Како да изградите кујнски пулт од дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Повеќето од нас поминуваат импресивно време во нашите кујни. Поради пандемијата ова е особено засилено каде што почнавме да поминуваме повеќе време од вообичаено во нашата кујна и таа стана срцето на нашиот дом. Веројатно во тоа време многу добро ги запознав сите малку користени и неискористени агли на мојата кујна и тогаш сфатив дека можам да ги искористам малку искористените простори со поставување работна плоча на малку користен простор од мојата куќа.

Така започна моето патување со истражување за тоа како да се направат кујнски табли и различни видови на шалтери достапни на пазарот. Ова доведе до сознание дека еден од најскапите делови за реновирање на кујнскиот простор е изработката на кујнскиот маса. Ова ме испрати во спирала на гледање во многу покреативни, покул и поевтини опции и идеи за сам да направам кујнска работна плоча. Има толку многу опции од кои можеме да избереме за да научиме како да направиме кујнски маса за сам. Можете да изберете кујнски врв од вештачки гранит, бетонски, дрвен, да го обоите за поинаков допир, да изберете епоксидни површини, да направите еден со чеша, да користите потресени шуми итн. Во овој сам ќе ве одведам чекор по чекор низ проектот за шалтер што успешно го завршив, кој е еден од наједноставните, најбрзите и најлесните начини да се направи шанк од дрво.кујна.

Еве го мојот супер лесен туторијал за тоа како да направите сам дрвени кујнски маса во 11 чекори за да го трансформирате вашиот кујнски простор, целосно. Земете ги вашите раце на сите материјали споменати во листата погоре. Во овој проект, направив маса со помош на штица од дрво што не се користеше на друг начин дома. Можете да ги следите овие чекори за да добиете идеја за тоа како се прави ова и чекорите што треба да ги преземете за да изградите своја сопствена клупа. Сепак, можете да ги истражите многуте идеи за кујнски маса што ги споменав погоре за да ги испробате дома. На крајот на краиштата, тоа е проект „Направи сам“ и сакаме да дозволиме нашата креативност да тече диво.

Чекор 1. Најдете ја вистинската област за да го направите вашиот кујнски шалтер „направи сами“

Размислував што да се направи во овој спореден простор кој беше празен повеќе од една година. Така, дојдов до идејата дека можам да ја искористам за да извршам дополнителна работа во кујната што не мора нужно да ја работам во главната кујна, само ако можам да добијам работна плоча во кујната за тоа. Така решив дека ќе направам кујнска работна плоча за овој мал празен простор. Исто така, најдете простор во вашата кујна или која било друга просторија што може да се користи ако има работна плоча.

Чекор 2. Започнете со мерења

Прво ќе треба да го измерите големина напростор каде што ја поставувате работната плоча. Ова е време кога сите оние кои сами си го прават тоа можат целосно да ги искористат своите мерни ленти. Запишете ги мерењата некаде на хартија.

Чекор 3. Обележете ја штицата

Бидејќи избрав дрвена штица која не е погодна за друга употреба за оваа работна плоча, можев за лесно означување на истите мерења на него со помош на пенкало за цртање.

Чекор 4. Внимателно исцртајте линии на ознаките

Направив линии со линијар токму на местото каде што ги направив ознаките, така што сечев апсолутно право, задржувајќи го мерењето на просторот каде што мора да се постави работната плоча.

Чекор 5. Исечете ја штицата на означените линии со помош на пила

Време е да ја искористите таа пила. Но, пред да почнете да ја користите пилата, проверете дали сте ги презеле сите заштитни мерки. Внимателно пресечете по означените линии за да нема проблеми да го склопите подоцна.

Чекор 6. Измазнете ги страните каде што сте го направиле сечењето

По правењето на сечењето, природно е дрвената даска да има рабови. Измазнете ги со брусилка. Продолжете да го правите тоа додека дрвото не се изедначи околу рабовите. Ако сè уште има некаква нерамномерност, користете шкурка за да ја направите уште помазна. Не сакаме твојата облека или раката да се повреди на страните на дрвото и да добие исечени или модринки.

Чекор 7. Ставете ја штицата во областа избрана за клупата

Потоа ја ставам новоотсечената табла на саканото место за работната површина на кујната.

Чекор 8. Дупчете го шалтерот докрај надолу

За да ги прицврстите исечените штици, издупчете ги одоздола за да не се завртките во работната плоча. За ова можете да користите електрична вежба, но бидете внимателни кога ја користите. Погрижете се цврсто да го навртувате горниот дел до дното или нозете на клупата. Во мојот случај, јас веќе имав долен дел во облик на кутија што лесно можев да го исфрлам како основа за маса. Плантата мора да биде способна да ја поддржи тежината на работите што ќе ги поставите врз него.

Чекор 9. Вака ќе изгледа кога ќе ја поправите работната маса

Еве ја мојата работна маса откако ќе ја поправам. Апсолутно мазно одозгора. Сите завртки се фиксирани на дното, така што ништо не е видливо на врвот.

Чекор 10. Забавувајте се организирајќи ја вашата работна маса

Ова е крајот на проектот, но почеток на тоа како сакате да ги организирате работите во новосоздадената работна маса и како ќе користете го. Како што можете да видите, ги организирав мојот електричен котел и чајници и сè уште имам многу простор за шалтер за дополнителна работа.

Чекор 11. Детали за шалтер за кујна

Еве подетален поглед на завршениот проект. Се надевам дека ќе се забавувате со правење сопствена работна маса како што јас ја правев јас.мое!

Исто така види: Како да се грижите за Vincade Мадагаскар

Ако уживавте во читањето на овој сам проект, ви препорачувам да погледнете повеќе проекти за обработка на дрво сами. Мислам дека навистина ќе уживате да читате и да се инспирирате од најдобриот туторијал за тоа како да направите решетка за сушење за ароматични билки и како да направите работна маса.

Исто така види: Како да направите евтини играчки за мачкиКажете ни како испадна вашиот кујнски пулт!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.