Како да ги подготвите вашите растенија пред да патувате

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Оние кои имаат растенија дома веројатно нема да се задоволат со едно или неколку растенија. Задоволство е да имате своја мини џунгла дома, во која негувате и се грижите за различни видови, секој со своите потреби и особености. Кога имаме време да им се посветиме, тоа е одлично. Но, што е со кога треба да патувате и да поминете некое време без да се грижите за растенијата, како да ги натерате да преживеат додека не се вратите дома? Во ова упатство ќе ве научам како да ги подготвите вашите растенија пред да патувате, како да ги одржувате растенијата влажни користејќи капиларно наводнување, правејќи домашен систем за наводнување. Дополнително, ќе научите методи кои им помагаат на вашите растенија да останат влажни многу подолго, за да можете да патувате без страв дека вашата џунгла може да умре додека сте отсутни. Подгответе ги вашите мали растенија и патувајте мирно!

Исто така види: Како да се организира облека

Чекор 1: Наводнување со потопување

Потопување наводнување, исто така познато како итно наводнување, се состои од оставање на растението во саксии потопено во слив полн со вода неколку часа. На овој начин, обезбедувате целата подлога на растението да биде влажна и да има добиено доволно вода. Доколку ќе патувате неколку дена, пред да патувате да ги натопите сите растенија кои сакаат многу влага. Кога ќе се вратите, веројатно на некои од вашите растенија ќе им треба овој тип.наводнување исто така, оцени секој случај. Ако забележите дека растението ви е исушено, а почвата е премногу сува, потребно е итно наводнување. За да го направите, само наполнете леген или контејнер со вода и ставете го садот со растение внатре во него. Водата треба да достигне околу половина пат низ вазна. Оставете го потопен неколку часа (или дури и преку ноќ). Растението ќе ја цица водата како што му треба и на тој начин гарантирате дека е доволно хидрирана.

Чекор 2: Направете сами саксии што се наводнуваат

Ако патувате многу, вреди да се инвестира во саксии што сами се наводнуваат за вашите растенија. Сепак, многу е лесно да направите сопствен систем за самопоивање за да се осигурате дека вашето бебешко растение ја добива потребната вода за да остане здраво додека сте отсутни. Наполнете пластично шише со вода и ставете врвка внатре. Тој треба да биде добро потопен во шишето. Закопајте го другиот крај во почвата за саксии. Можете да ставите повеќе од еден кабел и да го ставите другиот крај во различни вазни. На овој начин растението ќе ја цица потребната вода преку кабелот и секогаш ќе остане хидрирана.

Чекор 3: Групирајте ги вашите мали растенија

Така е, обидете се да ги соберете сите ваши растенија колку што е можно повеќе, на тој начин тие си помагаат меѓусебно да ја одржат влажноста и затоа ќе им требаат какви било помалкувода. Ако можете да ги добиете сите во иста средина, уште подобро! И ако е потемна соба, совршено! Тоа може да биде во бањата, на пример. Колку повеќе светлина добиваат растенијата, толку повеќе вода ќе им треба. Ако ги поминат деновите кога сте надвор во слабо осветлена средина, ќе можат подолго да ја задржат влагата.

Чекор 4: Ставете кофа со вода во близина на растенијата

Друга опција за одржување на влажноста на растенијата е да оставите кофа со вода до нив. Водата во корпата ќе испари и на тој начин ќе ја одржува влажноста на околината. Навлажнувачите се исто така добар избор, но во зависност од бројот на денови во кои патувате, веројатно нема да останат вклучени цело време.

Исто така види: Како да го отстраните мирисот на мочање на кучето од тепих

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.