Како да се грижите за црн кадифе од Алоказија

Albert Evans 26-09-2023
Albert Evans

Опис

Видовите на алоказија се повеќегодишни цветни растенија и припаѓаат на фамилијата Araceae.

Тие се одлични растенија за одгледување во саксии, иако имаат подобри резултати во оранжериите.

Бидејќи не растат добро во темница, на овие растенија им треба многу сончева светлина. Тие растат брзо и нивните лисја се во облик на стрела или срце.

Дома, тие додаваат убавина на околината, бидејќи нивниот облик на лист и шармантна боја привлекуваат внимание.

Неговиот цвет е црн и особено егзотичен, што привлекува уште повеќе погледи кон него. Со други зборови, од крај до крај, тоа е прекрасен авион и вреди да се знае како да се одгледува алоказија.

Имајќи го тоа на ум, ви донесов многу брз туторијал, со само неколку чекори кои ќе ви помогнат со предизвикот како да засадите алокација на вистинското место и со совршени детали за таа добро да расте .

Ова е уште еден туторијал за градинарство „Направи сами“ што сигурен сум дека ќе сакате да го научите.

Затоа следете со мене и научете сè за грижата за алоказијата!

Чекор 1: Наводнување

Вашата Алоказија ќе треба редовно да се наводнува, бидејќи влажноста на почвата мора секогаш да се одржува.

Исто така, при наводнување на растението, избегнувајте да ја натопувате почвата. Додадете само умерена количина на вода за растението да расте здраво.

Совет: Доделената постројка е многу чувствителна на минерали и загадувачи, затоа користете водафилтрирани.

Чекор 2: Оплодување

Додавањето ѓубриво ја збогатува почвата и му овозможува на растението побрзо да расте и подобро да се развива.

Обидете се да ја оплодите вашата распределба на месечна основа за да расте здраво.

За да го направите ова, додадете ѓубриво во почвата и измешајте го многу добро. Хранливите материи ќе одат во корените, што ќе му овозможи на растението правилно да расте.

Чекор 3: Како да се грижите за болните лисја

Штом ќе забележите дека листот е болен, веднаш прекинете го.

Отстранувањето на сувите лисја или лисјата склони кон болести го спречува ширењето на габите и бактериите на растението, што може да го убие.

  • Видете исто така: Како да одгледувате боровинки во саксии.

Фаза 4: Цветење

Иако е многу ретко да цвета внатре, цветот е многу едноставен и не многу украсен.

Откако ќе се види цветот, растението треба дополнително да се оплоди.

Исто така види: Како да направите венец за влезот

Љубопитност: Алоказијата може да достигне и до 1,5 m ако се грижи правилно.

Чекор 5: Кастрење

Кастрењето е многу лесно и без стрес. Сè што треба да се направи е внимателно да се отсечат мртвите лисја.

Исто така види: 8 неверојатно лесни совети за одгледување јагули

Отстранете ги лисјата кои се речиси обезбојани. Така, во средината на растението ќе никнат нови лисја. За правилно кроење, стерилизирајте ги ножиците со алкохол и направете го резот блиску до основата.

Како да се размножува Алоказија

Растенијата на локасија се туберозна, т.е.никнуваат од централен ризом.

Постојат различни начини на размножување, но најчестиот вид е преку почва. Еве како да го направите тоа:

  • Отстранете го растението од тенџерето и истресете го или измијте го вишокот земја од коренот.
  • Ќе забележите дека и вашето растение алоказија има коренови топчиња и садници.
  • Овие грутки или садници сè уште се поврзани со корените, но можете да користите ножици за да ги одвоите ако корените се премногу заплеткани.
  • Сега е само прашање на повторно засадување на клунот.

Семиња на црна алоказија

Црната алоказија се размножува преку нејзините семиња, иако е потребно долго време овие семиња да се развијат во цветови. Затоа, времето е кратко за да се соберат овие семиња.

Ако ги добиете вашите семиња, еве како да ги засадите:

  • Отстранете ги семките од мешунката и добро исплакнете
  • Додадете мала количина тресет
  • Измешајте со почвата
  • Посејте го семето на површината на почвата

Совет: Мешунките од алоказија отстранете ги само кога целосно ќе се исушат.

Па, дали ви се допаднаа советите? Уживајте и видете како да се грижите за жолтиот космос!

Дали имате алоказија? Кое е твоето прашање за неа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.