Како да направите помпон од еж l DIY PomPom ежиња во 17 чекори

Albert Evans 14-10-2023
Albert Evans

Опис

Децата сакаат ежови. Малото шилесто суштество се тркала во „крзнена“ топка за самоодбрана кога се брка на допир. „Буцкавиот“ еж ме потсетува на слатки работи како што се помпони за кои сигурно вие и вашите деца сакате да ги допирате, да си играте и да бркате слатки ежови кога ќе се најдат во дворот. Моите деца дури сакаа да ги имаат како домашно милениче! Потоа, еден убав ден, дојдов до идеја да ги завиткам со изработки за деца сами и заедно да создадам украсен еж од волна.

Вистинскиот еж можеби е бодликав, но не и симпатичните украсни ежови со пом пом изработени со рачно изработена волна или од остатоци од волна дома. Упатството како да направите украсен еж е забавна активност што ја правите заедно со вашето дете. Можете да го направите што е можно пошарен со вашиот избор на бои на волна.

Ајде да се вклучиме во занаети за да создадеме слатки ежиња со разнобојни помпони DIY безопасни, меки и слатки за играње со вашите деца. Идејата да користите рачно изработена волна и да научите како да направите еж со пом пом е толку возбудлива што ќе бидете залепени за него, истражувајќи да создадете повеќе животински занаети со пом пом дома. Но, засега, следете го едноставното упатство како да направите украсен еж од шарени помпони. Да одиме!

Овде во homify ќе најдете одлични DIY проекти кои треба да ги направите со најмалите за да го подготвите вашиот дом заБожиќ: како да направите божиќна кукла со картон за јајца и идеи како да направите новогодишен украс со топче за пинг-понг.

Чекор 1. Соберете ги материјалите

Подгответе ги и соберете ги материјалите пред да започнете со работа за да избегнете брзање додека го изработувате украсниот волнен еж. Ќе ви треба топче предиво, голема вилушка, ножици, лепак, експресивни очи, картон, молив и хартија.

Чекор 2. Завиткајте го предивото околу вилушката

Започнете го занаетот со помпон од еж со завиткување на предивото околу вилушката. Завиткајте го цврсто предивото за да биде убаво и густо, бидејќи колку повеќе е намотано, толку вашиот еж ќе биде помек.

Чекор 3. Врзете ја централната нишка

Завиткајте доволно конец околу јаремот и исечете го. Сега, врзете ги почетните и крајните делови од предивото во центарот на јаремот.

Чекор 4. Исечете го предивото од двете страни

Со ножици исечете го намотано предиво од двете страни. Ќе го одвои предивото од наборите на јамката и ќе го отвори. Доколку е потребно, погледнете ја сликата за јасност.

Чекор 5. Направете симпатична шарена пом-пом

Исечете ги рабовите на исеченото предиво за да му дадете убав допир на вашиот украсен занает со еж. Кога ги отсекувате рабовите, одвојте го предивото за да стане меки.

Чекор 6. Како да направите еж со помпон: Нацртајте го ежот на хартија

Нацртајте форма на еж на парче хартија. Ако вашето детесакаат да цртаат, поттикнете го да го нацрта ежот на хартија.

Бонус совет: Како да направите животни од помпон

Еве како да направите шарени животни од помпон:

 • Замислете ги крзнените и слатките можете да направите користејќи го помпонот како тело, како што е малата птица Твити од цртаниот филм, мекото јагнешко, морското прасе или дури и „Симба“ од Кралот Лав.
 • Нацртајте ги овие животни на парче хартија.
 • Исечете ја контурата на животните.
 • Ставете го исечокот на парче картон.
 • Следете ги животните на картон.
 • Исечете ги животните од картон.
 • Направете помпони со различни бои за занаети со животни со помпон.
 • Залепете го помпонот на картонските животни.
 • Погледнете како да направите животни од помпон за вашето дете.

Чекор 7. Исечете го ежот

Исечете го обликот на ежот од хартијата.

Чекор 8. На дебелиот картон нацртајте облик на еж

Ставете го исечениот еж од хартија на картон.

На дебелиот картон нацртајте го ежот.

Чекор 9. Исечете

Со помош на остри ножици или занаетчиски нож, исечете ја формата на еж од картонот.

Чекор 10. Занает со еж со пом пом: еве го вашиот еж

Еве го картонскиот исечок од ежот подготвен за вашиот еж со сам пом пом.

Чекор 11. Исечете мини розово парче

Земетепарче розова кадифена ткаенина или занаетчиска хартија или дури и розов лак. Исечете мало квадратно парче од него. Ова розово мини парче е за правење на носот на ежот.

Исто така види: Водич за светилка чекор по чекор со пластични лажици

Чекор 12. Направете пријателско око

Паметни и пријателски очи за вашиот украсен еж! Сега, подгответе се да го залепите волнениот помпон: розово мини парче за носот и очите.

Исто така види: Како да направите сапун за кафе во 13 чекори

Бонус совет: Доколку немате готови очи дома, не грижете се.

 • Можете да ги направите очите користејќи бела или црна хартија.
 • Исечете тркалезно парче бела хартија.
 • Исечете парче црна хартија малку помало од белата хартија за да го направите очното јаболко.
 • Залепете го црното парче внатре во белата хартија.
 • Очите на ежот се готови.

Чекор 13. Ставете лепак на картонскиот еж

Нанесете лепак на картонскиот еж.

Чекор 14. Залепете го помпонот

Залепете го помпонот на делот од телото на ежот.

Чекор 15. Залепете ги очите и носот

Сега нанесете го лепилото на розовиот мини дел и на итрите очи. Залепете ги носот и очите на ежот со помпон сам.

Чекор 16. Оставете го лепилото да се исуши

Оставете го волнениот еж неколку минути за да се исуши лепилото и цврсто да се залепат помпонот, носот и очите.

Чекор 17. Еве го слаткиот еж со шарен помпон

Еве го вашиот сам сам шарен еж подготвен завашето дете да направи домашно милениче. Сега, пуштете ја вашата фантазија и создадете еден куп други животни со шарени помпони со кои ќе си играат вашите деца.

Кажете ни како испадна вашиот еж со помпон!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.