Научете како да направите DIY преклопна дрвена маса

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секогаш е одлично да го поминете летото со семејството, пријателите или вашите значајни други и еден од најценетите начини да уживате во вашиот летен одмор е да одите на излети. Зошто дури мора да чекате летна пауза кога навистина можете да испланирате пикник на прекрасно пријатно време за време на викендот? Пикатерите за пикник можат да ја зајакнат врската помеѓу најблиските и да ги натераат да поминуваат квалитетно време заедно, се разбира кога се фокусираат на себе, а не на нивните телефони! Забавен факт, дури и не мора да одите со никого, можете само да изберете да поминете време со себе и да испланирате пикник само за вас. Пикниците се релаксирачки и освежувачки и поголемиот дел од времето тие ни даваат шанса да ја цениме природата повеќе. . Пред вистинскиот ден, сакам да планирам каков пикник сакам и како треба да помине денот. Можете да го направите и тоа! Последен пат кога отидов на пикник, видов двојка во паркот кои имаа преклопна пикник маса, каде што ги ставија сите свои работи и мислев дека е прекрасна идеја. Затоа, решив дека следниот пат кога ќе заминав на пикник со мене, ќе добијам преклопна пикник маса.високо и затоа решив да го донесам мојот DIY дух и да направам сопствена DIY преклопна дрвена маса. Мислам, повеќето материјали веќе ги имам во мојата гаража, сè што треба да направам е да ги составам и да направам маса на преклопување.

Иако да имате маса за пикник не е задолжително ако сакате да бидете претпазлива личност како мене, или само како идејата да ги ставите вашите работи на маса наместо на трева, тогаш треба да ги следите моите упатства во ова упатство за маси за преклопување DIY. Верувај ми, тоа е многу лесен и јасен процес, и ако јас го направив тоа, можете и вие.

Како да направите маса за пикник на склопување

Исто така види: Како да се исушат семките од тиква во 8 лесни чекори

За погодност, удобност а за да ја однесете вашата пикник маса во парк, подобро направете маса на преклопување. Кога се преклопува, тоа ги олеснува работите. Сега ќе ве прошетам низ процесот на масата за преклопување чекор по чекор низ кој поминав за да изградам сопствена маса за пикник. Дефинитивно ќе работи за вас се додека го правите точно како што ви објаснувам. Сега насмевнете се, ние ќе се забавуваме со нашиот проект!

Овде во homify можете да најдете многу други проекти за украсување сами. Ви препорачувам да ги испробате овие проекти: Како да направите полица за палети или како да направите сочен венец дома.

Чекор 1. Ова е табелата

За вашиот проект, ќе ви треба табела.Како што можете да видите, ова е моја гарнитура за маса.

Исто така види: Како да одгледувате зеле од грав во шише: Научете како да одгледувате зеле од грав дома во само 9 чекори

Чекор 2. Измерете ги дрвените парчиња

Откако ќе ги соберете сите материјали за вашиот проект, сега, првото нешто што треба да направите е да ги измерите дрвените парчиња што би биле се користи за ногарки на маса.

Чекор 3. Сечење

Мора да се внимава при мерењата за да не се прават грешки, а треба да се внимава и при сечењето на парчињата дрво. Користете ножовка за да ги исечете парчињата дрво и внимавајте да не се повредите или да не ги исечете парчињата дрво на погрешен начин.

Чекор 4. Измазнете ги аглите

Откако ќе ги исечете парчињата дрво, сега треба да ги заокружите аглите на дрвото. За да го направите ова, можете да користите алатка за брусење. Продолжете да ја користите алатката за брусење додека вашата не изгледа како моја.

Чекор 5. Овде имаме 4

Како што можете да видите, имам 4 парчиња дрво.

Чекор 6. Ставете ги под масата за да видите како се поставуваат

Ставете ги 4-те парчиња дрво под масата и видете како ќе ги поставите парчињата дрво дрво. Ова го правите за да обезбедите точност и да бидете сигурни дека вашите мерења се точни. Погледнете како ги поставив дрвените парчиња во мојот проект.

Чекор 7. Ќе бидат потребни мали делови за фиксирање на нозете на масата

Бидејќи треба да ги прицврстите нозете на масата,ќе измериш и ќе исечеш уште две мали дрва.

Чекор 8. Лепак на ногата

Сега, залепете ги парчињата на ногалките.

Чекор 9. Чекан

Лепилото нема да ги држи заедно, па сепак ќе користите клинци и чекан за да ги направите поцврсти.

Чекор 10. Еве дел

Ова е скриншот од првиот дел.

Чекор 11. И вториот

Ова е скриншот од вториот дел.

Чекор 12. Користете ги за да ги направите преклопните нозе

Бидејќи ве учам како да направите маса за пикник на преклоп, треба да ги користите овие механизми за нозете да можат биде превиткан.

Чекор 13. Поставете ги

Еве како ќе ги поставам. Обележете го местото на дрвото каде што ќе ги поставите.

Чекор 14. Исечете малку

Откако ќе ги направите ознаките, исечете дел од дрвото и закачете ги шарките на дрвото.

Чекор 15. Значи, имаме длабочина што треба да се вклопи

Причината поради која сечете дел од дрвото е така што шарките може да имаат длабочина за совршено да се вклопат.

Чекор 16. Прикачете ги на ногалките

Сега, можете да ги прикачите на ногарките на масата.

Чекор 17. И на масата

Ќе ги прикачите и на масата.

Чекор 18. Како треба да изгледа

Тука, можете да видите како изгледа.

Чекор 19. Истото за другата страна

Направете го истото од другата странастрана.

Чекор 20. Готово!

Конечно! Го завршивте вашиот проект. Следно е да ја користите вашата новонаправена маса за пикник на преклопување.

Чекор 21. Отворете и употребете!

Одете во дел од вашата градина, отворете ја масата за пикник и искористете ја!

Чекор 22. Конечно!

Ова е последната фотографија од мојата дрвена маса за пикник. Многу се забавував додека го работев овој проект и знам дека ќе го направите и вие.

Освен маса на преклоп, што друго би спакувале за пикник?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.