Како да декорирате маса за специјални прилики без да се скршите

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Кога ќе примите гости на ручек или вечера, секако сакате да внимавате на менито. Но, покрај оваа грижа за оброкот, интересно е да се размислува и за декорацијата на трпезата.

Секој се чувствува добредојден на место кое е организирано и уредено. Остава впечаток на нетрпение очекувано. Значи, најинтересно е што не треба да трошите многу пари за да ја украсите вашата маса. Со едноставни материјали, кои често веќе ги имате дома, можете едноставното јадење да го претворите во вистинска гозба, само со создавање прекрасни визуелни ефекти.

За да ве инспирира да направите украси на вашата трпеза дома, видете модели подолу за летни, есенски и божиќни тематски маси.

Исто така види: Како да чувате зеленчук

Чекор 1: Украсување на масата за летна забава

Во лето попријатно е да се постави масата надвор од куќата, може да биде во гаража, простор за забава или во дворот. Самата околина ќе придонесе за декор. Што се однесува до главните артикли, користете го следново:

Картичка за маса: Покријте ја целата маса со голема бела покривка за маса. Оваа боја ризикува да ја направи нечистотијата поочигледна, вистина е. Сепак, тоа е поубава позадина за комбинирање со која било друга боја што ја користите, покрај тоа што носи чувство на свежина и чистота.

Вазни: Вазните со цвеќиња се многу добредојдени во декорација на маса. Само внимавајте да не претерате.во големина. Можете да користите празни шишиња со вино и внатре да ставите нежни цвеќиња, природни или направени од креп-хартија.

Украсни свеќи: ако не е ветровито и е ноќ, користете и свеќи за да ја напуштите масата со повеќе добредојде и пријатно осветлување. За да го направите ова, купете украсни свеќи кои се во мали метални кругови и ставете ги во празни тегли за желе. Или ставете ги во поголем сад, аквариумски стил, со вода за да пловат. Изгледа прекрасно!

Украси: За да го надополните декорот на масата, можете да направите синџири од креп-хартија или обоен картон за да ги закачите над чадори за сонце или околу масата. Користете убави салфетки за да додадете допир на боја на белата покривка за маса и ќе имате прекрасна тропска маса за добредојде на вашите гости.

Чекор 2: Декорација на маса за есенскиот настан

Во есента изборот на бои се разликува од летните опции. Одлучете се за земјени, неутрални бои како што се изгорена жолта, кафена, беж, портокалова и зелена, создавајќи пријатна атмосфера.

Маса и шина: како основа за маса, можете да ја користите истата бела покривка за маса што ја користевте за летната забава. На неа, поставете песна во центарот што ги има овие препорачани бои или со принт што ви се допаѓа. Златото е исто така интересна опција.

Декорација: За украсување на масата, можете да ја задржитеидеја за шишиња со цвеќиња, но овој пат со опции за есенско цвеќе и суви лисја. Други елементи што се комбинираат се мини тикви, јаткасти плодови и фисалис.

Држачи за Cuware и салфетки: изборот на специјални бои за салфетки и поставувањето на држачите за прибор за јадење до чиниите ја остава масата со многу поубав финиш. Доколку сакате, можете да го завиткате приборот за јадење во салфетки и да користите хартија или пластични прстени за да го прицврстите.

Чекор 3: Божиќна декорација на трпезата

Божиќната трпеза секогаш има поспецијална декорација. Можете да ги користите сите елементи веќе споменати во претходните совети, само со прилагодување на боите. Чувајте го чаршафот бело за да го олесните усогласувањето на овие бои и да имате избалансиран резултат.

Исто така види: Како да го исчистите стаклениот шпорет за да не се извалка

Можете да се одлучите за покласичен зелен и црвен декор. Или сребрено со бело и сино, а има дури и црвено со злато, што е попрефинето.

За украсување на приборот за јадење, користете црвени сатенски ленти и направете машничка. Искористете ја идејата за украсни свеќи на масата, како и аранжмани со новогодишни елементи.

Гледате? Не треба многу. Сите овие материјали можете да ги најдете во супермаркети, стоковни куќи или можете да ги направите дома со рака. Само треба да дозволите креативноста да тече. Се надевам дека овие идеи помогнаа!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.