Занаети со стапчиња од светкавици

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

• Ако изберете да го користите аранжманот на саќе како јас, друга идеја е да ја обоите секоја полица во различна боја и да ги распоредите за да направите апстрактна ѕидна уметност;

• Мали додатоци или минијатурни орнаменти, како што се оние што се користат во бајковите градини или терариуми, исто така ќе направат одлични додатоци на полиците за стапчиња за лепак за сам сам;

• Нишата може да послужи и како атрактивна рамка за фотографии или сувенири. Можете да исечете слики или фотографии за да се вклопат во нишата, користејќи го шаблонот што сте го создале на хартија. Откако ќе ги исечете, ставете ги внатре во полицата и употребете двострана лента за да ги прицврстите на ѕидот.

Прочитајте и други проекти за украсување сами: Претворете ја старата кошула во покривка за перница за 1 час! и сам бетонски часовник

Опис

За почетници во занаетчиски проекти сам, декорацијата на стапчиња за сладолед е една од најлесните работи што треба да ги пробате. Сè што ви треба се неколку стапчиња од лепчиња, кои може да се зачуваат од јадените или купени во продавница. Ќе најдете стотици проекти со идеи за стапчиња за светкавици на Pinterest и на други платформи за социјални медиуми, вклучително и занаети со стапчиња за лепчиња и пом-пом или мониста. Некои од нив се покомплицирани од другите, но не дозволувајте тоа да ве оддалечи. Изборот на едноставен проект од прв пат ќе ве запознае со што треба и што не треба, а со тоа ќе ви даде самодоверба да продолжите кон попредизвикувачки проекти за украсување стапчиња со стапчиња. Проектот овде е едноставен и идеален за почетници. Затоа, повелете!

Забелешка: Ако барате лесни проекти за деца, ви препорачувам да започнете со некои забавни занаети со стапчиња со лепчиња и картони за кои не е потребен топол лепак.

Исто така види: Направете сами Како да направите суспендирани подлоги за чаши за вино во 10 чекори

Чекор 1. Соберете материјали за да направите хексагонална ниша на стапче за светкавици

Покрај стапчињата за светкавици, ќе ви треба пластичен линијар, молив и хартија за да го измерите и нацртате шаблонот . Исто така, ќе ви треба топол лепак за да ги залепите стапчињата од пупки и лак за да и дадете поубав финиш на полицата.

Исто така види: Како да го промените цревото за гас чекор по чекор

Чекор 2. Измерете ги чепкалките

Користете го стапчето за мерењепластика за мерење на стапчиња од лепчиња. За овој проект користев чепкалки од 12 см.

Чекор 3. Нацртајте го шаблонот

Откако ќе ја дознаете должината на стапчињата за пупки, треба да креирате шаблон за нишата со цртање шестоаголник на хартија А3. Страните на шестоаголникот треба да бидат со иста големина како и стапчињата за пупки (јас користев 12 см).

Чекор 4. Започнете да ги редите стапчињата за лепчиња

Изберете три стапчиња за лепчиња и ставете ги на хартија користејќи го цртежот како шаблон (видете ја сликата).

Чекор 5. Започнете со лепење на чепкалките

Земете уште три чепкалки и ставете ги врз оние што ги наредивте во претходниот чекор. Краевите на чепкалките треба да се спојат. Нанесете лепак на двете стапчиња каде што се споени и залепете ги за да го комплетирате шестоаголникот.

Чекор 6. Завршете го првиот слој од шестоаголникот

Првиот слој од шестоаголникот со стапче би требало да изгледа вака.

Чекор 7. Додадете повеќе слоеви

Продолжете да лепите повеќе стапчиња од лепчиња врз претходните. Погрижете се да ги залепите само краевите.

Чекор 8. Завршете ги слоевите

Продолжете со додавање и лепење на стапчиња од путер додека не добиете 9 слоеви. Погледнете ја сликата погоре за да добиете идеја како ќе изгледа кога ќе додадете 9 слоеви.

Чекор 9. Украсување на хексагоналната ниша за стапче за лепак

Можете да користите боја или лак за прскање за да ја насликате нишата за стапчиња за лепчиња. Јас користев лакзатоа што сакав да го задржам природниот изглед на дрвото. Доколку сакате да го обоите, одберете боја со спреј во боја по ваш избор и обојте ја полицата. Не заборавајте да го оставите да отстои некое време за да се исуши пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 10. Како да ја закачите нишата за стапчиња за лепчиња

Нишата ќе биде лесна бидејќи има само стапчиња за стапчиња. Така, можете да користите двострана лента за да ја прицврстите на ѕидот. Бидете сигурни да користите силна лента. Во овој случај користев двострана лента од 3M VHB која беше најсилната што можев да ја најдам.

Чекор 11. Закачете ја нишата

Притиснете ја шестоаголната ниша на ѕидот така што двостраниот лепак за лента ќе ја држи на место.

Чекор 12. Ставете ги додатоците во нишата за стапчиња за лепчиња

Можете да направите повеќе од една шестоаголна ниша и да ги закачите заедно, формирајќи декорација од саќе, како што гледате овде. Набавете неколку зелени вештачки растенија кои изгледаат убаво и одговараат на бојата на стапчињата од пупки.

Забелешка: Кога избирате ставки за ставање во нишите за стапчиња за лепак за сам сам, погрижете се да не тежат премногу. Во спротивно, полицата ќе падне, бидејќи се држи само со двострана лента.

Некои идеи за украсување на полици со хексаголни пупки:

• Вештачките кактуси или сукуленти во лесни пластични саксии ќе изгледаат симпатично на полицата со стапчиња со пупки;

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.