Како да засадите рузмарин во саксија: 9 совети како да се грижите за рузмарин

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Рузмаринот е разноврсна билка што можете да ја одгледувате во градина. Можеби сте виделе рузмарин како жива ограда што се граничи со зеленчукова градина. Неговото потекло во медитеранскиот регион значи дека успева на сончеви локации со добро исцедена почва. Иако е прекрасно растение кое испушта пријатен мирис кога го четкате, можете да дознаете и како да засадите рузмарин во саксии доколку сакате да го чувате во затворен простор. Сепак, сепак ќе треба да се чува во светло осветлена област. За да научите како да одгледувате рузмарин во затворен простор, прво мора да го аклиматизирате растението така што ќе го преместите надвор од сонцето во засенчениот дел од градината надвор. Тоа ќе му помогне на растението да се навикне да преживува во услови на слаба осветленост, подготвувајќи го за внатрешната средина.

 За совети како да одгледувате рузмарин во саксии, вклучително и кастрење, хранење и наводнување на растението, ќе ги најдете информациите што ви се потребни во ова упатство со 9 многу лесни совети.

Исто така види: Како да направите занаети со жица од шенил

Совет 1. Закројување рузмарин

Како да направите расад од рузмарин? За да размножите ново растение од сечи, треба да исечете некои стебла од веќе добро воспоставен рузмарин. Земете ги исечоците од стеблата на мекиот дел од растението. Исто така, треба да ја исечете грмушката од рузмарин секоја година по цветањето за да спречите стеблата да станат дрвенести и ретки.

Исто така види: Како да направите природно домашно средство за дезинфекција (чекор по чекор)

 Забелешка: Штом рузмаринот ќе стане дрвенест, се размножувастанува предизвик, па затоа е подобро да се исече растението за да продолжи да расте и да се дадат нови гранки.

Совет 2. Отстранете ги листовите од дното

Отстранете ги листовите од дното на стеблата од мекиот дел што го отстранивте во претходниот чекор.

Совет 3. Излупете ја надворешната кожа на стеблото

Користете нож за да ја отстраните тврдата надворешна кожа на стеблото бидејќи тоа ќе помогне сечињата побрзо да се искоренат.

Совет 4. Ставете ги садниците во чаша вода

Наполнете чаша со вода и ставете ги садниците од рузмарин во неа. Погрижете се листовите да не ја допираат водата. На секои два или три дена обновувајте ја водата во чашата. Наскоро, ќе забележите дека растат корени од стеблата на рузмарин. Можете да ги засадите во саксија кога ќе пораснат корените.

 Откако растението ќе го надрасне садот во кој сте го засадиле, можете повторно да го засадите во поголем сад. Повторувајте го ова на секои две години за да спречите растението да се врзе со коренот и да биде нездраво.

Совет 5. Подгответе ја вазната за одгледување рузмарин

Изберете убава вазна или сад длабок најмалку 15 сантиметри за растението да може удобно да расте во неа една или две години без треба повторно да се засади. Додадете слој од дренажен материјал на дното на садот. Потоа наполнете го тенџерето со мешавина од земја и песок во сооднос 1:1.

Совет 6. Ставете ги стеблата вопочва

Засадете ги стеблата од рузмарин со новите корени во садот или вазната.

Совет 7. Идеални светлосни услови за одгледување рузмарин во саксии

Растенијата на рузмарин имаат потреба од силна сончева светлина. Затоа, ако растете во затворен простор, ставете го садот на простор осветлен со сончева светлина најмалку 4 часа на ден.

Совет 8. Како да се грижите за рузмарин - наводнување

Во Медитеранот, растенијата од рузмарин растат на релативно сува почва, така што не им треба многу вода. Наместо секојдневно да го наводнувате растението, почекајте почвата да се исуши пред повторно да наводнете.

Совет 9. Одгледување рузмарин на отворено

Можете да одгледувате рузмарин на отворено, во земја или во саксија. Кога одгледувате рузмарин во земја, внимавајте дека може да порасне доста голем. Затоа, изберете соодветно место за него на силна сончева светлина, каде што може удобно да се прошири. Ако почвата во вашата градина има значителна глинена компонента, додадете песок, мувла или кора за да ја подобрите дренажата. Во спротивно, корените може да станат натопени и да ги убијат младите растенија. Можете да го нахраните со ѓубриво во текот на сезоната на растење. Иако рузмаринот може да толерира мраз, најдобро е да го одгледувате на заштитено место на отворено за да го заштитите од студот. Идеално, треба да одгледувате рузмарин на отворено во саксии и да го преместите во затворен простор.дома во зимските месеци.

Бонус Совет: Ако имате многу свеж рузмарин од кастрењето на вашето растение, постојат неколку начини да го исушите и чувате за подоцнежна употреба. За разлика од другите билки како босилекот и магдоносот, рузмаринот не го губи вкусот, текстурата и бојата кога се суши. Можете да го исушите на воздух, да го исушите во рерна или да дехидрирате рузмарин за складирање. За било кој од овие методи, започнете со миење на гранките за да се отстрани нечистотијата. Ако одлучите да го исушите рузмаринот на воздух, врзете ги гранчињата на конец и закачете го наопаку на добро проветрено место. За да се исушат во рерната, рамномерно распоредете ги гранчињата на плехот и печете ги на најниската температура. Третиот метод е да се користи дехидратор за храна на најниска поставка за да се дехидрираат гранчињата. Можеби ќе потрае подолго од другите билки бидејќи рузмаринот е густ, но резултатот е ист.

Каде би сакале да го засадите вашиот рузмарин?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.