Како да се грижите за Dracaena Marginata во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали барате идеална комбинација на убавина и робусност во вашето домашно растение? Тогаш најдобрата опција за вас е растението dracaena marginata, познато и како мадагаскар драцена.

Видови dracaena marginata

По потекло од Мадагаскар, растението dracaena marginata може да достигне висина до 6 метри кога се одгледува на отворено, но ќе остане под 2 метри во затворен простор растение, особено ако се обврзувате на повремено кастрење на дракаена. И дали спомнавме како растението дракаена исто така беше избрано од НАСА за едно од најдобрите затворени растенија на сите времиња поради неговата единствена способност да го отстранува формалдехидот од воздухот во затворените простории?

Со сите овие придобивки, зошто не би сакале да ги научите соодветните тактики како да се грижите за dracaena marginata?

Ако сакате да ја направите вашата градина попроцветна и поубава, можете да погледнете и други проекти за градинарство сами. Како да засадите далија или да научите повеќе за тоа како да се грижите за ipê-rosa?

Чекор 1. Што да знаете за Dracaena marginata

Бидејќи е позната како украсно растение, Dracaena marginata е многу популарен избор за градини. Но, иако тоа е одлично растение за почетници кои бараат изјава за да додадат некои детали и боја во нивниот простор, имајте на ум дека растението дракаена е многу токсично за домашните миленици.домашни миленици, како што се кучињата и мачките (иако е безопасен кога се проголтани од луѓе). Затоа погрижете се да го поставите/одгледате вашето растение дракаена таму каде што вашите љубопитни четириножни пријатели не можат да дојдат до неа!

Чекор 2. Листовите на dracaena de madagascar

Во споредба со другите видови од семејството Dracaena растенијата, листовите на dracaena marginata се прилично тенки и може да се поделат во три главни категории :

• Лисја со темно црвен надворешен раб со зелен центар

• Зелен центар со црвени и жолти ленти

• Дебели црвени рабови (Колорама).

Dracaena marginata ги расте лисјата кога стеблото расте настрана со сивокафена кора. А бидејќи може да се произведуваат и помали стебла, од витално значење е растението дракаена да се исече за да се спречи нејзиното растење во сите правци.

Исто така види: Уметност со школки и Бузиос

Dracaena Dry Tips - Совет за температура и влажност:

Правилната нега на Dracaena marginata бара да се одгледува на потопли температури помеѓу 21 и 27°C. Ако воздухот во вашиот дом е исклучително сув, размислете да го прскате растението со шише со распрскувач секој втор ден.

Чекор 3. Како да се засади dracaena marginata: вистинската почва

За да ја одгледувате вашата dracaena marginata во контејнер, одлучете се за лабава, добро исцедена мешавина за саксии богата со органска материја (како што е изменетосо тресет мов). И не заборавајте да изберете саксија со доволно простор за нозете за широкиот корен систем на растението.

Во однос на pH вредноста на почвата, отчитувањето помеѓу 6 и 7 е совршено за одгледување на Dracaena marginata.

Имајте на ум дека ова растение е многу бавно расте, што значи дека ќе треба да го пресадувате само на неколку години. Но, бидете внимателни со почвата: ако таа се збие (зацврсти и почне да се откачува од работ на садот), заменете ја со свежа земја.

Исто така види: Како да направите фидер за мачки

Чекор 4. Дајте му ја вистинската светлина

Она што го прави дрвото дракаена на Мадагаскар совршено домашно растение е тоа што ќе преживее и при силна и темна светлина, делумна сенка. Само запомнете дека вашата Dracaena marginata ќе расте многу побавно во ситуации со слаба осветленост, а исто така ќе произведува помали листови кои не се толку светло обоени. Внимавајте да не го наводнувате растението прекумерно, ако воопшто не е.

Сепак, важно предупредување: чувајте го растението подалеку од директна сончева светлина бидејќи неговото зеленило лесно може да се изгори и оштети.

Чекор 5. Внимателно наводнување

Dracaena marginata е совршено отпорно на суша растение кое нема да бара премногу вода. Всушност, треба да наводнувате само кога горната половина од почвата е целосно сува. Кога се сомневате, залепете ги показалецот и средните прсти во почвата до прстите - ако е почватасè уште е влажна, можете да го прескокнете наводнувањето уште еден ден.

Кога наводнувате, користете дестилирана вода додека не почне да истекува од дренажните дупки на садот на дното. Причината поради која користиме дестилирана или нефлуорирана вода е затоа што во спротивно вашето растение би можело да доживее промена на бојата (како на пример листовите да станат кафеави и крцкави, што ќе се случи со сите видови растенија дракаена).

Чекор 6. Нахранете го со ѓубриво

Ѓубривото не е задолжителна компонента за да се одржи вашата Dracaena marginata напредна. Сепак, сигурно можете да ја почестите со некои во рана пролет за да го поттикнете нејзиниот раст и производство на шарени лисја.

Одлучете се за течно ѓубриво со контролирано ослободување (на секои 40 дена или така во текот на летните месеци) разредено со вода. Избегнувајте да го оплодувате вашето растение дракаена во зима.

Чекор 7. Како да го исечете вашето растение дракаена

Кога станува збор за кастрењето на дракаена, отсекувањето на растението е лесно: само соберете ги мртвите лисја и фрлете ги додека ги отстранувате кои изгледаат како да ќе паднат. Исто така, исечете го стеблото со остри, стерилни ножици за кастрење за да го одржите вашиот Dracaena marginata чист изглед.

Неопходно е прво да ги стерилизирате вашите ножици со чиста крпа натопена во алкохол или водород пероксид. Исплакнете ја алатката со свежа вода и исушете јапред да го исечете растението.

Совет: Како да се контролираат штетниците dracaena marginata

Иако Dracaena marginata е доста отпорна на растителни болести, постојат некои штетници (како што се млечните бубачки, мешунките, пајачните грини и тхиди ) кои повремено може да го мачат вашето растение. Тие имаат тенденција да се појавуваат кога температурата е прилично топла. Повремено проверувајте ги растенијата со прегледување на листовите (вклучувајќи ги и долните страни), што треба да биде дел од вашата рутина за нега на Dracaena marginata. Ако забележите какви било инсекти на или во близина на растението Dracaena marginata, едноставно отстранете ги така што ќе ги соберете со прстите или ќе ги прскате со градинарско црево или шише со распрскувач.

Дали знаете некои други совети за грижа за драцената на Мадагаскар? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.