Рамка за листови што си го правите сами: Притисната лисна рамка во 12 лесни чекори

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Секогаш кога се забавуваме со нашите пријатели и семејството, се трудиме да уживаме во моментот со снимање на голем број фотографии за идните спомени. Повеќето од нашите скапоцени спомени се безбедно зачувани во некој фото албум или во нашата виртуелна галерија. Во одреден временски период ги врамувавме и ги стававме овие фотографии во нашиот дом. Сите ние ќе имаме барем една рамка за фотографии во нашата спална соба која доволно говори за тој конкретен спомен што би сакале да го чуваме цел живот.

Рамките за фотографии еволуирале со текот на времето. Првично, на ѕидовите беа закачени само дрвени и метални рамки. Сега имаме различни материјали за избор. Рамки од хартија, картонски рамки, рамки од ткаенина, рамки од пена, стаклени рамки, па дури и претворајте фотографии во магнети за фрижидери. Всушност, не само фотографии, луѓето почнаа да врамуваат спомени, а исто така и разни нешта кои одбележаа посебни моменти.

За да ја подобрат естетиката на собата, луѓето почнаа да врамуваат исечоци од весници, обоени исечоци од хартија, лисја и разни други работи. Тие имаат тенденција да создадат импресивен колаж од нив. Овие колажи изгледаат апсолутно неверојатно, особено на гол ѕид.

Денес, ние сме тука да научиме како да направиме рамка со цвеќиња илиНаправете сами суви лисја, и во овој случај, ќе користиме вкусен лист од чудовиште. Па, ова е една од најлесните и најубавите рамки што можете да ги направите. Рамката за лист бара малку материјали кои можеби веќе се достапни во вашиот дом. Ако не, можете брзо да ги земете од продавницата за занаети во близина. Ајде да ја разгледаме листата на материјали: лист по ваш избор, неколку тетратки или книги, две рамки за слики еднакви по големина и поголеми од вашиот лист, крпа за чистење и ножици.

Чекор 1 - Изберете лист

За да креирате декоративна рамка за лист, ќе ви требаат суви лисја или лист од растение по ваш избор. Бидејќи чаршафите се достапни во различни модели, изберете еден многу внимателно. Изберете убав, здрав лист и со ножици прецизно исечете го блиску до стеблото.

Чекор 2 - Исчистете го листот

Користете чиста крпа за да се ослободите од прашината или нечистотијата што се насобра на листот по желба.

Исто така види: Оркестар сам: Како да направите вештачки корали за аквариум или куќа на плажа

Чекор 3 - Ставете го листот во книга

По чистењето, ставете го чистиот лист во книга или тетратка. Погрижете се листот целосно да се вклопи во книгата.

Исто така види: Како да ја алкализирате водата: 2 едноставни упатства за тоа како да направите алкална вода

Фаза 4 - Стави тежина на книгата

Мора да ги притиснеме листовите. Сега, како да ги затегнете листовите? Земете други книги или тегови и ставете ги на врвот на книгата со листот. Оставете го така неколку недели. Ова одицелосно исушете го листот и направете го мазен како хартија.

Чекор 5 - Кога листот целосно ќе се исуши, започнете со рамката на листот

Проверувајте го листот неделно. Откако листот целосно ќе се исуши, готов е за врамување.

Чекор 6 - Чистење на стаклото на рамката

Користете крпа за чистење и избришете го стаклото на рамката за да ја отстраните прашината што можеби претходно била присутна на рамката.

Чекор 7 - Отстранете го дното на првата рамка

Расклопете ја првата рамка и отстранете го дното.

Чекор 8 - Ставете го листот во првата рамка

Како да ги врамите сувите лисја? Земете ја првата рамка и поставете го сувиот лист така што ќе го заземе централниот дел од стаклото.

Чекор 9 - Расклопете ја втората рамка за фотографии

Време е да ја расклопите втората рамка. Потребно е само стаклото за втората рамка, за да можеме да ги отфрлиме другите парчиња.

Чекор 10 - Ставете ги чашите заедно

Ставете ја чашата од втората рамка на дното на првата. Притиснете го листот во првата рамка со стаклото во втората рамка, оставајќи го листот во средината.

Чекор 11 - Затворање на рамката

Откако ќе се уверите дека листот е правилно поставен помеѓу двете стакла, добро затворете ја рамката. Ова ќе осигури дека листот не се движи помеѓу двете рамки за хартија.стакло.

Чекор 12 - Рамката со притиснат лист е подготвена

Браво! Вашата рамка од лист е подготвена! Можете да го закачите ова прекрасно уметничко дело во кој било агол од вашиот дом и да додадете зелена боја на вашиот дом. Направете неколку од нив и сите сте подготвени да имате свое ремек-дело на ѕидот на вашиот дом.

Доколку не сакате да сечете лисја бидејќи многу ја сакате природата и околината, но сепак би сакале да имате лисна уметност во вашиот дом. Имаме совршено решение за да ја направите вашата декоративна рамка од лист. Направете лист хартија и премачкајте го со восок за да му дадете природен финиш како лист. Вашите восочени листови хартија ќе изгледаат исто толку убави како и вистинските листови. Следете ја истата постапка за да ги врамите овие листови.

Најдобриот дел од овие рамки е тоа што немаат надворешен панел. Тие се проѕирни како кристал. Меѓутоа, за да го додадете вашиот допир или да одговарате на декорот на вашата соба, можете да додадете позадина на неа. Можете да додадете шарен лист во позадина, нешто со хартија или ткаенина, колаж или дури и страници од стари книги. Слободно експериментирајте со вашата декоративна рамка од лист. Направете само експериментирање, давајќи им на овие уметнички дела уникатен, персонализиран допир за да одговара на аурата на вашата соба.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.