Упатство сам за себе како да ги отстраните дамките од белилото

Albert Evans 14-10-2023
Albert Evans
млака, користете друг сунѓер или крпа и натопете го местото во водата.

Исушете го сунѓерот или крпата со истиснување на вишокот вода и впијте ја водата од подлогата.

Повторете го ова дејство со сунѓерчето или крпата барем неколку пати додека не почувствувате дека оцетот е отстранет од тепихот и дека нема да остане мирис на оцет.

И вашиот тепих е успешно исчистен! Нема повеќе дамки од белилото!

Прочитајте и други проекти за чистење сами што ќе ви го олеснат животот: Како да исчистите софа од микрофибер во 9 чекори

Опис

Многумина од нас имаат убави и луксузни килими дома. Овие килими се поставени во нашите дневни соби или спални соби, додавајќи толку многу топлина, слоевитост и естетска вредност на просторот и сакаме како тие прават нашите домови да изгледаат.

Колку и да е убаво да се имаат овие теписи во куќата, чистотата на тепихот е подеднакво тешка за одржување.

Теписите не само што се тешки за чистење, туку и скапи. Ако имате големо семејство или деца дома, уште повеќе.

Има измет од храна, пијалоци и повеќе отколку што може да го извалка тепихот и може да биде болка за ослободување. Некои од овие предмети можат да остават и страшни дамки.

Од сите, сепак, една од најтешките за отстранување е санитарната дамка на тепихот.

Што ако успеете да добиете дамка од избелувач на килим случајно додека перете алишта или ја чистите вашата куќа. Можеби ќе треба да платите голема сметка за перење или да научите како да ги решавате дамките од белилото и да научите трикови за отстранување дамки од белилото.

Постои специфичен начин да се грижите за тоа и исто така да можете да го направите дома! Имаме одличен хак за вас што можете лесно да го следите. За да научите како да ја отстраните дамката од белилото, се што ви треба се некои многу вообичаени предмети за домаќинството и малку труд и време и можеби ќе можете да ја отстраните целата дамка.дамка без многу мака.

Сепак ќе заштедите многу време и пари во споредба со ако треба да ги однесете кај професионални чистачи. Сепак, важно е за овој конкретен метод да функционира дамката да не е премногу стара.

Главното средство за чистење што се користи овде е белиот оцет. Популарно се препорачува и се користи за широк спектар на отстранување на дамки. Тоа е алтернативно, но сепак универзално и исплатливо решение за чистење за многу домаќинства за чистење дури и делови од бањи и кујни.

Друга причина зошто белиот оцет е добар во овој случај е затоа што нема да предизвика оштетување на ткаенината на тепихот. Само во случај на многу стара дамка, тоа нема да работи исто така. За белилото, оцетот го поништува ефектот на избелувачот и го спречува истиот да ја оштети ткаенината на тепихот. Го неутрализира ефектот на кандида.

Значи, ако сакате да научите како да извадите белило од теписите, имаме 6 лесни чекори што треба да ги следите. Ќе ви покажеме како да ги отстраните дамките од белилото од теписите со оцет.

Соберете ги сите потребни материјали и следете ги овие чекори за да ја отстраните санитарната дамка од тепихот.

Ајде да започнеме!

Чекор 1. Соберете ги материјалите

Па, како да ги отстраниме дамките од белилото користејќи бел оцет?

Исто така види: Направете сами: Пренамена на скршена кригла

Ќе ви требаат некои предмети што се лесно достапни во вашиот дом.

Резервирајте малкубел оцет, кој обично се наоѓа во повеќето кујни или оставата, чајната кујна. Ако не, тогаш лесно можете да го најдете во супермаркет.

Ќе ви треба и топла вода и мека бела крпа.

Имајте и кригла или бокал во која може да се направи растворот за чистење.

Лажица или стапче за мешање исто така ќе бидат корисни за мешање на растворот.

Чекор 2. Подготовка на растворот за чистење

Земете една лажица и празна кригла или сад.

Исто така види: Ефект на стареење сам: Како да направите стар метал во 7 чекори

Додадете две лажици бел оцет и наполнете ја криглата до половина со топла вода. Добро измешајте.

Ова е вашето решение за чистење. Идејата е да се разреди белиот оцет и да се користи топла вода која помага да се олабават честичките од белилото од ткаенината на килимот.

Чекор 3. Мокрење на дамката

Како прв чекор, она што треба да го направиме е да ја натопиме дамката од белилото со растворот за чистење.

Земете ја крпата за чистење и потопете ја во дел од растворот за чистење.

Исцедете ја дополнителната течност. Сега намачкајте ја влажната крпа над дамката, дозволувајќи растворот за чистење да се впие во дамката. Можете исто така едноставно да го истурите растворот директно на дамката во самата кригла, како што се гледа на фотографијата овде.

Повторувајте го ова додека дамката целосно не се натопи со доволно раствор за чистење.

Чекор 4. Впие

Сегадека дамката е натопена со растворот за чистење, оставете ја да кисне малку во неа. Целта е да му се даде време на белиот оцет да работи на избелувачот и да го неутрализира, а исто така да ја омекне ткаенината за лесно да се измие белилото.

Ако се обидете веднаш да го исчистите белиот оцет без да го натопите доволно долго, резултатот можеби нема да биде толку добар или можеби нема да ја неутрализира дамката од белилото.

Затоа, за најдобри резултати, натопете го растворот за чистење во дамката со избелувач минимум 5 минути.

Чекор 5. Време е да ја исчистите дамката!

Сега, кога дамката е доволно долго натопена, ајде да го користиме навлажнетиот крај на крпата за да го отстраниме белилото.

Користете го работ на крпата, истријте ја дамката од белилото, доволно ефикасно за полека да го измиете белилото.

Можеби ќе треба малку да ја истриете дамката со крпата пред да излезе дамката.

Ќе биде потребно време во зависност од тоа колку е стара или тешка дамката.

Ако белилото не се откачи во овој момент, можете да ги повторите чекорите 3-5, натопете ја дамката, оставете ја да отстои некое време, а потоа тријте.

Наместо крпа, можете да користите и парче сунѓер.

Чекор 6. Исплакнете ја областа

Сега, откако ќе се отстрани избелувачот, време е да го исплакнете белиот оцет од тепихот.

Користење на малку вода

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.