Како да засадите онцидиумска орхидеја во само 5 многу лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Тие се убави, нежни и одлични за декорација на домот. Попознати како „орхидеи што танцуваат“ или „орхидеи од златен дожд“, Онцидиумите се орхидеи со богата разновидност кои се убави за да им дадат деликатес на околината.

Видовите на онцидиум обично се наоѓаат во различни бои: нијанси на жолта, розова, црвена или бела, се карактеризираат со ливчиња со брановидни рабови и поголема и брановидна усна.

Исто така види: Како да насликате мермер и да имате одличен резултат во само 9 чекори

Оваа разновидност на цвеќиња е живописна и нејзините бои и тонови достигнуваат уникатни модели, што го прави многу посакувано растение за многу луѓе.

Бидејќи се работи за вид со голема разновидност, онцидиумските орхидеи растат во различни климатски услови, што го отежнува точно да се дефинира која температура и влажност се идеални за нив. Идеалното е да се идентификува неговиот развој во ситуации кои му изгледаат поповолни, како што е инциденцата на сончева светлина и собна температура.

Но, не грижете се. Генерално, главните мерки на претпазливост се поврзани со добра дренажа на почвата и нивото на влажност, како и пресадување според развојот.

Исто така види: Чекор по чекор: Божиќен венец со штипки

Садењето е едноставно: може да се направи со користење на семиња на кои може да им требаат 1 до 2 месеци за да 'ртат. Но, ако сакате, можно е и грижата да се започне од садници.

Ако имате страст за сам градинарство и сакате да одгледувате златна дождовна орхидеја,оваа статија е совршена. Подолу ќе донесам чекор по чекор кој ве учи за онцидиумската орхидеја, како да се грижите, главното внимание и други важни детали.

Следете ме и проверете го!

Чекор 1: Како да засадите златен дожд: земете ја предвид околината и осветлувањето

Орхидеите на онцидиум можат да се развијат под директна, делумна или индиректна сончева светлина, во зависност од специфичната сорта.

Во оваа смисла, можеби е важно да се разбере неговото родно живеалиште за да се разбере идеалната количина на светлина.

Ако неговото потекло е место со директна сончева светлина, чувајте го на светлина од 7 до 8 часа на ден.

Совет: Обично на растенијата со потенки листови им треба помалку сончева светлина.

Можно е да се одгледуваат и онцидиумски орхидеи на вештачка светлина, како што се флуоресцентни светилки или дури и LED светилки. Внимавајте да не го поставите осветлувањето премногу далеку од растението.

Во однос на температурите, најпогодна е малку потропската клима, со просечна температура од 20ºC.

Орхидеите на онцидиум многу ја сакаат влажноста. Наскоро, комбинацијата на влажност и сончева светлина е совршена за овој тип на цвеќе.

За да се поттикне неговото цветање, ноќната температура треба да биде поладна. Ова ќе му овозможи на растението да цвета два до три пати годишно.

Погрижете се да оставите слободен простор околу садот за растење на стеблата.

Останете подалеку одоко: некои хибриди и орхидеи Miltoniopsis не толерираат топлина и претпочитаат да растат во засенчени средини. Во тој случај, претпочитајте ја внатрешноста на куќата, особено ако се работи за влажна средина. Кујната може да биде интересна опција.

Чекор 2: Наводнување на растението

Како и повеќето сезонски цветни растенија, на онцидиумите им е потребна поголема грижа во текот на зимата. Затоа, во овој период внимавајте со наводнувањето.

Друга важна грижа е составот на почвата за вазна. Идеално е да се понуди мешавина која во голема мера го олеснува одводот.

Во текот на летото можете да го полевате онцидиумот дури и секој ден, доколку почвата е добро исцедена. Тоа е затоа што вишокот вода може да предизвика гниење на светилките.

Склопете ги вашите онцидиумски орхидеи во тенџере кое има големи отвори за одводнување и добра мешавина на органска материја.

За да видите дали на растението му е потребна вода, проверете дали светилките се суви или збрчкани. Ова е одличен показател.

Чекор 3: Како да се оплоди орхидејата

Бидејќи е растение со сезонски цветови, расте во одреден период од годината и затоа вашиот потребите хранливи материи исто така зависат од тоа.

Еднаш на секои две недели, користете специфично ѓубриво за растението. Ѓубривото може да биде течно или цврсто, доколку е добро измешано со почвата.

Користете ја количината наѓубриво според големината на растението, количината на почва и големината на листовите.

Ако растението е мало и има тенки листови, внимавајте со количината.

  • Видете исто така: Како да се грижите за невенот во 6 едноставни чекори

Чекор 4: Како да креирате садници од орхидеи

Сијалици од орхидеи растат и се размножуваат над земја кога се соодветни услови. Со ова за кратко време пуштаат нови пука.

Кога тенџерето ќе почне да се полни премногу, со половина од просторот зафатен со светилки, време е да ги отстраните помладите.

Важно е да се знае дека ако сијалицата зазема многу простор во саксијата, орхидејата треба да се засади во нова, поголема саксија.

За да го стимулирате растот на светилките, важно е да знаете, само оставете ја почвата многу влажна.

Кога ќе забележите дека стеблата на цветот се истрошени, внимателно исечете ги со градинарски ножици.

Чекор 5: Знајте како да изберете тип на почва

Направете смеса која е многу богата со минерали и има одлична дренажа.

Друг важен момент е типот на вазна. Секогаш треба да има добра количина на дупки за да се овозможи премин на воздух и одводнување. Секогаш треба да се избегнува акумулација на влага.

Дали ви се допаднаа советите? Затоа, продолжете да прелистувате бидејќи донесов повеќе совети. Погледнете како да засадите Kalanchoe и да го направите вашиот дом уште поубав!

А вие, кое растение би сакале да го имате дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.