Направете прекрасен занает од лисја во 13 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
Направете сами чаши и како да направите кошница од филц чекор по чекорда прават забавни кукли. За ова, исто така, изберете цели и убави лисја.

Чекор 7. Залепете ги листовите

Користете го лепилото за да ги залепите листовите на хартијата.

Чекор 8. Насликајте ги малите очи на листовите

Користете го течниот коректор за да ги направите малите очи на листовите. Повторете го ова за сите листови што сте ги залепиле на хартијата. Почекајте да се исуши течниот коректор.

Чекор 9. Нацртајте ги малите тела

Додека течноста за корекција се суши, нацртајте ги телата на листовите користејќи обоени маркери.

Чекор 10. Обојте и направете го цртежот пошарен

Ако сакате, можете да го обоите цртежот за да го направите пошарен.

Исто така види: Како повторно да се искористи празна кутија за млеко за да се направи саксија со семе од растение

Чекор 11. Нацртајте ги устите

Исто така, исцртајте ги устите на листовите.

Чекор 12. Завршете го боењето на очите

Откако течноста за корекција ќе се исуши, користете црно пенкало за да ги завршите очите.

Чекор 13. Вашиот занает со листови е подготвен!

Вашиот занает со листови е подготвен и полн со живот!

Делот за занаети на Homify е полн со некои од најубавите креативни проекти што некогаш ќе ги видите. Уште повеќе, за разлика од другите сајтови, ќе ги најдете најлесните методи родени од прецизно истражување, а сам никогаш повеќе нема да ви биде пречка! Пробајте ги овие проекти дома: Како да направите прекрасни подлоги од плута во 8 лесни чекори

Опис

Тоа е тој период од годината кога креативноста цвета и достигнува врв со полна сила!

Исто така види: Како да направите ароматична свеќа од цимет во 12 чекори

Насекаде има славење и обновена радост среде сиот мрак на нашите животи кои моментално живеат во и околу нас. Сериозно, откако започна пандемијата и бевме затворени во нашите домови на неодредено време, често е тешко да се види скриената убавина во малите нешта.

Но, можеби размислувате: „Дали ова е разговор за самопочит?“ Нели дојдовте овде барајќи идеи за насликани листови и занаети со листови? Па, дури и јас сум подготвен за некои хипнотизирачки креативни потфати направени од апсолутно ништо друго освен есенски лисја. Да, лисјата паѓаат на есен и нè оставаат со чудна меланхолија.

Сепак, сезоната не мора да биде претежно тажна, дури и ако наоколу сме сведоци на смрт и распаѓање. Мајката природа нè опсипува со богатства, а паднатите есенски лисја нè обвиваат во нивните бои кои се развиваат, преплавувајќи нè со креативност. Старите лисја имаат поинаков живот за уметниците. Како мртвите лисја да беа единствен извор на инспирација за да навлезат уште подлабоко во нивните умови. Значи, можеме да го кажеме ова: луѓето ја практикуваат уметноста на лисјата од памтивек, и таа постепено еволуирала во есенски активности.специфични за деца.

Широката разновидност на работи што можете да ги направите со мртви лисја е целосно надвор од вашата фантазија. И ако веќе сте професионалец, треба да прескокнете до крајот на ова упатство, каде што фрлив малку светлина врз моите сопствени идеи за насликани листови.

За сите оние кои штотуку почнуваат, верувајте ми, ова е прекрасна креативна вежба, а во исто време многу едноставна и јасна. Значи, без понатамошно одложување, ајде да влеземе во вистинскиот креативен процес за тоа како да насликаме лист!

Чекор 1. Како да направите печат на лист?

Еве кои материјали ќе ви бидат потребни за овој проект. Започнете со берење на лисјата од дрвјата. Листовите мора да имаат убава форма и да бидат цели.

Чекор 2. Насликајте ги листовите

Користете ја четката и бојата за гуаче за да го насликате листот.

Чекор 3. Боење со зеленило: печат на листот

Стапкајте со насликаниот лист. За да го направите ова, свртете го насликаниот дел на хартијата и притиснете надолу со прстите.

Чекор 4. Извадете го листот

Откако ќе ги притиснете сите точки на листот, внимателно извадете го листот. Сега мора да ги повторите чекорите 2, 3 и 4 и со другите листови.

Чекор 5. Почекајте да се исуши

Почекајте да се исуши и хартијата за печат на лист од дрво е подготвена.

Чекор 6. Како да направите лисни кукли

Можете исто така да ги користите листовитеПоследната работа за која ќе зборувам овде е трендот во моментов додека зборуваме. Отпечатоците од листовите на облеката, пакувањето на подароци или едноставното сликарство драматично ќе го подобрат вашиот изглед, истовремено обезбедувајќи ја потребната естетска вредност за вашата уметност. Потопување на лист во мноштво бои и потоа притискање на парче хартија е најлесниот декор на есенскиот лист што доаѓа со допир на уметност.

Споделете нови идеи со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.