Одржување и поправка на домови сами

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сложувалката е една од најразновидните алатки за секој кој има работилница, бидејќи има важна улога во однос на перформансите при сечење на различни материјали како што се метал, ПВЦ, гипс картон и дрво, меѓу другите. Ако се прашувате за што служи сложувалка, знајте дека тоа е тип на пила што користи наизменични ножеви за сечење на неправилни кривини, како што се печат дизајни на метал, дрво или кој било друг материјал. Сложувалката се состои од клипно сечило за пила и, во некои случаи, рамни плочи кои ви овозможуваат да работите под агли на сечење до 45 степени, воопшто. Можеби ќе сакате да знаете која е најдобрата сложувалка, како што се сложувалка Makita и Bosch сложувалка, меѓу другите марки. Овој туторијал за поправка и одржување на домот сам ќе ви ги даде основните информации за сложувалка, нејзината корисност, додатоците и употребата за да можете да ја изберете најдобрата сложувалка за вашите потреби и како да ја користите во специјализирани продавници. Следете ме!

Сечила за сложувалка

Постојат неколку видови на ножеви за сложувалка кои може да се купат во специјализирани продавници. Неопходно е да се знае дека сложувалка работи со додаток прикачен на алатот. Постојат два најчести типа на сечилаСложувалка, кои се сечилото со слот T и сечилото со отворот U. Сечилото со слот T е индустриски стандард и професионално користена опрема. Двојните сечила нудат подолг животен век и поцврсто вклопување на сечилото до опремата. Дизајнот на забите е многу важен за изведбата на сечилото за сложувалка, бидејќи алатката зависи од сечилото за правилно функционирање.

А) Видови сложувалки

Постојат неколку видови на сложувалки, а некои од нив вклучуваат:

Права сложувалка – Постарите модели и поевтините модели обично се права сложувалка. Сечилото од овој тип доаѓа и оди без никакви варијации во неговиот пат. Овој тип на сложувалка полека го сече материјалот, но создава кривини и прави цврсти вртења.

Орбитална сложувалка – Овој тип на сложувалка има малку движење напред во движењето на сечилото. Вообичаено, сечилото се навалува нанапред со движење нагоре и го чисти дрвото побрзо отколку со права пила.

Зафат за цевки – Ова е нов модел на сложувалка што ви овозможува да ја држите раката пониско во однос на материјалот што го работите на. Овој модел, исто така, има прекинувачи за палецот наместо активирања со прсти.

Б) Како да користите сложувалка

Кажете дека штотуку сте купиле сложувалкасосема нов тико, но има проблеми со ракувањето бидејќи не знае точно како да го направи тоа. Ако ова е вашиот случај, тогаш оваа статија е за вас. Само следете ги овие едноставни чекори за да научите како да користите сложувалка:

Чекор 1 – Запознајте ги типовите на ножеви

Ако сакате да научите како да користите сложувалка, треба да дека ги знаете и видовите сечила што се користат во сложувалка. Во основа постојат два вида сечила за сложувалка: сечилото со Т-процеп и сечилото со отворот U.

Чекор 2 – Како да го замените сечилото

Кога ги знаете видовите на сечила, веќе сте еден чекор понапред за да знаете како да користите сложувалка. Неопходно е да научите и како да ги замените сечилата на оваа опрема. Бидејќи веќе имате идеја за видовите сечила што може да ги користи сложувалка, нејзината замена нема да биде голем проблем. Кога сакате да го замените сечилото, првото нешто што треба да направите е да ги олабавите завртките од сложувалка.

Чекор 3 – Отстранете го листот

По олабавувањето на завртката од сложувалка, стариот сечилото лесно ќе се откачи. Откако ќе го извадите сечилото, внимателно поставете го новото сечило и затегнете ги завртките така што сечилото е безбедно прицврстено на сложувалка.

Чекор 4 – Најдете го Аленовиот клуч

Сега , треба да го пронајдете клучот Ален што одговарапронајден во Сера Тико Тико. Овој клуч обично се наоѓа на задната страна на алатката.

Чекор 5 – Прилагодете го чевелот

Откако ќе го најдете Аленовиот клуч, ќе треба да го користите за да го прилагодите чевла>Чекор 7 – Вклучете ја сложувалката

Притиснете го копчето под рачката за да можете да ја вклучите сложувалката.

Чекор 8 – Да направите долго сечење

Ако знаете дека ќе направите долго сечење, едноставно заклучете ја сложувалка со притискање на копчето што се наоѓа на страна.

Чекор 9 – Копче за вклучување/исклучување

Откако ќе ја заклучите сложувалката, ќе забележите дека копчето за вклучување ќе остане притиснато.

Чекор 10 – Како да ја отклучите сложувалката

Ако сакате да ја отклучите, само повторно притиснете го копчето од страната.

Чекор 11 – Нанесете притисок

Кога сечете дрво, многу е важно секогаш да притискате на задниот дел од чевелот. Секогаш придвижувајте ја сложувалката напред со темпо што овозможува сечилото да се сече без да се отклонува и без да работи моторот.

Исто така види: Како да се засади зелена салата во саксија

Материјали на сечилото за сложувалка

Различни материјали за сечилото може да се користат за различни апликации со цел да се подобри век на траење на сечилото и перформанси на сечење. НекоиМатеријалите за сечилото вклучуваат:

Челик со голема брзина – Ова е силен челик кој може да се користи за сечење секаков вид метал.

Јаглероден челик – Овој челик се користи за сечење меки материјали како како облоги на ламинирани честички, пластика (поради неговата флексибилност) и сите видови дрво.

Би-метал нож – Ова сечило е комбинација од јаглероден челик и челик со голема брзина. Тоа е комбинација која создава силен, флексибилен материјал кој може да се користи за најтешките примени каде што постои ризик од кршење на материјалот.

Сечило од волфрам-карбид – Овој тип на нож има сила да сече низ абразивните метали, како што се леано железо, нерѓосувачки челик, фиберглас, цементна плоча, итн.

Употреба на пила за сложувалка

Исто така види: Преглед: Направете мермерни саксии

• Сложувалките може да се користат за сечење дрва со различни дебелини и густини.

• Тие се користат за сечење облици во различни материјали

• Тие исто така може да се користат за правење длабински исечоци, прави и коси исечоци.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.