Како да го исчистите ТВ екранот чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Телевизијата е многу популарен електронски уред низ целиот свет. Речиси секој дом има барем еден.

И бидејќи е уред кој има висока цена, секогаш е важно да се внимава да се зачува телевизорот. Екранот, на пример, секогаш привлекува многу прашина. Но, треба да бидете многу внимателни со типот на чистење.

Знаејќи го ова, денес донесов едноставен чекор по чекор за тоа како да го исчистите ТВ екранот. На секоја слика подолу ќе најдете внимателни совети за уредот да има целосно чист и сјаен екран. Советите служат за секаков вид на потреба, како што се чистење на монитор и телевизор, како и други уреди со екрани.

Па, сега, без да одиме предолго, да одиме на упатството за да знаете како да го исчистите екранот на ТВ без да го оштетите и, според тоа, да не се грижите кога ќе дојде време да ја отстраните прашината од уредот.

Потоа следете ме на друг туторијал за совети за чистење сам и инспирирајте се!

Чекор 1: Соберете ги сите потребни материјали

Што ни треба за чистење телевизор со рамен екран? Првата работа е да создадете раствор за чистење.

Ќе ви треба празно шише со распрскувач, малку благ детергент и малку вода.

Ќе ви треба и мек фланелен и ткаенина бел памук или микрофибер . Чувајте и мерна чаша во близина.

Чекор 2: Што ви требачисти

Прво, треба да ја отстраниме сета слободна прашина што е на површината.

На екранот ќе видите некои отпечатоци од прсти или отпечатоци од раце. Нашето чистење ќе ги отстрани овие проблеми.

Па сега да се фатиме за работа.

Чекор 3: Направете го растворот за чистење

Сега ајде да го направиме растворот за чистење со тоа што го имаме.

Сијте 200 ml филтрирана вода во шишето со распрскувач.

Сега, додадете 5 ml неутрален детергент и исто така додајте во шишето со спреј.

Чекор 4: Измешајте сè

Откако ќе ги додадете двете состојки во шишето со распрскувач, затворете го капачето и протресете за добро да се измеша.

Штом добро ќе се измеша, растворот е готов.

  • Видете исто така: како правилно да исчистите крпа од микрофибер.

Чекор 5: Безбедноста на прво место

Првиот чекор во чистењето на кој било тип на електронска опрема е да бидете сигурни дека приклучокот е исклучен.

Никогаш не чистете го телевизорот со вклучен приклучок, особено кога користите влажни состојки.

Чекор 6: Користете го фланелот

Сега кога телевизорот е исклучен, фатете го фланелот и започнете со чистење.

Со оваа крпа ќе го отстраните лабавото или исушена прашина од екранот на телевизорот.

Поминете по целиот екран за темелно да ја исчистите површината на екранот.

Исто така види: Направете го тоа сами: Ѕидна решетка во индустриски стил

Можете и да ги избришете страните каде што се копчињата и задниот дел од телевизорот ако се акумулирала прашина.

Чекор 7: Користете ја крпатабела памучна крпа

Сега ќе ја користиме памучната крпа за чистење.

Попрскајте малку од растворот за чистење на крпата. Посипете доволно за да се навлажни и да не се впие. Ако премногу се навлажни, исцедете го.

Запомнете: Никогаш не прскајте течност директно на екранот.

Чекор 8: Исчистете го екранот

Користете ја оваа навлажнета памучна крпа сега за да го исчистите екранот. Поминете го целиот екран за да ја отстраните нечистотијата. Внимателно избришете ја крпата преку дамките од отпечатоците што ги видовте претходно.

Ако крпата се исуши, испрскајте малку повеќе од растворот за чистење на крпата и избришете ги тврдоглавите точки или дамки што ќе ги видите.

Не притискајте на екранот. Продолжете со мазни движења за да избегнете оштетување на екранот.

Чекор 9: Готово!

Сега кога темелно го исчистивте екранот, време е да го оставите да се исуши темелно пред да го вклучите. Почекајте најмалку еден час и погледнете внимателно за да видите дали екранот е навистина сув.

Потоа, само повторно поврзете го штекерот, вклучете и гледајте ја омилената програма на многу чист екран!

Ви се допаѓа советот? Искористете ја можноста да ги видите и најдобрите совети за чистење електроника!

Исто така види: Како да направите книга за децаДали имате други совети за чистење на екранот на ТВ?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.