Како да направите шапка од хартија чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Играњето хартија на виткање со деца е загарантирана забава многу часови. А меѓу најлесните и најпопуларните опции за правење се авионите и картонските или сулфитните капи.

Исто така види: Како да направите дрвена кукла: Лесно упатство од 18 чекори

Тоа е вид на игра што обезбедува часови и часови на концентрација со најмалите насекаде. Само неколку листови и готово: хартиената капа од оригами ќе биде готова и сите ќе бидат залемени!

И за да ви покажеме колку е лесен овој туторијал за деца „Направете сами“ со 8 едноставни чекори, го одвоивме чекорот по чекор подолу со сите совети што ви се потребни. Вреди да се проверите и да научите како да направите капа на виткање со најмалите!

Чекор 1: Изберете ја вашата хартија

За почеток, ви треба половина лист весник. И дури и ако претпочитате да изберете поголем или подебел лист, чекорите ќе бидат исти.

Најважно, покрај хартијата, е да имате доволно простор за удобно работење.

Совет за големина:

Иако весникот со димензии 75 x 60 cm е идеален за правење хартиена шапка „Направи сами“, може да си играте и со помош на листови А4 како што е bond .

Чекор 2: Преклопете го на половина (по должина)

• Со отворен весник пред вас, преклопете го на половина по должина.

• Притиснете го вашиот прст во браздата на хартијата за да се зајакне.

• Одвиткајте ја хартијата така што браздата да биде видлива.

Совет запреклопување: Додека учите, преклопете внимателно бидејќи повторното превиткување ќе ја ослаби хартијата и ќе влијае на резултатот.

Чекор 3: Преклопете го на половина (широко)

• Преклопете го весникот повторно на половина, но овој пат по ширина.

• Откако ќе ги споите рабовите, поминете со прстот по браздата за да го направите повидливо.

• Не расклопувајте го весникот.

Чекор 4: Превртете ја хартијата

Превртете ја хартијата така што наборот во весникот ја промени насоката.

Чекор 4.1: Преклопете ги аглите навнатре

• Земете го горниот лев агол на весникот и преклопете го кон средината на хартијата.

• Направете го истото со горниот десен агол.

• Пеглајте ноктот преку двете набори за да го зајакне наборот.

• Вашиот превиткан весник сега изгледа како куќа со наведнат покрив.

Видете исто така: Како да направите детски забавно со книги.

Чекор 5: Преклопете ја картичката од рабовите

• Обликот на вашата куќа ќе има две ливчиња долж долниот раб.

• За да направите весник капа, внимателно земете го горниот раб и преклопете го нагоре (кон „покривот“ на игротеката).

Исто така види: Како да направите беспрекорна римска завеса

За да направите совршена хартиена шапка, погрижете се преклопот на долниот дел од хартијата да биде на исто ниво со долните рабови на покривот/горниот триаголник.

Чекор 5.1: Погледнете како изгледа

Вашата капа е речиси подготвена!

Совет: како да направите капа повеќетесен

• Одвиткајте ја вратичката за да се види браздата.

• Преклопете го долниот раб на хартијата.

• Обликувајте ја ширината по ваш избор.

Чекор 6: превртете ја и преклопете ја другата клапа

• Земете ја целата хартија како што е и превртете ја.

• Почнете да ја преклопувате втората преклопете на ист начин како што ја превиткувавте првата.

Забелешка: Ако претходно сте ја превиткале вратичката двапати, сега мора да се превитка и двапати.

Чекор 7 : Завршете ја вашата нова хартиена капа

Одлично беше што научивте како да ја правите вашата капа. Сега е време да го спречите лесното да се расплетува.

• Завиткајте парчиња лента за маскирање (или нанесете лепак) околу двата странични рабови на шапката за да ги држите заедно. Ако сте користеле лепак, оставете го да се исуши пред да продолжите.

• За да ја завршите шапката, свиткајте ги аглите на работ надолу, оставајќи ја шапката во форма на триаголник. Потоа земете лепак или лента за маскирање за да ги прицврстите рабовите на работ на шапката.

• Ако користите лепак наместо лента, не користете топол лепак бидејќи може да предизвика меурчиња.

Чекор 8: Користете ја вашата нова хартиена шапка DIY

Сега само отворете ја основата на вашата шапка од весник и ставете ја.

Совети за капа од хартија:

• За шапка Петар Пан или алпска шапка, носете ја така што триаголните делови ги покриваат вашите уши.

• Ако децата претпочитаат пиратски изглед, замолете ги да носат својкапи со триаголни делови кои ги покриваат нивните чела.

• Сакате да се погрижите хартиените шапки да не им паднат од главата на децата додека си играат? Само направете две дупчиња од двете страни на шапката, навлечете конец низ нив, врзете јазол околу хартијата и прилагодете ја.

Ви се допаѓаат овие совети? Погледнете сега како да направите забавен пингвин за децата!

Дали веќе ги знаевте овие совети?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.