како да се направи синџир од хартија

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Ако сакате често да го менувате декорот на вашиот дом, идеите за декор „направи сам“ се најдобрите решенија. На крајот на краиштата, покрај тоа што е лесно да се направи, не мора да трошите пари на скапи материјали за да креирате нови украсни предмети. Понекогаш, сè што ви треба е само хартија!

И тоа е случај со овој проект „Направи сами“ каде што ќе ве научиме како да направите синџир од хартија за да го користите како убава декорација на ѕидот. Проверете како да направите синџир од хартија чекор по чекор подолу.

Исто така види: Поправете кујнски прибор

Чекор 1: Декоративен синџир сам: изберете го вашиот шаблон

Започнете со цртање на шаблонот за синџир од хартија.

Ќе користите хартиени прстени за да формирате шема; така, дизајнирајте каква било формација што привлекува вашиот личен вкус. Користете пенкала во боја за да нацртате прстени со различни бои за да добиете подобра идеја за тоа како ќе изгледа вашиот ѕиден декор. Кога ќе завршите со цртање, избројте го бројот на хартиени прстени потребни во секоја боја.

Чекор 2: Исечете ја хартијата за да ги направите прстените

Исечете хартиени ленти од секоја боја за да го направите прстени за вашиот синџир.

Уште една симпатична декорација што можете да ја направите користејќи хартија е оваа светилка за оригами!

Чекор 3: Направете големи и мали прстени

Исечете дебели ленти хартија за да се направат големи прстени. Исто така, исечете потенки ленти за да направите помали прстени. Тие ќе се користат за поврзување на големитепрстени на ланецот хартија.

Чекор 4: Повторете додека не го имате потребниот број хартија за прстените

Продолжете да ја сечете хартијата за големите и малите прстени во различни бои додека го имате бројот пресметан во чекор 1. Јас користев две бои за мојот синџир хартија, но можете да користите повеќе бои ако сакате.

Исто така види: Како да направите ознака на страница: Оригами чекор по чекор сам

Чекор 5: Направете ги големите прстени

Започнете да ги правите големите прстени со додавање лепак на едниот крај од хартиената лента.

Чекор 6: Свиткајте ја во круг

Завиткајте ја лентата за хартија во круг и залепете ја другиот крај на делот каде што додадовте лепак во претходниот чекор.

Продолжете да ги правите големите прстени додека не го добиете потребниот број во секоја боја.

Чекор 7: Направете ги малите прстени за спојување the large

Кога големите прстени се подготвени, составете ги формирајќи го калапот што го дефиниравте во чекор 1, ставајќи ги на рамна површина. Потоа користете ги тенки ленти хартија за да направите мали прстени кои ќе се користат за спојување на поголемите прстени.

Како што направивте за големите прстени, почнете со нанесување лепак на едниот крај од тенката лента.

Чекор 8: Поминете го другиот крај низ големите прстени и лепак

Земете го крајот без лепак од помалиот прстен, поминете го низ големите прстени и превртете го назад за да го залепите на другиот крај и затворете го кругот (види слика).

Прикачените прстени

Тука, можете да видитекако се закачуваат два големи прстени со помош на еден мал прстен.

Чекор 9: Направете синџир

Продолжете да ги поврзувате големите прстени со малите додека не добиете синџир. Повторете сè додека немате онолку синџири колку што ви требаат за вашиот шаблон (дефинирани во чекор 1).

Еве исто така како да направите врвка за алишта со фотографии во 5 чекори!

Чекор 10 : Прикачете на дрвената рачка

Откако ќе завршите со изработката на синџирите, наредете ги по саканиот шар. Навојте го дрвениот кабел низ големите прстени на врвот на синџирите за да го зацврстите вашиот декор.

Чекор 11: Врзете едноставен јазол

Врзете јазол во врвката од едната страна од дрвото од врвката. Употребете едноставен јазол како што е прикажано на сликата.

Чекор 12: Навојте два приклучоци низ конецот

Навојте го другиот крај на конецот низ два приклучоци за клучеви. Клучните прстени ќе служат како потпора за да го закачите вашиот хартиен синџир на завртките.

Чекор 13: Врзете ја жицата на другиот крај од дрвената рачка

Завршете ја до правејќи јазол на крајот од жицата на другиот крај на дрвената рачка.

Чекор 14: Измерете каде да ги поставите завртките во ѕидот

Одлучете каде да закачите хартиениот синџир на ѕидот. Користете молив за да ги означите точките за да ги поставите завртките.

Избрав да го закачам украсот за синџир за хартија DIY под полица. Затоа ставив две завртки во ова

Чекор 15: Фиксирајте ги завртките

Стегнете ги завртките со клешта за да ги прицврстите цврсто во дрвото или ѕидот.

Чекор 16: Закачете ги Ланец за хартија DIY

Ставете ги прстените на синџирот за клучеви на куките за завртки за да го закачите вашиот синџир за хартија.

Завеса од хартиен синџир подготвена за закачување на ѕид

<​​21>

Овде, можете да го видите ланецот од хартија на ѕидот откако го закачив. Обожавам како додава боја во мојата соба и е во контраст со пастелниот тон на ѕидот.

Друг поглед

Од овој агол можете да видите како ланецот за хартија совршено се вклопува под полица и одговара на декорот на мојата спална соба.

Уште неколку идеи за тоа што да правам со хартиени синџири:

· Ме потсетува на бохо-шик завесите со мониста од 60-тите и 70-тите? Можете да го создадете истиот ефект со хартиени синџири со поврзување на големи и мали синџири заедно и поминување низ нив со шипка за завеси. Завесата направена од хартиени синџири ќе направи одличен делител на просторијата, на пример.

· Можете исто така да направите украси за Festa Junina (или кој било друг вид на забава) со хартиени синџири. Изберете ги боите според темата на забавата.

· Изберете шема од книга со вкрстени шевови и заменете ги хартиените прстени со крстовите за да направите одлично уметничко дело за вашиот ѕид. Наместо да го закачите ланецот за хартија од кабелдрво, закачете го на дрвена рамка за да создадете уникатно уметничко дело за вашиот дом.

Дали некогаш сте помислиле дека е можно да се направи таква уникатна декорација користејќи само хартија?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.