Направете сами персонализирана кригла Како да ја персонализирате криглата со Sharpie

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Секогаш има една кригла меѓу другите што ти е омилена, нели? Знам. И јас го имам мојот. И уште подобро ако можете да ја прилагодите оваа кригла на ваш начин, за да стане јасно дека само вие можете да ја користите. И ако ова прилагодување е направено од вас, уште подобро. Тогаш таа навистина ќе го има својот пат.

Па, ова е прилагодување што ќе ве научам. Во 17 чекори, ќе ви покажам како да насликате порцеланска кригла со емајл. Ова се многу едноставни совети за тоа како можете да креирате уметност за кригли користејќи само водоотпорни маркери.

Сигурен сум дека, на крајот, ќе откриете дека моите совети за тоа како да персонализирате кригла се толку лесни, што ќе ја пуштите вашата фантазија и ќе создадете неверојатни дизајни.

Значи, вреди да се следите заедно со мене и да ги проверите сите детали за овој чекор по чекор.

Затоа, уживајте во сите совети, следете ги моите теми и инспирирајте се!

Чекор 1: Направете персонализирана шолја

Материјалите што ќе ви бидат потребни за да ја насликате вашата кригла се едноставно: покрај самата кригла, ќе ви треба молив, лента за маскирање, лак и маркер за врвови.

Чекор 2: Изберете ја вашата прва кригла

Првата кригла што ја избрав е прилично елегантна со заоблени рабови. Тоа е мојот омилен модел и верувам дека може лесно да се најде во секоја продавница -- ако го немате дома.

Ако не најдетеовој модел, не грижете се. Слободно изберете кој било друг тип на шаблон. Идеално, тоа треба да биде бело или светло во боја.

Чекор 3: Подгответе ја вашата кригла

Ставете весник или старо парче ткаенина на маса и, на оваа заштита, ставете ја криглата така што нејзината уста е свртена ниско.

Покријте ја целата надворешност на криглата со селотејп, оставајќи само мала лента да се обои.

Чекор 4: Започнете со бојадисување на горниот раб

Земете лак со саканата боја и нанесете го на горниот дел од криглата. Јас го користам црното овде за да го создадам традиционалното црно-бело на мојата кригла.

Сега насликајте го дното на криглата и тенка лента на горниот простор. Селотејп ќе го заштити поголемиот дел од површината. И покрај тоа, бојадисајте нежно.

Чекор 5: Доколку сакате, користете порцеланска боја

Секојдневната употреба може да ја направи бојата на емајлот кревка. И како алтернатива, можете да користите порцеланска боја која е лесно достапна. Таа е поотпорна и ќе донесе долгорочни резултати.

Чекор 6: Нанесете втор слој боја

Погрижете се избраната боја да ја покрие целата површина. Почекајте да се исуши, а потоа нанесете втор слој да потемни и добро покријте.

Сега оставете го целосно да се исуши пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 7: Отстранете ја целата ленталепило

Откако бојата ќе се исуши, отстранете ја целата леплива боја од криглата.

Чекор 8: Сега е време да ја пуштите вашата имагинација!

Земете водоотпорно пенкало и почнете да ја ширите вашата креативност. Можете да направите мали топчиња, како јас, да напишете или да нацртате што сакате.

Важно е да оставите белег!

Чекор 9: Запомнете ги порцеланските пенкала!

Ако користите пенкало за маркер, ќе треба да загрејте ја криглата во рерната за да ја одржи бојата, бидејќи лесно може да се отстрани со алкохол за триење.

Исто така види: Табла во стилот на Честерфилд

За да ги олесните работите, користете порцеланско пенкало.

Чекор 10: Вашата кригла е подготвена

Вака изгледа мојата прва персонализирана кригла. Испадна симпатично и сè уште можам да правам други трикови, како што е бојадисување на позадината со флуоресцентна жолта боја. Тоа ја надминува фантазијата!

Чекор 11: Боење на втората кригла

За мојата втора кригла, си поиграв со боите. Идејата беше да се има кригла за среќни денови.

Чекор 12: Изберете ги боите

Мојот совет е да изберете многу весели бои за криглата да биде креативна. Како што сакав да направам точки, избрав четири различни бои. Во овој случај ја избрав жолтата боја.

Чекор 13: Нанесување на втората боја

Сега кога добро ги распослав жолтите точки, време е да ги обоиме розовите точки. Оваа комбинација беше лесна и одлична за да даде допирделикатна и креативна за криглата.

Исто така види: Како да навлечете игла во 9 чекори

Изберете ги вашите омилени бои!

Чекор 14: Време е за третата боја

А за третата боја ја избрав сината. Погледнете како има шарен и весел контраст со жолтата боја.

Чекор 15: Сликање шолја за еспресо

Толку многу уживав во играта што сега решив да ја прилагодам мојата шолја за еспресо.

Чекор 16: Нацртајте со слободна рака

Со молив означете мало срце на внатрешната страна на криглата.

Чекор 17: Изберете боја

Пополнете го малото срце со саканата боја

Чекор 18: Заштитете ја надворешната страна на криглата за бојадисување

Следниот чекор ќе биде да ја насликате рачката на вашата кригла. Но, прво, заштитете го целиот надворешен дел за да избегнете случајно капење.

Чекор 19: Насликајте ја рачката

Со криглата покриена, насликајте ја рачката. Избрав сина боја. Дајте го првиот слој, почекајте да се исуши и повторно бојадисајте.

Чекор 20: Отстранете ја лентата околу криглата

Внимателно отстранете ја лентата.

Чекор 21: Персонализирајте со вашето име или порака

Напишете го саканиот текст користејќи молив како маркер.

Чекор 22: Пополнете го текстот со избраните бои

Во мојот случај, јас избрав сина и жолта. По една за секоја буква. Но, можете да одите како што сакате. Не заборавајте да користите боја отпорна на вода. Порцеланските пенкала се идеални.

Чекор 23:Соберете!

Резултатот на шолјите ќе зависи многу од тоа кои бои и дизајни ќе ги изберете. Најважно е да се биде среќен. Ако идејата е да се претстави, проучете ги омилените преференции на бојата на личноста и извалкајте ги рацете! - или подобро, со мастило!

А вие, дали имате совети за приспособување на чаши?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.