Совети против штетници во растенијата

Albert Evans 27-09-2023
Albert Evans

Опис

Благословени се нашите домашни растенија, бидејќи благодарение на нив имаме алтернатива со ниско одржување на градинарството на отворено (на крајот на краиштата, не секој е доволно среќен да има голема надворешна градина бесплатно). Но, без разлика дали вашите растенија и цвеќиња се одгледуваат внатре или на отворено, едно нешто заедничко имаат и двете форми на одгледување: сепак може да се најдете во битка со растителни штетници, кои може да варираат од овошни мушички до грини!

Да знаете како да ги избегнете штетниците во градината и да ги одржувате здрави растенијата очигледно е од клучно значење. И за среќа, овде во оваа статија најдовме неколку совети против штетниците кај домашните растенија, како да се ослободите од овој проблем еднаш засекогаш.

Значи, имајќи ги на ум поздрави и поубави дворови (и растенија во саксии), ајде да видете како да ги избегнете штетниците во вашата градина.

Чекор 1: Редовно проверувајте ги растенијата

Првиот чекор за спречување на штетниците во вашата градина е едноставен: испитајте го развојот на вашите растенија. Посветете се редовно да ги проверувате вашите лисја и гранчиња, како и почвата на вашите растенија. Ова важи и за оние кои се одгледуваат во затворени простории и за оние што растат на отворено.

Исто така види: Направете го тоа сами: Снешко со шипки за облека

Ако е потребно, можете повторно да го засадите вашето мало растение следејќи го ова упатство кое ве учи чекор по чекор.

Чекор 2: Изолирајте ги заболените растенија

Ако наидете на штетник кој предизвикуваоштетување на едно од вашите растенија на отворено или затворено, бидете многу внимателни. Бидејќи не сакате овој штетник да се шири од растение до растение, најдобро е да ги отстраните и изолирате сите заболени растенија што е можно поскоро.

Чекор 3: Не заборавајте да оплодите

При изборот на минерални ѓубрива често ќе го видите терминот NPK. Тоа значи азот (потребен за раст на растенијата), фосфор (кој ги зајакнува корените на растенијата и обезбедува убави цветови, лисја и плодови) и калиум (кој му овозможува на растението да ја апсорбира водата на здрав начин).

Значи, бидете сигурно ќе се придржувате до распоредот за оплодување на вашите растенија, особено затоа што домашните штетници имаат тенденција да ги напаѓаат послабите растенија кои се со малку хранливи материи.

Чекор 4: Вода Адекватно

Покрај редовното наводнување во секое време од годината, исто така е важно добро да ги наводнувате растенијата во топла клима. Ова ја одржува почвата влажна во интензивно топли денови.

• Секогаш наводнувајте ги растенијата пред периоди на интензивна сончева светлина. Идеално е да се полева рано наутро или во самрак. Водата може да ги изгори листовите додека се загрева сончевата светлина.

• Внимавајте да не ги наводнувате премногу. Секогаш чувствувајте ја земјата со прстите пред наводнување. Ако почвата на растението е сè уште влажна, прескокнете го наводнувањето.

Чекор 5: Наводнете ја само почвата

Кој знаеше да знае како да ги спречи штетниците може да бидедиректно поврзано со наводнување на растенијата, а? Да, ако ги наводнувате листовите на растението и водата се собира во нив, тоа може да доведе до развој на габа.

Затоа, подобро насочете ја садот за наводнување кон земјата секогаш кога го наводнувате растението.

Чекор 6: Спасете ги корисните животни

Не сите инсекти или животни се лоши, знаете. Иако треба да знаете како да ги спречите градинарските штетници, важно е да знаете кои животни се добри за вашите растенија и почвата.

Некои од најпознатите суштества кои можат да помогнат да се подобри квалитетот на вашите растенија и почва вклучуваат бубамари, пајаци, богомолки, бубачки, дождовни црви и пчели. Затоа оставете ги овие животни сами кога и да ги видите во близина на вашите растенија.

Исто така види: Направете сами Како да наредите тапервер во кујната

Совет за справување со гасеници:

Кога станува збор за штетници од домашните растенија (внатре и надвор), гасениците од гасеници може да предизвикаат сериозна штета. За среќа, тие обично се лесно да се забележат, па ако видите некои во близина на вашите растенија, не заборавајте да ги преместите вашите растенија во нова област подалеку од гасениците. Сите други штетници на вашите растенија може едноставно да се испрскаат со свежа вода.

Чекор 7: Елиминирајте ги сите плевели

Како плевелот ги ослабува вашите растенија и може да привлече градинарски штетници, најдобро е секогаш исчистете го секој плевел што го гледате како расте помеѓу (или близу) вашиотрастенија.

Чекор 8: Одгледувајте ги растенијата во саксии

Со зеленилото во саксии, полесно е да внимавате на благосостојбата на вашите растенија. Ако видите какви било штетници, едноставно е да ги преместите вашите саксии на локација подалеку од другите. Но, имајте на ум дека растенијата во саксии бараат повеќе вода од оние засадени во земја.

Совет: Знајте кога да се откажете од растение заразено со штетници

Знаејќи како да одржувањето на растенијата здрави вклучува и знаење кога да се откажете од обидот да заштедите мало растение. На крајот на краиштата, кога растението ќе стане толку заразено со инсекти и штетници, понекогаш е многу тешко да се врати. Во тие случаи, само треба да го исфрлите целото растение пред овие штетници да се прошират на други растенија во или во близина на вашиот дом.

Ах, и ако сакате да имате зеленчукова градина, ова DIY што ве учи како изградбата на една дрвена жардињера во 6 чекори, исто така, може да помогне да внимавате на вашиот зеленчук.

Чекор 9: Применете природни пестициди

Природните пестициди се важни за да се елиминираат растителните штетници. И ако се борите со помали инсекти, некои есенцијални масла можат да ви помогнат.

• Изберете мешавина од есенцијални масла што содржи пеперминт или пеперминт.

• Испрскајте ги листовите на вашите растенија 2-3 пати на ден (без додавање хемикалии во вашата градина).

• За да направите свој рецептДомашна против растителни штетници, измешајте околу 3,8 L вода со 1 капка детергент и 2,5 ml есенцијално масло од нане.

Дополнителен совет како да ги спречите растителните штетници:

Маслото од Neem е уште една опција за природен пестицид. Вклучен е во над 100 спрејови за пестициди што се продаваат во продавниците за подобрување на домот. Само проверете ја етикетата и испрскајте ја на вашите растенија за да ги задржите овие штетници. Но внимавајте: бидејќи маслото од ним може да ги иритира очите и кожата, носете ракавици и заштита за очи пред да работите со него.

Чекор 10: Знајте како да ги комбинирате вашите растенија

• Уште една успешна начин да се спречат штетници и кај надворешните и кај внатрешните растенија е да се планира мешавината на растенијата пред садењето. Ова е особено точно за зеленчукови градини. Штетниците можат да напредуваат во монокултурите, а егзотичните растенија можат да бидат многу ранливи на локалните растителни штетници. Наместо тоа, менувајте го она што го садите од година во година и од ред до ред.

• Секогаш бирајте здрави садници соодветни за вашата област - и запомнете дека домашните растенија генерално се поотпорни на локалните штетници.<3

• Вклучете украсни растенија во вашата градина - штетниците се со помала веројатност да се шират ако во близина нема растение кое може да се јаде.

• За да ги исфрлите нематодите (црвите што јадат корен), засадете густа прекривка од невен во една сезона и , вопотоа свртете ги под земја. Можете да садите што сакате следната година без страв дека нематодите ќе се вратат.

Како да ги чувате штетниците надвор од вашата градина?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.