Направете сами во 8 чекори: Направете полици со јаже

Albert Evans 05-10-2023
Albert Evans

Опис

Полиците, во која било просторија во куќата, се секогаш добра идеја. Тука е и полезниот дел, бидејќи можете да ставите работи што треба да ви бидат повеќе при рака за да имате пристап до нив на практичен начин и на тој начин малку да ги ослободите шкафовите на куќата. А тука е и декоративниот дел, бидејќи можете да го составите изгледот на околината така што ќе пополните празно место на ѕидот и ќе поставите украсни предмети на неа. Во овој туторијал ќе ве научам како да направите дрвена полица со јаже, која комбинира две карактеристики: декоративна убавина и практичност и корисност. Ќе те научам како правилно да го врзеш јажето за да ти биде многу тесна и рамна полица. А таа сама по себе е чаре. Тоа е нешто различно што ќе го привлече вниманието кон вашиот дом, без да ви требаат многу трошоци. Сакате да видите колку е лесно да ја направите вашата прекрасна полица DIY? Ајде да одиме!

Исто така види: Како да се отстрани мувлата од дрво: 3 домашни решенија за отстранување на мувла

Чекор 1: Дупчете ги полиците

Мерете и означете каде треба да се дупчат полиците. Издупчете ги со дупчалка за дрво, соодветна големина за дебелината на јажето што ќе го користите. Исто така, не заборавајте да издупчите дупки во ѕидот и да ги поставите потпорите каде што ќе го закачите.

Чекор 2: Одделете го сисалското јаже

Одделете неколку метри од јажето за да да се користи, но сè уште не го сечете до крајната големина, само кога ќе ја завршите полицата. Совет кој може да ви помогне ако ви е тешко да го поминете јажето низ дупкитее да се залепи крајот така што ќе биде потенок и полесен за ракување.

Чекор 3: Префрлете ја врвката низ највисоката полица

Започнете со провојување на врвката низ највисоката полица .

Чекор 4: Врзете го јазолот

Врзете го јазолот на висината што ја сакате. Сега не треба да биде премногу тесен, бидејќи ќе ги прилагодите сите кога ќе завршите и ќе го обесите.

Чекор 5: Поминете го јажето низ долната полица

Сега ќе поминете низ долната полица, ќе го врзете последниот јазол и ќе го исечете јажето; сепак оставете доволно остаток за да можете лесно да ги направите последните прилагодувања.

Чекор 6: Повторете го процесот

Повторете го процесот и правете ги јазлите во другите дупки, секогаш следејќи го следниот редослед:

Исто така види: DIY бетонски часовник
  1. Задни дупки, прво горната, потоа долната.
  2. Предни дупки, прво горе, па надолу.

Чекор 7: Направете прилагодувања

Кога ќе завршите со правење на сите јазли, закачете го ( по можност пондерирана) и прилагодете ги сите јазли.

Сега, исечете го јажето и отстранете ги лентите од краевите (ако сте ги користеле).

Чекор 8: Подготвени!

Вашата полица е подготвена, сега само зачинете!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.