Растение за конфети: Како да се грижите за Hypoestes Phyllostachya во 5 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Растението Hypoeste или Hypoestes е повеќегодишна грмушка која може да се одгледува во затворени простории или во градината. По потекло од Јужна Азија, Мадагаскар и Јужна Африка, многумина го нарекоа растението конфети. Со своите големи лисја и забележливи мали дамки кои потсетуваат на подот на посткарневалската авенија, ова повеќегодишно растение ќе внесе боја и личност во вашиот дом. Ова шармантно растение полно со дамки е познато и како лице со пеги.

Исто така види: камен кактус

Размножувањето на Hypoestes Phyllostachya е многу лесно и можете да направите мали садници за да ги ставите во саксии и да го одгледувате ова растение во затворен простор. Одгледувањето на растението конфети во затворен простор е како да се донесе празнично расположение, дури и во минималистички средини. Годините на прилагодување кон различни климатски услови и средини предизвикаа огромен број различни сорти кои се одгледуваат во текот на целата година низ целиот свет. Можете да направите супер шарена цветна постела само со мешање на различните бои на Hypoestes. Тие доаѓаат во нијанси на светло или темно зелена во комбинација со бели, розови или црвени дамки. И многу потсетуваат на Phytonia, кои исто така комбинираат исти бои, но наместо дамки, фитонија има свои обоени вени.

Растение со многу лица, растението Хипоесте не само што има зеленило со светли бои, туку и никнува прекрасни цвеќиња во текот на топлите сезони. Со соодветна клима, благи температури и соодветна грижа заa Hypoestes, сигурен сум дека лесно ќе видите цвеќиња како цветаат на вашето растение.

Ако сте како мене, кои се релативно нови во грижата за растенијата во затворен простор, или можеби ги немате најдобрите зелени прсти, ви предлагаме да ги прочитате нашите 5 лесни совети за тоа како да се грижите за Hypoestes.

И ако сакате повеќе опции за растење во затворен простор, особено зеленило со изненадувачки бои (и лесни за нега), предлагам да погледнете како да одгледувате Maranta Tricolor.

Hypoestes: Основна нега

Како што веќе беше споменато, овие растенија лесно се одгледуваат во затворени простории и во градината. Доколку сакате некои од овие убавини да растат во градината, тие се одлично решение за покривање на празни и досадни цветни леи. Дополнително, овие растенија може да се одгледуваат и во саксии, што прави прекрасен додаток на вашиот трем во есен и лето.

Во потопли, посува, суптропска клима, Hypoestes ќе цвета. Тоа е растение кое одлично се прилагодува на различни средини и може да издржи силно, директно сонце во текот на целата година, како и во полусенки средини. Сепак, тие имаат едно ограничување, овие растенија можат да го преживеат летото, но не и екстремен студ или мраз. Затоа, ако живеете во област каде што има мраз или зимата е многу студена, најдобар совет е да го одгледувате во саксија и да го ставите во затворен простор.како што температурите почнуваат да опаѓаат.

Совет 1: Наводнување на Hypoestes

Ако вашето растение конфети е засадено на локација каде што е целосно сонце, се препорачува редовно наводнување. На ова растение му треба многу вода, но не заборавајте никогаш да не го пренаводнувате. Во некои случаи, може да забележите дека растението ја губи бојата или лисјата почнуваат да венеат, па знаете дека сте претерано наводнувале.

Како основно упатство, можете да наводнувате Hypoestes три пати неделно или кога ќе почнете да забележувате дека почвата се суши. Во градината можете да го полевате наутро додека температурата е сè уште поблага. За Hypoestes во саксии, треба да бидете повнимателни бидејќи премногу влага може да го убие вашето растение. Добро полевајте еднаш или двапати неделно додека водата не истече од дренажните дупки. Почекајте неколку минути и фрлете ја водата во садот за да не се натопи почвата.

За да обезбедите правилна нега при наводнувањето Hypoestes, можете да го користите и правилото на прстот: ако кога го потопите прстот во земја излегува со заглавена многу земја, на растението не му треба повеќе вода. Ако излезе речиси чист, наводнете го!

Совет 2: Состојба на почвата

За да имате повеќегодишен Hypoestes кој има големи цветови и е здрав, ќе треба да се уверите имате најдобри почвени услови во текот на целата година. Под повеќето услови, Hypoestes ќе растат во песочна почва (заобезбеди добра дренажа) и богата со органска материја. За дополнителна корист, можете исто така да додадете хумус од дождовни црви и да ја прекриете почвата со органска материја за да ги додадете потребните хранливи материи во почвата.

Исто така види: Како да направите планер за ѕидови: Календар за стаклен сам сам

Иако е прекрасно растение за одгледување во затворен простор, грижата за почвата може да биде малку досадно за справување, бидејќи штом подлогата ќе почне да старее потребно е да се промени или оплоди земјата.

Совет 3: Како да се грижите за Hypoestes: кастрење

Во зависност од местото каде сте решиле да ги засадите вашите конфети, резидбата може да биде повеќе или помалку често.

На пример, Hypoestes Phyllostachya засадена во саксија, што се гледа овде на фотографиите; ќе треба често да кастрете за да го поттикнете растот. За среќа, кастрењето е релативно лесно, бидејќи се што треба да направите е да ги исечете мртвите или заболените лисја и гранки, мртвите цветови или оние кои покажуваат некакви дефекти. А за пополно растение, можете исто така да ги исечете краевите на подолгите гранки.

За растенијата Конфети на отворено, ќе треба редовно да ги режете и отстранувате распаднатите или мртвите цветови, лисја и гранки за да избегнете штетници и болести. Изгорените лисја исто така треба да се отстранат бидејќи освен што ќе направат вашата градина да изгледа грдо, тие ќе трошат и непотребна енергија од растението.

Цветањето на Hypoestes обично се случува по резидбата, бидејќи тоа стимулирауслови за раст и цветни растенија.

Совет 4: Размножување на хипоести

Како и многумина од нас кои ги сакаме растенијата во затворен простор, Хипоест е одличен додаток на вашата урбана џунгла. Кога ќе наидете на возрасно и добро развиено растение Конфети, само исечете гранка за да направите расад Hypoestes.

Задолжително исечете гранка со многу лисја. Потоа можете да го ставите овој сечење во саксија со соодветна почва, која е песочна и измешана со многу органски материи. Штом расадот ќе почне да расте, можете или да го оставите во саксија или повторно да го засадите во поголемо саксија или во вашата градина.

Откако размножените стебла ќе почнат да растат, ќе треба да се погрижите да остане влажноста релативно ниско, високо, бидејќи ова е клучен дел од развојната фаза на младите растенија.

Ако Hypoestes почне да расте поголем од неговата оригинална саксија, можете повторно да го засадите во градината или можеби во средно или големо саксија. Осигурајте се дека растението е доволно зрело пред да се пресади. Растенијата за возрасни Hypoestes почнуваат да растат многу побрзо откако ќе се пресадат во цветна постела и ќе треба правилно да ги поставите за да имаат доволно површина за растење на растенијата.

Предупредување:

Една од главните мерки на претпазливост со Hypoestes е во врска со наездата на mealybug. Секогаш мора да бидете внимателнии проверка на листовите и стеблата за овој штетник и веднаш штом ќе идентификувате зараза, започнете со третман со природни пестициди и тргнете го ова растение подалеку од другите за да не се заразат и тие.

Hypoestes Phyllostachia, иако има некои сложености, сè уште е едноставно за нега и убаво да се има дома и во градината. Овие растенија не се отровни, па затоа е безбедно да ги имате во домови со деца и домашни миленици.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.