креирате бои за вашите слики, ги имаме овие две упатства кои ве учат како да ја направите црвената и бургундската боја. Уживајте!

Која е вашата омилена нијанса на розова?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.