Како да поставите нитни во лим со помош на заковка

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
чекор!

Како да го инсталирате капакот од тоалетот

Опис

Секако дека веќе сте го виделе ова метално парче нанесувано на разни предмети во текот на вашиот живот - алуминиумската (или друга метална) занитвам. Постојат некои видови навртки, и сите се користат за спојување на делови како што се листови, профили и шипки. Во основа, сите конструкции од областа на индустриското прицврстување бараат спојување на деловите и, според тоа, употреба на нитни.

Потребата од користење на нитни е многу стара, бидејќи создавањето на овој дел се случи во Германија, уште во 1270 година, повеќе или помалку, за прицврстување на првиот пар наочари со леќи за рецепт. Интересно, а? Но, да дојдеме до поентата, а тоа е учење како да се постават нитни во метален лим за комерцијална фасада.

Она што ќе го користиме овде во овој проект е структурната занитва, дизајнирана со двојно заклучување механизам, односно кога ќе се притисне тој се затвора и не го испушта она што го зграпчува. Многу е цврсто!

Нитните се во облик на шајка и се состојат од два дела: капа (делот што се деформира и останува во инсталацијата) и мандрела (делот од нитницата што се влече во занитвам и е речиси целосно отстранет).

Работата пред мене денес беше едноставно да прикријат стар знак. За ова, решението што го сметав за најлесно и најекономично беше да го покриете несаканиот знак со метален чаршав во истиот тон. Дојдете и разберете како чекор допробиваат. Дупчете ги сите ознаки со истиот шрафцигер што го избуши ѕидот (дијаметарот на дупката мора да биде ист).

Чекор 4: Однесете ја таблата до просторот и занитувајте ја

Сега , врати се по скалата. Поставете го листот на вистинското место и нанесете ја првата нитна горе и централно, така што листот е безбедно прицврстен. Вметнете ја занитвата во дупката и нанесете притисок.

Чекор 5: Нанесете притисок

Во овој чекор, мора да се изврши притисок така што занитницата да се проектира на лимот. Повторете го овој процес во сите дупки и уверете се дека сите се добро фиксирани и без опасност од паѓање.

Чекор 6: Тоа е тоа, веќе знаете како да ставите нитни

Тоа е сè Ова е изгледот што ќе го има вашиот лим откако ќе ја нанесете алуминиумската нитна со рачен заковач. Како и со другите проекти кои изгледаат сложени, сега можеме да видиме дека најкомплицираниот дел е всушност поседувањето на сите потребни материјали, освен тоа, не ви треба ни квалификуван професионалец.

Исто така види: Како да направите гардероба со тркала

Како да направите дрво Држач за пијалоци во 21 чекор

Исто така види: Направете сами Како да направите суспендирани подлоги за чаши за вино во 10 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.