Како да се организираат чевли

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Тешко е да се размислува за организирање чевли без држач за чевли дома. Но, тоа не треба да биде грижа за секој кој носи обувки. На крајот на краиштата, од суштинско значење е да ги чистите правилно за да ја одржувате куќата секогаш чиста. И во таа смисла, знаењето како да се направи килим од камен може да биде идеја колку што е корисна, колку што е едноставна и евтина.

И во денешната организација DIY, ќе ви покажам како да креирате организатор за чевли што ги одржува ѓоновите на вашите чевли постојано чисти. Ќе видите дека идејата личи на тепих за чевли кој како главен елемент има послужавник.

Искористете го секој совет подолу, извалкајте ги рацете и инспирирајте се!

Чекор 1: Земете стар послужавник

Не ви треба многу повеќе отколку како овој послужавник за да направите камена подлога што ќе ја отстрани нечистотијата од вашите чевли.

Чекор 2: Додајте обвивка со меурчиња

• За покривање на фиоката, ќе користиме обична обвивка со меурчиња.

• Одвијте парче и истегнете го преку фиоката за да се осигурате дека ја покрива целата површина.

Чекор 3: Отсечете го вишокот

• За да се осигурате дека обвивката со меурчиња не оди подалеку од рабовите на фиоката, користете ножици за да го исечете вишокот.

Чекор 4: Оставете го така

• Во овој момент, вашата празна фиока треба да има само парче обвивка со меурчиња што цврсто се вклопува во неа.

Ако сакате, можете да изберетесо тоа што има два слоја обвивка со меурчиња. Само погрижете се обвивката со меурчиња постојано да остане внатре во фиоката.

Чекор 5: Земете ги стапалата на фиоката

Сега ајде да додадеме 4 стапки на нашето парче. Овие 4 дрвени коцки ќе бидат совршени за оваа работа.

Чекор 6: Свртете ја фиоката наопаку

• Земете го парчето обвивка со меурчиња и ставете го на безбедно - наскоро ќе ви треба повторно.

• Сега свртете ја фиоката наопаку, како што е прикажано на сликата.

Чекор 7: Залепете ги стапалата

• Откако ќе се уверите дека и двете фиоки кога дрвените коцки се доволно чисти, внимателно додајте малку лепак на првата коцка.

• Пред да се исуши лепилото, внимателно притиснете ја коцката во агол од плехот наопаку. Погрижете се да се залепи за плехот со топлиот лепак.

• Додека се суши, продолжете со лепење на остатокот од стапалата на фиоката.

Чекор 8: Оставете го така

• Со четирите стапала безбедно прикачени на фиоката, почекајте уште неколку минути за да се исуши лепилото.

Видете исто така: како да направите магнетни садови.

Чекор 9: превртете ја фиоката

• Штом лепилото ќе се исуши, превртете го.

• Ставете го парчето обвивка со меурчиња назад во послужавник.

Чекор 10: Исчистете ги камењата

Следно, ќе додадеме слој од камења одрека над меур обвивка. Токму на оваа површина ќе се постават вашите чевли.

Но, прво, еве како да ги исчистите камењата:

• Наполнете голем сад со топла вода.

• Додадете околу 1 лажица течност за миење садови и измешајте ја водата.

• Ставете ги сите ваши камења во контејнерот. Држете околу 30 минути.

• Доколку е потребно, можете да измешате некои од помалите камења за да ослободите дел од нечистотијата. За навистина тешки дамки и нечистотија, можете да изберете сунѓер, челична волна или стара четка за заби за чистење.

• Откако ќе ги исчистите сите камења, оставете ги да се исушат неколку часа.

Чекор 11: Започнете да ги организирате камчињата

• Со вашите камчиња чисти и суви, почнете да ги ставате на врвот на обвивката со меурчиња за да го комплетирате вашиот послужавник.

Чекор 12: Проверете го

Целта е да поставите доволно камчиња во фиоката за целосно да ја покриете обвивката со меурчиња - ова му дава на фиоката покреативен изглед.

Но, бидете сигурни дека вашиот слој од камења ќе биде добро израмнет. Ова ќе даде подобар резултат.

Чекор 13: Ставете ја вашата фиока надвор

• Изберете го најдоброто место во близина на влезната врата за да го поставите вашиот послужавник.

Исто така види: Како да инсталирате лизгачка врата во 9 лесни чекори

Чекор 14: Ставете ги чевлите на фиоката

• Конечно, ставете неколку пара чевли на врвот од послужавникот и видете каква практична идеја е данема повеќе да ја валкате вашата куќа со ѓонот од чевелот.

Исто така види: Направете сами природна Божиќна декорација

Ви се допаѓа советот? Погледнете сега како да ги скриете каблите на ТВ во дневната соба!

Што мислите за оваа идеја?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.