Како да направите цементни букви

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

​На блогот на Тања „Направи сам“ наречен „MX Living“, откривме нешто исклучително модерно овие денови: Цемент! И овој пат нема врска со архитектура или градба! Цементот привлекува апсолутно внимание кога станува збор за внатрешен дизајн и декорација. Овде ќе го најдете чекор по чекор како да креирате свои букви во цемент и да го внесете тој шарм во вашиот дом.

Исто така види: Како да направите рачно изработен сапун

Чекор 1:

​ Можете да изберете кој било тип на форма или формат - во овој случај, темата беше азбуката. Лесно е да се најдат 3D форми во картон или силикон во која било продавница во сегментот. Внимателно отстранете го долниот дел од формата. Ако претпочитате да користите симетрични букви, страната не е важна. Меѓутоа, ако формата што ја користите е асиметрична, проверете дали сечената страна е точна. Потоа користете лента за да ја прицврстите внатрешноста на калапот.

Чекор 2:

​ Сега е време да се измеша цементниот прав со количината наведена од брендот.

Смесата треба да има релативно густа текстура и да не биде премногу течна. Погрижете се внимателно да ги прочитате упатствата на пакувањето. Откако ќе ја подготвите смесата, намачкајте со масло од внатрешната страна на калапот и истурете ја смесата внатре. Металната шпатула треба да помогне во рамномерно распоредување на смесата. Совет: протресете го калапот неколку минути и допрете го дното. Ова ќе помогне да се добие апосовршена, мазна завршница.

Чекор 3:

​ Сега се што треба да направите е да почекате! Потребно е да се почека најмалку 24 часа за целосно зацврстување на цементот. Кога ја оставате формата да се исуши, погрижете се да обезбедите некаква поддршка на страните за да не се отвораат под тежината. Во спротивно, формата може да го промени вашиот изглед и да го промени посакуваниот резултат. Колку подолго чекате, толку е подобар резултатот.

Исто така види: Банана на маса: Погледнете како да направите штанд за банана во 16 чекори

Чекор 4:

​ Добро, ова е резултатот!! Зарем не се фантастични? Што мислиш?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.