Како да направите папие маше во 7 лесни, забавни чекори!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Papier-mâché, кој доаѓа од францускиот "papier-mâché", се користи најмалку од 200 п.н.е. во Кина. Иако неговите древни употреби вклучувале покривки (!) и украсни маски, практиката на правење папие-маше навистина пристигнала во Франција дури во 17 век.

Употребата на папие-маше брзо се проширила бидејќи е толку едноставна и разноврсна.. Дури и во 1970-тите, папие маше се користеше за леење калапи за дневни весници!

Но, како се прави папие маше? Дали е лесно? Лесно е или тешко колку сакаш. Изработката на овој хартиен занает во суштина не вклучуваше ништо повеќе од слоевитост на навлажнета хартија и други материјали на која било површина (на пример, балон). Влажниот лепак ги спојува хартијата и предметот и се претвора во предмети од папие-маше, нешто како лушпа од желка што може да се обои и украси според вашата инспирација.

Денес, се разбира, како правење тесто од папие маше е суштински хартиен занает „направи сам“, го сакаат децата и возрасните ширум светот. Терминот значи изџвакана хартија, што звучи и е - леплива, гумена, груба, неуредна топка со примеси на забава која може да ја претворите во речиси сè.

Има толку многу различни намени за ова материјално соединение, главно во уметноста и занаетчиството. И можете да го направите сето тоа од нула и да ја обликувате смесата од папие машеречиси сè.

Рецептот за папие маше е како рецепт за омлет: започнувате само со хартија, но потоа фрлате се што е вкусно во тавата.

Рецепти за тоа како Најпопуларната брза папие Производителите на маше вклучуваат чинии (речиси невозможно е да се погреши вака!), но списокот е бесконечен: можете да направите сè, од нараквици до столни ламби и јајца од диносаурус. Имаше дури и црква за папие маше во Норвешка цели 37 години!

Во ова упатство ќе ги покриеме основите за да започнете и да научите како да правите предмети од папие маше и папие маше. Без разлика дали сте на отворено на сонце или останувате во затворен простор од студот, проектите со папие маше се секогаш добра идеја, каде и да сте!

Чекор 1. Започнете со сечење

Ако го пропуштив тој дел од детството и секогаш се прашував: „Хмммм како да направам папие маше?“. Тогаш ова упатство е совршено за вас.

Почнете да рипате страници од стари списанија или весници. За овој проект користев околу 5 страници. Ова може да се направи со секаков вид отфрлена хартија или ѓубре, но весниците и списанијата имаат тенденција да работат најдобро. Колку повеќе разновидност, толку подобро.

Различни хартии како што е марамче се прифатливи, но не сакате ништо со површинска завршница (мислам, сјајна) бидејќи веројатно нема да се залепи многу добро. Исто така, помага и кинењето на хартијата на ленти наместо да се сечесоздадете повеќе впивачки раб, овозможувајќи дополнително држење.

Чекор 2. Ставете го во тенџерето

Ставете ги сите ленти што ги искинавте во тенџерето со доволно вода за да покрие сè.

Да, ако сте на отворено, се надеваме дека кампувате и имате пристап до садот за вода и доводот. Ако не, треба да размислите да го направите овој прв чекор во затворен простор.

Исто така види: 9 чекори за да направите рамка за фотографии сами

Наполнете го тенџерето со топла (не зовриена) вода додека хартијата не се потопи. Нивото на водата треба да биде доволно високо за да ја покрие хартијата, а пожешката вода треба да направи хартијата побрзо да омекне.

Чекор 3. Отстранете ја хартијата од тенџерето и исечете повеќе

Конвенционалниот метод овде е да се кисне преку ноќ 8-12 часа. Ова ќе даде помазна конзистентност, но секако не е потребно ако имате при рака блендер.

Штом лентите се навлажни, можете да ги искинете лентите на помали парчиња за да му помогнете на блендерот во процесот на мелење.

Чекор 4. Изблендирајте ја хартијата во блендер

Проверете дали рабовите на хартијата се нерамни. Ставете ја вашата смеса во блендер и измешајте мала количина хартија со вода за да создадете течна паста. Сè измешав во 4 дела, за да не се расипе блендерот.

Треба да одвоите од 15 до 30 секунди по микс,во зависност од дебелината на хартијата. Ако користите картон или картон, можеби ќе треба да ја измешате хартијата малку подолго. Додадете повеќе или помалку вода колку што е потребно за да ја направите хартијата мазна. Можете дури и да додадете скроб ако сакате да постигнете идеална конзистентност.

Откако ќе сомелете сè во блендерот, исцедете ја целата смеса во сито. Ако немате формално сито, истурете ја пастата во сито или кесичка со газа пред да ја исцедите за да се ослободите од вишокот вода. Изгледот ќе биде онаков каков што можете да видите на фотографијата подолу.

Исто така види: Научете да правите домашни влажни марамчиња

Конзистентноста треба да биде како густ стопен сладолед. Рачното мешање на папие маше е исто така одлично сетилно искуство за децата. Дефинитивно ќе биде неуредна и ќе бара многу патувања до славината за да ги исчистите рацете, но тоа е дел од забавата.

Чекор 5. Подгответе ја пастата за лепило и измешајте

Истурете го белиот лепак или лепак за дрво во сад и разредете го со вода така што лепилото е помалку лепливо и повеќе впива. Треба да работи соодносот 1:1. Темелно измешајте додека не се соединат лепилото и водата.

Сега ја имате вашата база за папие маше!

Кога почнувате да работите со него, можете или а) да ги натопите рацете во претходно измешаната паста и да започнете со работа или б) да ја потопувате хартиената смеса посебно во смесата за лепак секој пат и да ја нанесетеспоред вашата потреба.

Чекор 6. Ставете ја пастата во тенџере и обликувајте ја според саканата форма

Следниот поедноставен чекор е како што можете да видите на сликата, само нанесете ја пастата во тенџере и обликувајте го во форма.

Веројатно сте поамбициозни и имате различни проекти на ум, но истиот принцип може да се примени во повеќето случаи. Лепете ја лентата од весникот над предметот што сте го избрале, без разлика дали е балон, сад или тенџере, и израмнете го со прстите. Покријте ја формата со слој заситена паста за ленти од весници. Откако ќе нанесете слој, оставете го целосно да се исуши. Ова може да потрае до 24 часа.

Откако првиот слој ќе се исуши, нанесете втор слој, повторувајќи ја оваа постапка додека не се постигне саканиот облик и изглед. Треба да оставите секој слој целосно да се исуши.

Чекор 7. Оставете ја мувлата да се исуши

Ако сакате, можете да направите проекти од папие маше на вашите деца во проекти за предмети за возрасни, како што се држачи за списанија, држачи за пешкири или дури и подароци за пријатели ! Така, можете да кажете: „Дали видовте што направи мојот син? Изгледа одлично, нели?“

На попрактично и пореално ниво, проектите од папие маше навистина ни се користат за работи како чинии за клучеви, чинии за бонбони или „разни“ чинии. Тие можат да бидат обоени и да му дадат попријатен допир навашиот дом.

Можете да користите и покласична паста од брашно и папие маше, но предностите на лепилото се очигледни. Од една страна, можете да користите хартии со различни квалитети, како хартиена хартија и оризова хартија за да направите проѕирни парчиња.

Пајер маше е идеален и за проекти за специјални прилики или како едноставна декорација на детската соба. твоите деца. Можете да направите, на пример, пињати, свинчиња и новогодишни украси. Прашање е само да ја пуштиш фантазијата.

Ако сакате да видите повеќе занаетчиски проекти сами, ви ги препорачувам овие два што ги направив и овде дома: Везење за деца

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.