Како да направите оригами Цуру во 27 чекори

Albert Evans 25-08-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Хартијата е неверојатна алатка. Тоа и овозможува на нашата имагинација да лета на различни начини. Без разлика дали тоа е врвот на обоен молив или крилјата на цуру -- една од моите омилени форми на оригами.

Оригами е таа прекрасна уметност на виткање хартија која обично се поврзува со Јапонија, но која има и гранки во Кина и Европа. Оваа форма на ракотворби, која изгледа толку комплицирана, е практично универзална, бидејќи секој може да почне да учи како да се превиткува на кое било место и во која било фаза од животот. Сам го започнав кога бев возрасен!

И бидејќи нема ограничувања за оние кои сакаат занаети од хартија, но моментално бараат како да направат лесно оригами, решив да ги споделам овие совети за оригами чекор по чекор .

Постојат 27 едноставни и добро објаснети чекори кои ќе ви помогнат да летате со вашите кранови. Затоа, вреди да одите со мене и да започнете!

Чекор 1: Изберете лист хартија за обврзници или тетратка

Ако сакате, користете листови со различни бои.

Еве еден вреден совет: колку е поголем листот, толку е полесно да вежбате правење набори.

Чекор 2: Преклопете го листот во триаголник

Свиткајте триаголник преку горниот дел од хартијата, оставајќи околу 1/4 од хартијата да се надвиснува за дното.

Забавен факт: зборот „оригами“ е изведен од два јапонски збора: ори, што значи „преклопено“ и ками, штозначи „хартија“.

Чекор 3: Преклопете го триаголникот

Земете го правоаголникот и преклопете го навнатре преку триаголникот. Добро притиснете го преклопот.

Исто така види: Водич сам за себе за тоа како да направите златен раб на чаша во 8 чекори

Чекор 4: Исечете го долниот правоаголник

Исечете го вишокот и ќе имате совршен триаголник во рацете.

Чекор 5: Сега преклопете го триаголникот на половина

Свиткајте го цврсто триаголникот на хартијата на половина и потоа одвиткајте го.

Чекор 6: Отворете половина од триаголникот

Потоа преклопете еден од страничните делови до средината.

Забавен факт: во почетокот на традицијата, оригами беше уметност ограничена на церемонии, бидејќи хартијата беше скапа и тешко да се најде артикл.

Чекор 7: Повторете го истиот чекор на спротивната страна

Ова ќе обезбеди наборите ќе останат совршени од двете страни.

Чекор 8: Преклопете мал агол од листот

Свиткајте мал агол кон центарот на хартијата за да формирате триаголник на отворената страна на оригамито.

Чекор 9: Повторете го претходниот чекор на спротивната страна

Кога ќе завршите, треба да имате совршено симетрично превиткување огледало на двете страни.

Исто така види: Научете како да одгледувате пиперка дома во 8 чекори

Чекор 10: Превртете ја хартијата и повторете го процесот

Превртете го преклопениот квадрат и повторете ги чекорите за преклопување на новиот триаголник.

Крајниот резултат треба да изгледа малку како змеј, како што се гледа на сликата.

Чекор 11: Преклопете го горниот дел од хартијата

Свиткајте ја хартијата до днотоврвот/долу на вашиот мал змеј.

Чекор 12: Одвиткајте го листот

Отворајќи ја хартијата назад за да стане квадрат, лесно ќе ги забележите наборите и наборите.

Чекор 13: Отворете една од страните

Водени од наборите и наборите пред чекор 11, отворете една од страните со свиткување на работ на хартијата нагоре.

Чекор 14: Повторете на другата страна

Вашата креација на оригами сега треба да има тенка форма налик на дијамант, а горниот дел може да се отвори.

Чекор 15: Преклопете еден од аглите

Не е важно дали прво ќе почнете од левата или од десната страна. Преклопете еден од аглите со најширок агол кон центарот.

Чекор 16: Повторете го истиот чекор на другата страна

Колку поголема симетрија, толку подобар резултат.

Забавен факт: во ноември 2010 година, во Јапонија, Јонејама Јуичи успеа да направи 100 оригами за 40 минути и 35 секунди - најбрзото време забележано досега.

Чекор 17: Превртете ја хартијата

И повторете ги наборите така што задната и предната страна на хартијата ќе бидат идентични.

Чекор 18: Направете ново превиткување

Овој пат, отворете ја едната страна од хартијата (без разлика која страна ќе ја изберете прва) со превиткување на половина до средината.

Чекор 19: Повторете на другата страна

Ако вашата креација на оригами изгледа вака, таа е совршена.

Чекор 20: Преклопете ја вратичката нагоре

Видете ја половинатаГорната половина на обликот на оригами е еднаква на долната половина.

Чекор 21: Превртете ја хартијата

Повторете ги наборите од другата страна.

Чекор 22: Преклопете еден од внатрешните агли

Внатрешниот раб треба да се свитка кон средината на хартијата.

Чекор 23: Свиткајте ги сите ваши оригами точно на средина

Повторете го ова од двете страни.

Чекор 24: Свиткајте крило

Забележете ги острите набори над оригамито. Преклопете ја едната страна, која ќе стане крило.

Чекор 25: Преклопете го другото крило

Повторете го овој чекор од другата страна и повлечете го клунот на цуруто, оставајќи го да се насочи подалеку од остатокот од оригамито.

Чекор 26: Повлечете ги крилјата

Користете ги двете раце и влечете многу внимателно - не сакате да го ризикувате вашиот тсуру, нели?

Чекор 27 : Готово!

Вашето оригами цуру сега е завршено и подготвено за летање!

По првото, на другите ќе им биде многу полесно. И сигурен сум дека ќе создадете прекрасно јато во вашиот дом. Изберете од различни бои и пуштете ја вашата фантазија. Резултатот ќе биде убав колку што можете да замислите!

Се надевам дека ќе ви се допадне!

Дали успеавте да го направите вашиот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.