Проверете ги најдобрите трикови за отворање шишиња без отворач

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Понекогаш нашиот шраф за шишиња едноставно не е на дофат, но тоа не значи дека нашите пијалоци нема да се отворат. Постојат неколку други хакери за отворање шишиња за кои не е потребна употреба на отворач за шишиња. Најважно треба да биде колку брзо некој може да најде решенија за проблемите кои изгледаат тешко да се решат. Постојат различни предмети за домаќинството кои можат да се користат за отворање шише без шраф или употреба на отворач за шишиња. Покрај предметите за домаќинството, можно е да научите како правилно и внимателно да користите други предмети за да најдете други начини за отворање шише. Не е неопходно да се чека проблемот да излезе од контрола, бидејќи секогаш постојат други начини и алтернативи за решавање на овој проблем.

Проверете ги и другите DIY проекти за домашна употреба кои можат да ви го олеснат животот. Дали сте пробале како побрзо да пеглате или упатство како да ги отстраните дамките од подлогата од облеката?

Исто така види: 8 лесни чекори за промена на штекер

Како да отворите шише за вино

Отворањето шише вино е едноставен сам проект кој не бара посебни вештини. Само треба да знаете како да користите отворач за шишиња или шраф. Ако не сте сигурни како да користите отворач за шишиња или шраф за да отворите шише со вино, проверете го овој водич „Направете сами“.

•Вметнете нож под работ на шишето и завртете го за да ја отстраните фолијата.

• Вметнете го шрафот во центарот на плута и свртете го во насока на стрелките на часовникот.

• Нанесете го првиот чекор до устата на шишето.

• Подигнете ја рачката додека плута не излезе на половина пат.

• Користете го вториот чекор на шрафот за да ја извлечете плута додека не биде речиси целосно надвор.

• Со рака извлечете ја тапата до крај.

Како да отворите шише вино без шраф

Постојат неколку алтернативи за користење на шраф и трикови за отворање шише вино. Колку и да звучи чудно, можете да го отворите вашето шише вино со некои домашни производи на располагање. Целта е да имате широк спектар на опции. Предмети како чевли, запалка, пешкир, закачалка, остар предмет и слично може да се користат за отворање шише вино.

Како да отворите шише со вино со помош на закачалка

Ова е домашно алишта за перење што може да се користи за да се отвори вашето шише со вино. Овој метод е релативно едноставен, но бара од вас да се збогувате со една од вашите жичени закачалки, кои повеќе нема да ги користите за закачување облека. Прво, свиткајте го крајот на закачалката назад околу 30 степени; ако се направи правилно, ќе изгледа како кука. Потоа вметнете го конецот до плута во затвореното шише со вино. Завртете го предивото за 90 степени така што куката е под плута.Само повлечете ја конецот нагоре и плута треба да излезе. Ако ви се чини дека закачалката е заглавена, користете клешти или други алатки за домаќинство за да ја олабавите. Само не заборавајте да се заштитите со ракавици.

Други трикови за отворање шишиња без отворач за шишиња вклучуваат:

Користење шрафцигер

Вметнете го шрафцигерот во празнината помеѓу стаклото и капакот. Додека ги држите шишето и капачето на спротивната страна, турнете го капачето нагоре.

Користење вилушка, нож или лажица

Користете ја задната страна на која било од овие три на ист начин како што користевте шрафцигер.

Употреба на запалка

Запалката е вообичаен кујнски предмет што може да се користи и за отворање на шише вино во отсуство на отворач за шишиња или шраф. Запалка може да се користи за да се отвори шише вино на два начина. Првиот начин да се отвори шише вино со запалка е да го ставите дното на запалката помеѓу капачето и чашата. Цврсто фатете ја запалката со палецот и прстите насочени и притиснете го капачето нагоре.

Вториот метод е да го следите овој едноставен водич чекор-по-чекор:

• За да ја видите плута на стеблото на шишето, прво мора да го отстраните капачето.

• Потоа со запалката ставете го пламенот во шишето, околу врвот на плута.

• Вашата плута ќе почне да се движи додека конечно не се олабави.

Исто така види: Како да се исчисти изгорената тава

Забелешка: Мора да бидете внимателни кога користите запалка за да не изгорите од пламенот.

Користење клуч

Вметнете клуч помеѓу шишето и капачето. Држете го цврсто со едната рака додека со другата ја држите вијалата. Турнете го капакот нагоре со притискање на прекинувачот надолу.

Користење прстен

Вметнете го рамниот дел од прстенот помеѓу капачето и шишето и притиснете надолу за да го подигнете капачето.

Користење бројач за маса

Ставете го шишето со аголот на капачето на работ на шанкот. Со едната рака држејќи го шишето, допрете го капачето со другата. Овој потег ќе го отвори шишето, но имајте предвид дека исто така ќе направи мала штета на шанкот.

Како да отворите шише вино користејќи крпа

Во отсуство на отворач за шишиња, ова е уште еден метод што можете да го пробате. За разлика од некои други методи за отворање шише вино без отворач за шишиња, овој е малку ризичен и треба да се прави со претпазливост. Завиткајте го дното на шишето со вино во густа крпа и постојано тапкајте го до ѕидот. Нема да ја извадите плута од шишето првиот пат кога ќе удрите во ѕидот, затоа немојте да ја користите целата своја сила. Наместо тоа, нежно допрете го шишето на ѕидот неколку пати, полека отстранувајќи ја плута.

Забелешка: Ако го направите ова, шишето може да се скрши, затоа сметајте го ова како последно средство.

Како да користите чевел за да отворите шише вино

За да отворите шише вино со чевел, прво завиткајте го дното на шишето во крпа, но наместо да го удирате во ѕид, едноставно ставете го наопаку меѓу нозете додека седите и плеснете го со чевелот. Важно е да се напомене дека ова може да потрае некое време.

Дали знаете друг трик за отворање шишиња? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.