Како да се засади Далија: 7 вредни совети за оние кои сакаат да се грижат за далиите

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Далиите имаат многу посебен начин да внесат свежина во секоја градина по сивите зимски денови. Оваа мексиканска убавица, која исто така расте во Гватемала, ја осветлува секоја соба или градина со своите шарени, светли ливчиња и долгите, високи стебла. Цветот на Далија е едно од најсилните цвеќиња и отпорен на различни временски услови како силен ветер, дожд, интензивно сонце и други природни елементи. Бидејќи е толку отпорна на овие сурови услови, далијата може да порасне и до 6 метри висока во вистинската средина.

Сега, ако ви падна на ум дека далија висока 6 метри може да биде прекрасна убавина во вашата дискретна домашна градина, не возбудувајте се премногу: џиновските далии се наоѓаат само во нивните природни живеалишта. Но, помалите цвеќиња може да се засадат во саксии или директно во вашата градина и се совршен избор за градинари кои сакаат да знаат како да се грижат за цвеќињата и кои сакаат растение кое не бара премногу внимание и грижа. Можете да ги засадите во саксии од прозорецот или во засенчени области во градината. Во потоплите сезони, далиите цветаат во пупки, што ги прави прекрасен додаток во градините на секој љубител на цвеќиња.

Постојат повеќе од 3.000 сорти на далии, природни и хибридни, така што има голем куп на опциибоја, големина и други карактеристики на овој цвет достапни за градинарот. Иако различните видови се разликуваат по големината, бојата и вештината што се бара при нивното садење и грижа, вистинскиот избор ќе резултира со изобилство на цвеќиња кои се како убави помпони.

Во овој напис „Направи сами“, ви презентираме 7 корисни и вредни совети за садење и одгледување далии, без разлика дали се во саксии или во големи, бујни градини.

1. Научете како да засадите далии

Далиите се толку разновидни што постојат два начина, кои се сметаат за главни, за да ги засадите:

Исто така види: Целосен водич: Како да направите лесен и модерен дрвен прстен за клучеви

Семе од Далија

Сијалиците од Далија

Садници од Далија

Во зависност од тоа како ќе изберете да засадите далии, на секој тип цвет може да му треба значително време за да даде резултати. Ако претпочитате да садите само светилки од далија, избегнувајте светилки што се збрчкани или изгледаат скапани. Сијалиците од Далија се создаваат од клубени, а за да може секоја клубена да расте и да никне правилно следната сезона, мора да се погрижите да има „око“. Цветот на далија може да биде различен по големина, а ако сакате да добиете цвеќиња со поголеми димензии, продолжете со читање на овој напис.

Обично, градинарите почетници сакаат да знаат како да прават садници од далија. Но, мислиме дека најдобриот начин за одгледување далии е од цветните светилки. Во доцна есен, исечете гогрмушки од далии на височина од не повеќе од 10 см над земјата. Ископајте го местото за она што остана од сијалицата и оставете да се исуши. Откако ќе се исушат, можете да ги чувате светилките на ладно и темно место една до друга до следната пролет. Во текот на оваа сезона можете повторно да ги засадите светилките од далија во вашата градина или во саксии, внимавајќи да добиваат доволно вода, но да не се влажни.

2. Кога цветаат далиите?

Цветовите на далиите се робусни и отпорни, па затоа цветањето обично се случува во текот на целата година, под услов да се правилно негувани и хранети. Општо земено, далијата цвета од лето до есен. Меѓутоа, за време на постудените месеци, цвеќињата на Далија треба да се заштитат не само за да останат здрави, туку и за постојано да цветаат.

Ако сте заинтересирани да имате далии кои цветаат во текот на целата година, треба да бидете сигурни дека тие се соодветно заштитени, особено од ветер и студ. Затоа е толку важно да се најде совршено место за нивно одгледување во рана пролет.

Друга работа што веројатно ќе сакате да ја знаете е дека големината на цвеќето на Далија може да се следи. Ако сакате да имате поголеми цветови, советот е да ги отстраните сите странични пупки во периодот на цветање. Исто така е важно да се отстрани од грмушкатазбрчкани или мртви цветови и пупки, бидејќи на овој начин можете да промовирате здраво и континуирано цветање.

3. Кое е идеалното време за засадување далии

Идеално време за засадување далии е раната есен, иако во Бразил може да се одгледува во секое време од годината. Ви препорачуваме во оваа сезона да садите семе од далија во мали вазни и подоцна, кога температурите ќе бидат попријатни, повторно да се засадат во вашата градина. Садници од Далија може да се засадат во средината на пролетта, но мора да им се даде соодветна количина на вода. Добар совет е дека, во суштина, далиите најдобро растат во неутрална клима, како на пример помеѓу доцна есен и доцна пролет.

4. Користете повеќе почва со органска материја

За далијата да се развие добро, без разлика дали е во саксии или во вашата градина, неопходно е да имате почва богата со минерали. За лесно да ја постигнете оваа состојба, измешајте квалитетна земја со песок, бидејќи на овој начин гарантирате дека почвата е лесна и со соодветна дренажа.

Исто така види: Како да се засади еукалиптус насекаде

Кога се одгледува во саксии, цветот на Далија треба да има почва богата со pH измешана на балансиран начин со многу органски материи. Дополнително, се препорачува да обезбедите дополнителна дренажа на дното на садот.

Ако вашата градинарска почва е повеќе глинеста, можеби ќе сакате да додадете повеќе песок илимешавина за тенџере. Имајте на ум дека грижата за далиите треба да биде постојана, бидејќи на повеќето дахии им треба многу исхрана за време на фазата на пупки и цветни.

5. Користете соодветно ѓубриво за дахиите

Пред да ги засадите вашите дахии, потребно е правилно да ја ѓубрите почвата со ѓубриво со малку азот. Откако ќе ги засадите вашите далии, без разлика кој метод го користите, ќе сакате внимателно да го следите растот. Откако растението ќе се воспостави и ќе се појави соодветен корен систем, можете да почнете да го ѓубрете еднаш месечно, додека сè уште не цвета. Бидејќи далијата е растение кое не се одржува, можете да престанете да ѓубрете кога цветовите ќе почнат да се појавуваат и да продолжите до крајот на сезоната.

6. Кога и колку често да ги наводнувате далиите

Цветот на Далија: како да се грижите? Далиите може да се наводнуваат обилно, но ретко во текот на неколку дена. За среќа, овие растенија не бараат строг циклус на наводнување и може да се наводнуваат секогаш кога почвата е помалку влажна. Но, запомнете никогаш да не дозволите почвата целосно да се исуши, бидејќи на цвеќето на Далија секогаш им е потребна влажна почва - но не натопена, секогаш е добро да се нагласи.

Во случај на семиња и светилки од далија, неопходно е да се исцеди постоечката вода пред ново наводнување, со цел да се избегне вишок навода што може, на пример, да ги натопи семките.

7. Подобрување на осветлувањето и условите за растење

Кога ќе почнете да планирате да ги засадувате вашите дахии, изберете за нив добро осветлено и сончево место во вашата градина. Цветовите на Далија имаат потреба од 6 до 8 часа директна сончева светлина секој ден. Ако сакате да цветаат вашите далии, треба да барате област каде што тие можат да добијат изобилство утринска сончева светлина.

Во зависност од климата на одреден регион, далиите може да страдаат од прекумерна топлина. Во овој случај, изборот на засенчена површина ќе биде покорисен за растење на растенијата.

Ако сакате да одгледувате далии во саксии, внимавајте дека тие се лесни за нега во овој тип на контејнери исто толку други едногодишни. За грмушката далија да порасне подебела и со поголеми цветови, треба да ги извадите сите пупки што ќе ги најдете и кои почнуваат да растат. И ако целта е да се размножи растението, очекувајте да порасне најмалку 30 см.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.