Направете сам тропање на врата: Научете како да правите старо чукање на врата во 21 чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Тропачот на вратата е забавен начин да го персонализирате вашиот влез. Покрај тоа што е еден вид старо и античко тропање на вратата, чукачот е многу пошармантен и повинтиџ од обичното ѕвонче.

Но, за разлика од она што го мислите таму, тропањето на вратата не треба да се купи во продавница за подобрување на домот.

Ако сакате да правите занаети дома и сте вешти за сам да си направите, можете да изградите своја сопствена тропалка за да ја закачите на вашата влезна врата.

Старото тропање на вратата може да се создаде дури и со помош на материјали што веројатно веќе ги имате дома.

Во минатото, чукачот на вратата беше вообичаен предмет на влезните врати и присутен во повеќето домови; но поради порастот на електричните ѕвончиња, чукачите на вратите паднаа во неупотреба.

И покрај ова, старата чукање на вратата сè уште е типичен елемент во многу стари домови или нови домови кои сакаат да дадат винтиџ шмек на резиденцијата влез. Меѓутоа, овие денови тропањето на вратата служи за друга цел, повеќе е украсно отколку функционално. Секој влез може да се истакне со додавање на прекрасно тропање на вратата.

Затоа, ако вашата влезна врата изгледа малку бледо, додајте тропалка за уникатно, винтиџ чувство. Постојат неколку видови на тропалки: леано железо, нерѓосувачки челик, месинг и,се разбира, најдоброто од сè: видот „направи сам“.

Со правење сам тропалка на вратата, можете да изберете форма, бои, големина и материјал за совршено да одговараат на вашиот декор.

Тропачи на вратата најчесто се гледаат во различни форми и големини. Најчести се главите на слонови, ангели, птици, скорпии, жаби и џуџиња, на пример. Најубавиот дел во изградбата на сопствено тропање на вратата е тоа што единствената граница е вашата имагинација.

Како да направите сам тропалка за врата

Како што беше претходно наведено, белегот на DIY е способност да се изгради било што во кој било стил. Затоа избрав да направам тропалка на врата во форма на клукајдрвец. Чекорите се следни:

Чекор 1: Ова е она што сакам да го креирам

Еве цртеж од тропкачот на вратата DIY што ќе го креирам. Прво направив скица на лист хартија за да добијам појасен приказ на она што следува.

Чекор 2: Нацртајте на дрвената табла

Сега внимателно нацртајте на таблата дрвено. Овој пат, дизајнот треба да биде совршен.

Чекор 3: Исечете го дрвото

Време е да го исечете дрвото. Нацртајте го дизајнот на дрвото и исечете го со помош на сложувалка.

Исто така види: Како да направите канделабри за маса

Чекор 4: Еве го моето исечено дрво

Вака изгледаше мојата исечена дрвена плоча.

Чекор 5: Избрусете го дрвото

Користете шкурка за да го направите дрвотомазни и добро завршени.

Чекор 6: Еве ги другите парчиња

На фотографијата можете да ги видите другите две парчиња кои ќе одат на страната на птицата за да ги држите тоа на место.

Чекор 7: Основата за птицата

Ова ќе биде основата на која ќе седи птицата.

Чекор 8: Преглед на тропањето на вратата

Еве преглед на тоа како тропањето на вратата ќе изгледа склопено.

Дали сакате да вежбате обработка на дрво? Обучете ги своите вештини правејќи ја оваа птица скулптура, во само 14 чекори!

Чекор 9: Ставете ги двата дела на страните на птицата

Сега, поставете ги двата дела на страните на птицата .

Чекор 10: Обележете ги местата за вежбање

Со молив или пенкало, внимателно означете ги местата за вежбање.

Означувањето е за да не го пропуштите местото за дупчење при прицврстување на сите парчиња.

Чекор 11: Дупчете според ознаката

Сега пробијте . Задолжително дупчете на означените точки.

Чекор 12: Прикачете ги страничните парчиња

Време е да ги закачите страничните делови. Обезбедете каде се точките избушени во чекор 11.

Исто така види: Како да одгледувате грозје дома

Чекор 13: Ставете ја птицата

Сега, поставете ја птицата помеѓу двете фиксирани странични делови.

Исто така погледнете како да направите ѕиден часовник користејќи палети во само 24 чекори!

Чекор 14: Дупчете ја птицата на страничните парчиња

Дупчете ја птицата соодветно со страничните парчиња. дупката ќе бидесе користи во следните чекори за прицврстување на птицата на парчињата.

Чекор 15: Прикачете го ѕвоното на другиот крај

Прикачете го ѕвончето на другиот крај на основата за тропање на вратата .

Чекор 16: Инсталирајте според клунот

Поставете го ѕвончето на местото каде што стигнува клунот на птицата.

Чекор 17: Поставување на вратата чукач

Ова е конфигурација на чукачот на вратата, со птицата и ѕвоното.

Чекор 18: Време е да се инсталира низата

Низата ќе да се инсталира за да се повлече и придвижи птицата.

Чекор 19: Овде гледате како треба да изгледа конецот

Како што можете да видите, низата е закачена за птицата и потоа за да основата , остатокот виси.

Чекор 20: Прикачете го затворачот на вратата

Сега прикачете го затворачот на вратата на вратата. Направете го тоа со помош на клинци или завртки.

Чекор 21: Готово

Откако ќе се прицврсти целото тропање, повлечете ја врвката и тропнете на вратата. Ако сте ги следеле чекорите соодветно, ќе видите дека функционира совршено.

Knock knock knock

Можете да чукате онолку пати колку што сакате.

0>Вака ми изгледа тропачот на вратата DIY

Вака испадна мојот DIY тропалката на вратата. Ако сакате, можете да го насликате тропачот на вратата.

Дали повеќе би сакале да имате ѕвонче или чукање на вратата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.