Како да направите држач за списанија за бања

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Функционалниот декор е секогаш добредојден. Дури и кога станува збор за олеснување на малите детали, како на пример да имате држач за списание во бањата. Ова е многу вообичаена практика насекаде во светот, вклучително и.

И денес ќе ви покажам како можете да изградите сопствена решетка за списанија користејќи дрво. Да! Тоа е едноставна идеја, која бара малку внимание, но која носи одличен резултат за да ја направи вашата бања уште поорганизирана.

Кога ќе го видите резултатот од овој проект за обработка на дрво сам, ќе се чувствувате како професионалец за обработка на дрво, со многу вештини за да направите што сакате.

Затоа, уживајте во вашата посета, следете ме и инспирирајте се!

Исто така види: Како да се одгледува сочно растение

Чекор 1: Подгответе ги парчињата рамка

Прво, треба да ги направите парчињата нанадвор рамка на решетката за списанија. За ова, ќе ви требаат две долги парчиња дрво со еднаква должина за страничната рамка, плус пократко парче за поврзување на страничните делови.

Измерете ги и исечете ги парчињата до саканата големина.

Чекор 2: Нанесете лепак

Нанесете лепак на краевите на парчињата за да ги споите.

Видете исто така: Како да направите држач за четка за заби!

Чекор 3: Лепете и поправете

Притиснете ги краевите за да ги залепите парчињата . Потоа зачукајте клинец во спојот за да ги прицврстите парчињата заедно и да бидете сигурни дека тие не се распаѓаат. Со тоа, нанадворешната рамка е подготвена.

Чекор 4: Измерете ја должината на внатрешните шипки

Потоа треба да ги направите внатрешните шипки што ги држат списанијата. Користете линијар за да ја пронајдете должината. Обележете ги мерењата на парчињата дрво.

Чекор 5: Исечете ги парчињата

Користете ножовка за да ги исечете внатрешните парчиња од решетката за списанија.

Чекор 6: Ги користев овие парчиња за внатре

Во овој случај, сечев парчиња дрво исто како ова.

Чекор 7: Нокти

Поставете го првото парче на дното на надворешната рамка, уверувајќи се дека цврсто се вклопува околу рабовите (види слика). Чекан во клинец за да го прицврстите на надворешната рамка.

Чекор 8: Повторете на другата страна

Зачукајте клинец од другата страна за да го прицврстите првото парче. Потоа повторете ги чекорите 6 и 7 за да ги прикачите преостанатите две парчиња. Оставете простор на врвот за да ја монтирате решетката за списанија на ѕидот.

Чекор 9: Обележете висечки точки

Користете молив за да означите точка на врвот на секоја странична рамка каде што ќе дупчите дупка за да ја прикачите на ѕидот.

Чекор 10: Дупчете ги дупките

Користете дупчалка за дупчење дупки на означените точки.

Чекор 11: Лакирајте го дрвото

Нанесете лак за да го премачкате дрвото и да го заштитите од влага.

Чекор 12: Оставете го да се исуши

Оставете ја рамката настрана додека лакотисушете го пред да го прикачите на ѕидот.

Чекор 13: Закачете го на ѕидот

Измерете ги точките на ѕидот за да го прикачите држачот за списанија за бања. Дупчете дупки на означените точки и вметнете шпилка за безбедно да ја држите завртката. Потоа порамнете ги дупките во ѕидот со оние во дрвената рамка, вметнувајќи ги завртките во дупките и затегнете ги за да ја прицврстите решетката за списанието.

Чекор 14: Вака изгледа

Држачот за списание е подготвен за употреба.

Исто така види: Како да се засади Далија + Совети за одгледување скапоцени цвеќиња

Вклучете го списанието!

Сега само организирајте ги вашите списанија на решетката!

Често поставувани прашања:

Каде е најдоброто место за поставување на решетката за списанија?

Изберете локација која е достапно од тоалетот или кадата - двете најверојатни места каде што читате списанија во бањата. Проверете дали положбата на решетката не е ниту премногу висока ниту премногу ниска.

Можам ли да ја обојам решетката за списанија наместо да ја лакрам?

Бојата е уште една опција за да се даде подобра завршница на решетката за списанија. Изберете дамка од дрво отпорна на вода во боја која одговара на вашата бања.

Можам ли да направам друг дизајн?

Едноставниот дизајн овде е најлесниот за почетници во обработка на дрво, но ако сакате да одите понатаму, можете да направите крст или коси структура .

Па, дали ви се допаднаа советите? Погледнете сега како да направите полица за книги!

Што мислите за оваа?проект?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.