Чистење и домаќинство DIY

Albert Evans 18-08-2023
Albert Evans

Опис

Секој што има - и користи - кујна, еден ден ќе се мачи со нешто што е спротивно на добриот изглед на околината: извалкани и валкани крпи за садови. Првото нешто што ни паѓа на ум е да ги фрлиме тие неатрактивни крпи за садови, но вистината е дека новите наскоро ќе изгледаат исто.

Значи, вреди да се обидете да ги вратите искористените крпи за садови, бидејќи тие можат да преживеат и да продолжат да помагаат во чистењето. Процесот на враќање на валканите крпи за садови е многу едноставен и освен што ќе ги отстрани дамките од нив, ќе ги ослободи од нечистотија, лоша миризба и организми штетни за здравјето.

Исто така види: Занаети со ролни тоалетна хартија

Во ова упатство за чистење и домашна употреба сам, ќе научите како да чистите валкани крпи за садови со едноставни производи што веќе ги имате дома. Ајде да одиме?

Чекор 1 - Наполнете сад со вода

За да започнете да чистите крпи за садови, одделете една од нив што е заматена и потоа наполнете сад со вода. Мојата е пластична. Можете да изберете кој било сад што го имате дома.

Чекор 2 - Додајте белило во водата

Додајте белило сега. Белилото е одлично за чистење бидејќи ги убива бактериите и бактериите. Често се користи за дезинфекција на алиштата во пералната.

Чекор 3 - Потопете ја крпата за садови

Сега, оставете ја крпата за садови да кисне 30 минути во вода со белило. Тоа го правиоставете ја смесата малку по малку да ја впие крпата.

Чекор 4 - Исплакнете ја крпата за садови

Оставете го растворот да делува 30 минути на крпата за садови и потоа исплакнете ја.

Чекор 5 - Земете тенџере

Следно, земете тенџере. Ќе се користи за повторно натопување на крпата за садови.

Чекор 6 - Наполнете ја тавата со вода

Наполнете ја тавата со вода.

Чекор 7 - Додадете течност детергент

Додајте го течниот детергент по ваш избор во тавата.

Чекор 8 - Додадете го оцетот

Додадете 1/2 чаша оцет во тавата. Оцетот е одлично средство за чистење кое лесно можете да го најдете во вашата кујна. Тој е исто така сестран производ, бидејќи може да раствори пена од течен детергент и прашок за перење, како и лепило од етикети и налепници. Значи, ќе го користам на крпата за садови.

Чекор 9 - Потопете ја крпата за садови во смесата

Потопете ја крпата за садови во тавата со детергентот и смеса со оцет.

Чекор 10 - Оставете ја водата со смесата и крпата да зовријат

Онесете ја тавата на шпорет за да се вари смесата со крпата. Зовриената или топла вода помага побрзо да се растворат мрсните дамки и тврда вода.

Чекор 11 - Оставете сè да врие 10 минути

Оставете ја крпата за садови со смесата да се вари 10 минути, повремено мешајќи.

Чекор 12 - Ставете ја крпата за садови во машината за перење

Отстранете ја крпата за садовитавата и ставете ја во машината за перење за да го измиете предметот.

Чекор 13 - Ставете ја крпата за садови да се исуши на воздух

Ставете ја крпата за садови да се исуши.

Чекор 14 - Подгответе се!

Крпата за садови сега е супер чиста и без мирис, нечистотија и бактерии.

Совет: на интернет можете да најдете и упатства за тоа како да ги исчистите крпите за садови со сода бикарбона, што е уште еден сестран производ за чистење на домот.

Исто така види: Направете сами дрвен сад за растенија - како да направите дрвен сад за растенија во 11 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.