Како да ги приклучите дупките во ѕидот со кит за шилести

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сакате да му дадете голема промена на домот, еден од првите чекори е да го поправите она што е скршено. И за да започнете со бојадисување на ѕидовите, прво ќе треба да научите како да ги затворате дупките во ѕидот. Има многу причини зошто можеби ќе треба да прикриете дупка во ѕидот, на пример, ако сте имале завртка за да држите нешто и не го сакате повеќе таму, ако користевте двострана лента за да закачите слика или ако некое парче мебел налетало во агол при нивното движење. Ако ги направите овие поправки пред бојадисувањето, ќе се осигурате дека бојата ќе трае подолго и ќе ѝ даде на вашата соба позавршен изглед. Многу е лесно да се поправи дупка во ѕидот и, ако живеете во стан под кирија, исто така гарантира дека ќе го добиете вашиот депозит кога ќе го вратите станот.

Чекор 1: Подгответе кит за покривање на дупката во ѕидот

Можете да купите шипки или малтер за покривање мали дупки. Гипсот е полесен за употреба и совршен за мали поправки бидејќи брзо се суши и е поевтин. Меѓутоа, ако треба да покриете поголема површина, ќе мора да користите шпакле. Бидејќи имав остаток во прав, го користев за покривање на дупките на ѕидот. Така, морав да го измешам прашокот со вода додека не добие тестена конзистентност.

Чекор 2: Како да ги пополните дупките во ѕидот

Ставете малку кит на ножот за кит и повлечете го преку дупката држејќи го под агол од 45 степенистепени. Додека ја влечете мистрија, таа треба да го одложи китот преку дупката, покривајќи ја и оставајќи рамна површина.

Исто така види: Како да се засади нане дома: чекор по чекор непогрешлив за да се одгледува нане

Чекор 3: Како да го поправите аголот на ѕидот

На едната страна од аголот, ставете лента за маскирање по должината на работ на ѕидот. Потоа, од другата страна, нанесете го шпаклото следејќи ги истите упатства како во претходниот чекор.

Чекор 4: Исчистете го ѕидот

Проверете ги упатствата на пакувањето колку долго треба да чекате да се исуши пред да го чистите. По сушењето, користете сунѓер натопен со вода за чистење на ѕидот. Треба само да го отстраните вишокот околу дупката. Ако го извадите кит од внатрешноста на дупката за време на чистењето, веројатно не бил доволно сув и ќе треба да го повторите процесот.

Исто така види: 25 најдобри совети за елиминирање на лошиот мирис во бањата

Чекор 5: Отвор во ѕидниот агол

По сушењето и чистењето на областа околу дупката, отстранете ја лентата за маскирање и нанесете кит на преостанатата страна. Почекајте да се исуши и исчисти.

Чекор 6: Избрусете го ѕидот

Почекајте уште малку, според упатствата, а потоа избрусете го ѕидот за да му дадете мазна завршница и да ги отстраните сите неправилности. Потоа исчистете го ѕидот и отстранете ја целата прашина пред да сликате.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.