Чекор по чекор: едноставна и ефикасна рачно изработена тетратка

Albert Evans 27-07-2023
Albert Evans

Опис

Дали сакате секогаш при рака да имате пенкало и хартија за да ги запишете вашите идеи и состаноци? Има моменти кога правењето белешки на компјутерот или бележникот на мобилниот телефон не изгледа исто. Треба да ги видите вашите белешки на хартија за да можете да го организирате вашиот ум.

Значи, навистина кул начин да ги организирате вашите белешки е да ја направите вашата рампа на рачно изработен начин. Уште поинтересно е да се работи со материјал кој е направен од ваши раце. Погледнете го овој едноставен чекор-по-чекор и направете сами!

Исто така види: Како да ја одржувате водата во базенот чиста подолго

Чекор 1: Групирајте ги листовите

Купете пакет од листови А4 или А5, кој и да сакате. Групирајте го бројот на листови што сакате да ги има вашата тетратка.

Чекор 2: Прицврстете ги листовите и направете ознаки

Користете штипки, оние што се користат во канцеларијата, за да ги чувате листови во права линија.

Потоа со пенкало направете три точки од левата страна. Ова е местото каде што ќе вежбате и шиете за да го обликувате вашиот блок. Користете линијар така што секој бод е на исто растојание еден од друг.

Чекор 3: Ударете ги шевовите

За да можете да ја протнете иглата низ сите листови во еден потег време, прво треба да ги издупчите. Користете перфоратор за хартија или инструмент со многу фин и отпорен врв, како оваа стрела на сликата. Направете дупки во листовите малку по малку, без да го извадите прицврстувачот, така што дупките ќе бидат порамнети.

Чекор 4: Направете спој

Сонаправени дупки, олабавете два прицврстувачи од едната страна. Внесете го конецот низ иглата и почнете да поминувате низ дупките на листовите, од долу нагоре, малку по малку. Започнете со централната дупка.

Чекор 5: Зајакнете ги пропусниците на 'рбетот

Поминете го конецот низ дупките, за да бидат многу цврсти. Навојте ја истата дупка повеќе од еднаш за да спречите лизгање на страниците од своето место.

Исто така види: Како да направите подлога за терапија со микробранова печка

Чекор 6: Краен резултат

Кога ќе навлезете доволно нишки и ќе почувствувате дека 'рбетот е сигурен, отстранете ги сите сврзувачки елементи и вашиот блок е подготвен за употреба.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.