Како да се водоотпорно дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Поради својата природна убавина, дрвото е меѓу најпосакуваните материјали што треба да ги имате дома, без разлика дали се работи за мебел, подови, тавани или греди. Но, освен ако не е заштитено и лакирано, дрвото има тенденција да ја апсорбира влагата, поради што неговата природна завршница бледнее и станува непривлечна. Во најлош случај, може да отече, да се искриви, па дури и да изгние. Затоа, секогаш е важно да се нанесува хидроизолационен производ за дрво за да се обезбеди убавината на материјалот подолго време.

Хидроизолационото дрво не е комплицирано. За да го направите правилно, најважно е да знаете точно како да го направите сето тоа и да го направите вистинскиот избор на процес и материјали.

Трите стандардни методи за водоотпорност на дрвото против вода вклучуваат:

• Хидроизолација на дрво со масло;

• Хидроизолација со употреба на заптивки како полиуретан (PU заптивач), лак или лак;

• Хидроизолација со користење на комбинација на боја и заптивната смеса.

Исто така, можно е да се создаде домашно средство за хидроизолација со употреба на алкохол и PVA лепак. Но, овој тип на хидроизолација работи повеќе како заптивната смеса и ќе ви треба дополнителен слој лак одозгора за добро да го заштити дрвото.

За да го изберете најдобриот метод, треба да размислите каква локација е дрвото во него ќе биде, на крајот на краиштата, некои производи се посоодветни за внатрешни средини, а други занадворешен. Исто така, некои производи најдобро функционираат за светло обоено дрво, додека други се посоодветни за темно дрво.

Овој туторијал за хидроизолација на дрво ќе ве научи чекор-по-чекор како да го заштитите дрвото со заптивната смеса и потоа лакирајте го за да добиете долготрајна водоотпорна завршница.

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

За водоотпорност на дрвото ќе ви требаат само три материјали: заптивната смеса, лак и шкурка.

Чекор 2: Исчистете го и избрусете го дрвото

Започнете со чистење на дрвото со мека, влажна крпа. Потоа, избрусете го дрвото за да го отстраните стариот лак или облога и да ги отстраните сите наталожени нечистотии или прашина на површината. Покрај тоа, брусењето осигурува дека површината е груба, што ќе направи подобро да се врзат заптивната смеса и лакот.

Исто така види: Како да направите лесен кожен држач за закачување на растенија

Чекор 3: Нанесете ја заптивната смеса на водоотпорно дрво

Нанесете ја заптивната смеса насекаде дрвото и оставете да се исуши.

Чекор 4: Повторно избрусете го дрвото

Откако ќе се исуши заптивната смеса, повторно избрусете го дрвото за лакот да продре подобро при нанесување.

Чекор 5: Нанесете го првиот слој лак

За почеток, нанесете тенок слој лак. Користете редовни, континуирани потези кога го прскате лакот за да обезбедите мазен слој. Избегнувајте прскање повеќе од еднаш на истото место бидејќи тоа ќе предизвика нерамна завршница. Другосоветот е прво да се испрска од подалеку.

Чекор 6: Оставете го да се исуши

Почекајте лакот целосно да се исуши пред да нанесете друг слој.

Чекор 7: Нанесете ги следните слоеви

Идеално е да нанесете најмалку три слоја лак за водоотпорност на дрвото и да се осигурате дека ќе трае долго време. Почекајте лакот целосно да се исуши помеѓу секој слој.

Неколку ЧПП за хидроизолационото дрво:

Која е разликата помеѓу водоотпорните и водоотпорните дрва?

Главната разлика помеѓу водоотпорно и водоотпорно дрво е количината на изложеност на вода што може да ја издржи. Отпорот на вода нуди ограничена заштита, што значи дека ќе ги заштити дрвените површини од мали излевања ако веднаш се избришат. Меѓутоа, ако водата остане предолго на водоотпорна површина, таа ќе навлезе во дрвото и ќе го оштети. За споредба, хидроизолацијата создава површина што спречува водата да навлезе во дрвото. Затоа, хидроизолацијата е идеална за надворешни тремови или палуби кои имаат продолжен контакт со вода. Водоотпорни завршетоци се доволни за области со ограничена изложеност на вода, како што се кабинети за бањи, кујнски шалтери и мебел што се користи во дневната или трпезаријата.

Завршувањето со масло е доволна за водоотпорност на површината.дрво?

Иако користењето масла како ленено семе или тунг ќе им даде на дрвените површини природна завршница и ќе ги заштити од апсорпција на вода, тие не се толку ефикасни како употребата на заптивната смеса и лак. Маслата не траат долго и треба повторно да се нанесуваат на секои два месеци.

Каква е постапката на хидроизолација на дрвото со боја? Која е разликата помеѓу употребата на заптивната смеса и лак?

Третирањето на дрвото со дамка ја менува неговата боја како што дамката продира во материјалот. Сепак, бојата не нуди водоотпорни својства. Затоа, мора да се комбинира со заптивната смеса или лак за да се заштити дрвото од вода. Достапни се различни производи за дамки и лакови кои и го бојат и го штитат дрвото кога се нанесуваат. Главната разлика помеѓу употребата на боја и лак/заптивка е тоа што бојата продира во дрвото и ја менува нејзината боја. Спротивно на тоа, заптивната смеса го премачкува дрвото и ја отфрла влагата. Боите не се лесни за нанесување и бараат стручност од професионалци. Затоа, ако сакате економично решение за хидроизолација на дрво, најдобро е да користите заптивната смеса и лак како што е опишано во ова упатство.

Како функционира хидроизолацијата со смола и ацетон?

Употребен е уште еден трик да се создаде Домашна хидроизолација од дрво е комбинација од полиуретанска смола и ацетон заедно со катализатор. Смолата има облогакако восок кога се нанесува. Разредувањето на смолата со ацетон овозможува смолата да навлезе во дрвото, обезбедувајќи заштитен слој за материјалот. Методот може да се користи за надворешни површини како палуби, балкони или дури и мебел на кој му е потребна хидроизолација. Но, нема да работи ако сакате да го обоите дрвото, бидејќи ќе ви треба боја за да го направите тоа.

Сега кога научивте како да го водоотпорите дрвото, можете да го искористите стекнатото знаење за заштитете ги вашите следни DIY проекти користејќи дрво. Две прекрасни идеи кои можат да ве инспирираат се оваа држач за чевли во ходникот и оваа дрвена гардероба. Може да проверите и други совети за одржување и поправка на домот за вашиот дом секогаш да биде совршен.

Исто така види: Како да се засади и да се грижи за кумкват на дрвото КсинксимДали има дрво во вашата куќа на кое му треба ова упатство?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.